De ce au ucis matca?

Creat de badguy_goodguy, Iulie 07, 2011, 11:37:12 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Am reusit prin metoda miller (un pic modificat) sa scot niste matci de toata frumusetea, mari,etc.

Insa am avut probleme cu cateva ... una a a cazut jos in dobul de la bidigiu (umplut de catre mine cu miere si polen), 3 nu au iesit din botca (poate ca vor iesi mai incolo :p) ,  o botca s-a facut toata neagra, iar cand am spart-o am vazut ceva solutie maro si f. urat mirositoare iesind afara, iar alta suprirza nu a fost accepta de familia de albine primitoare, au omorat-o in cusca de introducere :|


Nu inteleg de ce nu au primit-o ... am observat atata tot: ca daca vor sa primeasca matca se chinuie doar 2-3, maxim 5 albine s-o scoata afara,dar daca vor s-o omoae se inghesuie cu zecile,sutele pe cusca  de introducere. Nu trag botci de salvare in ambele situatii. 

Ce pot sa fac? M-am uitat de vreo 5 ori pe cele 5 rame si nici urma de matca. Albinele erau foarte agitate si m-au si intepat cateva desi dadeau din aripi si fugeau disperate pe rame (semn ca nu au matca). Tot ce am facut mai ciudat la albine respectica a fost sa le pun 3 felii de ceapa pe fundul stupului (apropo, la albine le place ceapa ca se dadeau la ea...) ...  si asta ca nu cumva sa creez un furtisag.


Apropo: am constat din a doua zi de la introducerea matci ca albinele incepeau zbor de orientare (zborul puietului in fata stupilor in forma de cercuri). E ceva normal? Intreb asta pentru ca la familia creascatoare rar vedeam cate o albina iesind/intrand in stup.








stefan1

Citat din: badguy_goodguy din Iulie 07, 2011, 11:37:12 PM


...  o botca s-a facut toata neagra, iar cand am spart-o am vazut ceva solutie maro si f. urat mirositoare iesind afara, iar alta suprirza nu a fost accepta de familia de albine primitoare, au omorat-o in cusca de introducere :|


  O larva maro si urat mirositoare este un motiv de ingrijorare si de cercetare mai atenta a starii stupului care a crescut botcele.
  Citeste putin ce am scris despre Loca americana:
     http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2558.15

  Dau aici doar un fragment de acolo:
"  Sensibilitatea  comparata la boala a reginelor, lucratoarelor sau trantorilor.
Alimentarea cu hrana contaminata a larvelor din cale 3 caste au relevat ca larvele de regine au fost cele mai sensibile, cu o mortalitate de 93 %, urmate de cele de lucratoare cu o mortalitate de 82 % si la urma de cele de trantori, cu mortalitate de 68 %. Deci matcile sunt cele mai sensibile si trebuie avut grija in crescatoriile de matci."
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)