cuib blocat cu miere si pastura

Creat de aalex, Iulie 09, 2011, 06:33:58 PM

« precedentul - următorul »

aalex

am stupii la floarea soarelui si cand am verificat cuibul am vazut ca acesta este blocat cu miere si pastura.
ce trebuie facut pentru al debloca?

bucovineanu

Trebuie pus un cat cu rame gaole deasupra cuibului si extrasa mierea cand va fi capacita 1\3 din rame.

stefan1

Citat din: aalex din Iulie 09, 2011, 06:33:58 PM
am stupii la floarea soarelui si cand am verificat cuibul am vazut ca acesta este blocat cu miere si pastura.
ce trebuie facut pentru al debloca?

  Bun venit in randul celor care scriu pe forum, ca de citit se pare ca il citesti de mai multa vreme.
  Poate ar fi bine sa dai mai multe amanunte despre tine si stupina, caci raspunsurile in cunostinta de cauza pot sa fie mai utile.
  Chiar la intrebarea de fata: daca ai si roi si poti sa transferi rame, atunci macar cate doua rame cu miere si polen din stupii blocati, poti sa ii muti in roi si sa pui in locul lor fie faguri goli buni de ouat, fie chiar faguri artificiali pe care ii va creste cat este cules. Daca nu poti sa extragi din cuiburile blocate 2-3 faguri cu miere si sa-i redai ca sa ponteze matca in ei. Altfel, cu cuiburile blocate, vei ajunge in toamna cu familii depopulate.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

jenica67

        Pune magaziile si sparge cuiburile in pozitia 3 si 7 cu cate doua rame cu FA. Daca ai rame construite, inloculeste-le pe cele pline, care ori le pui la rezerve sau ajuti roii, cum ti-a zis colegul stefan1.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?