Curatare manusi

Creat de yo2lsk, Iulie 10, 2011, 10:00:07 AM

« precedentul - următorul »

pistol28

 PROPOLISUL  se dizolva cu ASEVI DEGRESANT
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

marianpitesti

Apropo de intepaturi.Era cred ca al doilea an de cind avea-m albine si dupa extractia de la salcim(le avea-m la Micestiintr-un peisaj superb)  im-i amintesc eu camai avea-m de luat niste rame scapasera vreo 2 .Era dupa amiaza caldura toate fetele acasa .Stupii ce sa va spun lazi in clocot .Cind deschideai podisorul navalea-u valuri .Eu incepetor fara manusi cu o masca rupta ca de indeminatec ce eram am atins cu afumatorul de plasa si am topito.mai fratilor cind au inceput sa ma intepe au navalit cu sutele pe mine era iarba innalta m-am tavalit ca ciinele prin iarba sa scap de ele .Am lasat stupii deschisi ursii se mai ducea acolo .Intrun tirziu mi-am facut curaj si m-am dus binisor prin spatele lor de parca eram Nica de la scaldat.Am pus repede capacele si am fugit .Atunci era gata sa ma las de albinarit atit de tare m-am speriat

xvader

in apicultura ca in orice alta activitate trebuie o minima protectie a muncii.
sunt momente cand si cel mai "rodat" apicultor nu se poate descurca fara masca sau manusi, dar sunt si momente sau activitati la care nu este nevoie de protectie.
butoaie pline va doresc

vonsteff

Eu tocmai am incercat cu niste manusi din piele .
Am pus cam vreo 150 ml de otet alimentar de 9 grade intr-o cutiuta de margarina, am introdus manusile ( partea murdara de propolis evident) acolo, le-am lasat cam 45 minute dupa care le-am luat la frecus nitel. Acum ma uit la ele si va spun urmatoarele :
pro
-nu mai arata atat de murdare - s-a curatat destul de bine - dar raman un pic galbene
- e o solutie foarte ieftina
Contra
- dureaza o ora inmuierea si spalarea

P.S. Am inteles ca merge si cu alcool din cereale dar e foarte scump (50 lei 1/2 l, pe cand otetul e doar 2-3 lei)

xvader

eu cu spirt ma spal pe maini de propolis si se ia usor de tot.
cred ca ar merge destul de bine si la manusi

mmacreanu

in vara am dezinfectat stupii si i-am bagat in lesie de soda caustica, cand introduceam in lesie stupul se dizolva instant propolisul!!! poate ar merge si cu manusile!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

Alaltaseara au fost la mine in zona 6 grade. Am lasat manusile afara si le-am frecat la rece. S-a mai desprins din propolis. Astept iarna sa le curat bine.

Chestia cu  lesia e valabila, insa trebuie clatite bine si uscate ca altfel faci arsuri chimice. Are si avantajul ca e un bun dezinfectant.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

stefan1

  S-ar putea ca lesia sa afecteze structura manusilor daca sunt din piele, ca substantele organice sunt atacate de soda caustica (in concentratie mai mare). Stiu ca la prepararea sapunului de casa, soda dizolva complet soricele si chiar oasele daca se gasea asa ceva in grasimea folosita.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

mmacreanu

personal am rezolvat problema manusilor ... nu le-am mai purtat deloc!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

oroles

As vrea sa umblu si eu ca tine fara manusi. Voi incerca in toamna asta deoarece albinele sunt mai putin veninoase toamna si primavara.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

mmacreanu

albinele mele sunt destul de blande, cand te apropii de rame nu sar la atac, am pe vatra unde le tin si stupii unui cumnat, cand deschizi stupul parca se uita dupa mainile tale!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

TDI

#42
Citat din: oroles din Septembrie 22, 2014, 09:59:55 PM
As vrea sa umblu si eu ca tine fara manusi. Voi incerca in toamna asta deoarece albinele sunt mai putin veninoase toamna si primavara.
Albinele mai puțin veninoase sunt: ori albine bătrâne, ori albine hrănite insuficient cu proteina.

mmacreanu

Citat din: TDI din Septembrie 22, 2014, 10:42:35 PM
Citat din: oroles din Septembrie 22, 2014, 09:59:55 PM
As vrea sa umblu si eu ca tine fara manusi. Voi incerca in toamna asta deoarece albinele sunt mai putin veninoase toamna si primavara.
Albinele mai Putin veninoase sunt: ori albine bătrâne, ori albine hrănire insuficient cu proteina.

toamna consuma proteina pt corpul gras, in primavara lipsa de pe timpul iernii se simte, nu dor asa tare intepaturile!
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.

SPYKAL

La momentul asta te seaca...cand te inteapa, cu toate ca am ablina blanda, dar mai fac unele exces de.....zel...  :P :P. Am luat si eu, cred ca vreo 20 de intepaturi sambata dupa amiaza. Au ales in special mana dreapta de data asta.... :D :D :D :P :P :P ......dar tot nu pot lucra cu manusi. Mi se pare tare aiurea sa nu poti simti rama in mana....