stup divizat

Creat de Ozzy, Iulie 10, 2011, 10:22:27 PM

« precedentul - următorul »

Ozzy

 1.In urma cu trei saptamani am divizat un stup. Dupa calculele mele la stupul ramas orfan matca ar trebui sa fie imperecheata si in cateva zile sa inceapa ponta.
Am verificat azi stupul si am observat ca in aceasta perioada, in lipsa reginei care sa oua, albinele au bagat  miere si pastura "haotic" daca pot spune asa, in sensul ca au depus si in zona care ar trebui sa fie destinata cuibului. Totusi nici una dintre rame nu e plina ca sa poata fi extrasa.
Credeti ca e necesara interventia mea pentru a debloca cuibul, sau sa le las sa-si faca singure treaba?

2.Daca vreau sa ajut un roi cu puiet capacit e nevoie sa iau rama cu albina acoperitoare si daca da, trebuie sa le stropesc cu tuica pentru a uniformiza mirosul?

bucovineanu

#1
Nu e nevoie sa intervii. Odata ce regina se fecundeaza au albinele grija sa pregateasca locul pentru ponta, in afara cazului cand cuibul e blocat cu o cantitate mare de miere si polen si nu au unde sa mute mierea.

liviu1965

Citat din: bucovineanu din Iulie 10, 2011, 10:45:15 PM
Nu e nevoie sa intervii. Odata ce regina se fecundeaza au albinele grija sa pregateasca locul pentru ponta, in afara cazului cand cuibul e blocat cu o cantitate mare de miere si polen si nu au unde sa mute mierea.
si in cazul in care NU?
Merge cu o rama cu FA ?

bucovineanu

Daca este cules in continuare se poate pune si FA.

liviu1965

ok,

merci

Si eu am aceeasi problema