cum explicati fenomenul?

Creat de bogdan moldovean, Iulie 09, 2011, 06:36:32 PM

« precedentul - următorul »

bogdan moldovean

azi am umblat la cateva famili si am vazut la unii ca avea matca dar pur si simlu nu au un ou macar cules au vad ca vin cu nectar dar nu au zare de puiet .imi puteti explica care este cauza?Si inca o situatie .La cativa au roit natural albina nu prea mi a ma ramas dar au matci in schimb care nu se oua ce pot sa l e fac?

bucovineanu

Au regine tinere care urmeaza sa se fecundeze si vor incepe sa depuna oua.

pharaonu75

Daca au roit natural, inseamna ca din stup ti-a plecat matca batrana!
Matca tanara ramasa in stup se va imperechea iar dupa aceea, in cateva zile, va incepe ouatul!
RABDARE! :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

stefan1

  Este important sa cunosti datele exacte despre familii, mai cu seama in primii ani de stuparie. La un roi cu matci tinere este normal sa nu fie puiet o perioada de 10-15 zile de la formare. Sunt si cazuri cand matca incepe mai repede, la 5-6 zile de la formare. Daca depaseste insa cca 15 zile de la formare si nu are puiet, pot fi unele probleme cu matca si e bine sa examinezi mai atent respectiva famile. S-ar putea ca matca sa aiba defecte care o impiedica sa zboare (daca e roi natural aceasta posibilitate este mai redusa, deoarece a zburat odata cu roiul, dar se poate accidenta cand prinzi roiul sau cand il instalezi in lada, sau la un control sau la unul din zborurile in vederea imperecherii). Se poate si ca matca sa se rataceasca sau sa fie prinsa de o pasare si familia sa ramana orfana. Atunci trebuie intervenit, ca altfel se bezmeticeste.
  Deci in intervalul mentionat nu este cazul sa te impacientezi chiar daca la un control nu vezi regina, care de fapt este si mai greu de observat in aceasta perioada, deoarece poate fi oriunde in cuib si e si mai mica si sperioasa. Nici prea multe controale in aceasta perioada nu-s bune, ca risti ca matca sa zboare de pe rama controlata si sa nu mai gaseasca stupul.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

danipowsoft

am patit si eu ceva asemanator
In stupul din care a roit am gasit puiet dupa 21 zile de cind a roit
Cu 7 zile inainte de a roi erau botci capacite