Curatare manusi

Creat de yo2lsk, Iulie 10, 2011, 10:00:07 AM

« precedentul - următorul »

cipriene

mare grija la manusile intesate cu propolis bagate la masina de spalat. propolisul nu numai ca nu se curata, mai rau imbacseste manusile. cred ca singura metoda de curatare a manusilor este sa le schimbi cu unele noi. :wink:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

D006

Foarte  buna  sesizare,chiar  mi-am  cumparat  altele  noi  si  ce  pacat  ca  nus  de  piele,  :rotfl ci  de  guma. :yes:

Obombo

Eu spal manusile in masina de spalat la 40-50°C iar cu propolisul nu se intampla nimic; ramane acolo, nici nu se spala si nici nu imbacseste manusile. Eventual, daca e mult, congelez manusile inainte de a le spala si curat ce se poate curata. Dupa spalare le usuc in cuptor la 120-130°C (important e sa nu iasa fum :D) ocazie cu care se sterilizeaza. Si folosesc oricum manusi diferite pentru familii in carantina sau roiuri care nu sunt ale mele.

dorindafi

folosesc niste manusi la care am taiat cativa centimetri din degetele aratator si mare. Sansele de a fi intepat sunt mai mici si ai si control mai bun asupra ramei, fara sa ne naclaiesti in exces.

:hi: f liviu
ai sa vezi cand te vor intzepa pe sub unghiile degetelor de le vei mai purta   :hi:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

PricopArthur

Citat din: bio din Septembrie 29, 2011, 10:44:48 AM
..manushi.,..manushi..

de-a lungul timpului am folosit tot felul de sisteme de protectie atit a miinilor cit si a fetei chiar si a picioarelor deoarece sunt anumite perioade cind nu inteleg ce se intimpla si ma ard :fetitele" la picioare de nu ma vad..:))..:((

povestile ca nu folosesc manusi sau masca sunt valabile cind apicultura este asemuita pescuitului sau nu prea are cine sa te intepe cind umblii in stup.... ca daca umblii zilnic cu albinele de multe ori si peste 10 ore zilnic, altfel vezi si simti..:)) protectia contra intepaturilor.

acum ani in urma foloseam manusi din acelea cirurgicale din latex--altele nu erau..MA intepau mai cu mila-- de fapt nu simteam asa rau intepaturile fata de miinile goale..dar transpirau miinle in ele de ma rupea.

apoi au aparut manusile de menaj...mai groase decit cele de latex--chirurgicale- dar la fel imi transpirau miinile in manusi  ff mult

..au urmat acele manusi de care amintea parca colegul nostru, POSTASUL mai sus, acelea de bumbac cauciucate pe o parte...luam de la DORALY cu zeci8le de perechi ca se terminau repede.,..

Acum in ultimii ani am si manusi de piele pentru apicultura unele mai grosolane altele mai finutze care le folosesc in lucrul zilnic in familii numai atunci cind nu prea ma murdaresc ca sunt scumpishoare acele manushi..:)).....iar cind am extractii folosesc niste manusi de cauciuc pinzat pe interior, cred ca sunt de elctrician la care am taiat virfurile la degete si nu prea transpir in ele..:))..
privitor la intepaturile la picioare, se poate sa fie de vina detergentul folosit la spalat. Anu asta m-a rugat un coleg sa il ajut la niste roiuri, si pe el il atacau albinele si pe tricou, si pe sosete. A pus altceva pe el, si nu a mai avut probleme.
Miere multă şi inimă curată!

cipriene

tot ce este posibil. si eu am patito pana cand mi-am dat seama ca sotia imi spala echipamentul cu balsam de rufe :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

PricopArthur

Miere multă şi inimă curată!

cristifader

..mi-am dat seama ca cea mai buna manusa este masca pentru fata!... Daca ai masca de fata, nu prea mai conteaza prea mult manusa.
Asta pentru ca in principal problema era cat de increzator si calm poti fi stiindu-te neprotejat la lucrul cu albinele. Iti influenteaza cred si siguranta si calmul miscarilor.
Am manusi de panza cauciucata, si le am pregatite cand am de-a face cu vreo familie mai razboinica, dar atat. Masca in schimb e obligatorie, pentru ca nu ai vrea sa-ti dai seama de ce naiba e obligatorie, chiar in timpul cat nu o porti!

:)

cipriene

Citat din: cristifader din Decembrie 24, 2011, 02:07:08 AM
Masca in schimb e obligatorie, pentru ca nu ai vrea sa-ti dai seama de ce naiba e obligatorie, chiar in timpul cat nu o porti!

super tare! =D>
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64

cele mai bune manusi sint din piele de capra si asta din experienta :nod: :nod: :nod:

cipriene

pai si unde se gasesc manusi din piele de capra?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64

uitete la la ovisan sau la nektarking  :hi: :hi: :hi:

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

akakujokajo

Eu am invatat de la un stupar batran s-a ma ung cu otet alimentar pe maini, si asa primesc mai putine ace