Botca capacita

Creat de badguy_goodguy, Iulie 04, 2011, 04:04:38 PM

« precedentul - următorul »

badguy_goodguy

Din moment ce botcile sunt capacite

1. albinele le mai hranesc sau doar le incalzesc de stau toata ziua pe ele?
2. de ce botcile mai vechi sunt mai inchise la culoare, mai ales la varf decat cele noi ?
3. dupa ce botca este capacita la cate zile o pot acoperi cu un bidighiu, fara ca sa omor viitoarea regina?

stefan1

  1. Dupa capacire albinele doar mentin temperatura potima pentru botce. De fapt si la puietul de albine sau trantori, larvele pana la capacire sunt mai rezistente la variatii de temperatura decat in faza de capacire.
  2. Dupa capacire, larva si apoi pupa fac un fel de cocon, asemanator cu viermii de matasa, care adera la peretii botcei. De aceea spre maturitate, paharelul botcei este greu de destructurat, se vede evident ca nu este doar ceara. De fapt, ca si la capacelele de la puietul de albine, de care am scris undeva, spre sfarsitul incubatiei albinele iau si folosesc parte din ceara din capacel, asa ca la unele botce se vede varful doar ca o coaja sau o piele.
  3. Albinele au senzori de temperatura care permit sa o regleze la zecimi de grad. De aceea e bine ca albinele sa poata sta cat mai mult pe botce. Pentru crescatorii de matci sau cei care vor sa foloseasca mai multe botce dintr-o familie, e pericolul ca prima matca iesita sa intepe pe celelalte si sa-ti compromita toata seria de matci. Cred ca de la 14 zile e bine sa fie protejate botcele.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

badguy_goodguy

Inca ceva, acele 14 zile se iau de la data eclozitionarii din ou ,da? Sa nu ma insel.

Nu de la data cand e ouat oul. Deci matca iese la 16 zile decand oul devine larva, sau la 18 zile de cand dateaza oul.

O alta varianta cred ca ar fi sa introduci botca direct in nucleul de imperechere?

jenica67

        14 zile sunt de la depunerea oului. Daca socoti ca eclozeaza dupa 3 zile, sau sunt capacite dupa 8,5 zile, rezulta ca trebuie sa le pui bigudiul sau sa le folosesti la 11 zile de la eclozare, sau 5 zile de la capacire.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

badguy_goodguy

Ok , deci reginele ies afara la 16 zile de la depunerea oului, ok. mersi

Mai am o intrebare; cateva botci s-au spart, rupt..cand le-am taiat cu cutitul sa le pun in suportul port botci, si am vazut in ele larve de matci, adica matci mature, doar ca erau albe si erau moarte, nu miscau ... e ceva normal? asa sunt ele ? lA 12-14 ZILE?

jenica67

   Pana in a 14-a zi pupa este alba si aparent inerta (ca si moarta), incepnad cu a 14-a zi, pupele incep sa prinda culoare si pana la eclozare, se apropie de forma si culoarea unei matci. Matcile care le-ai vazut, deci au sparta carapacea de ceara, se vor dezhidrata si vor pierde caldura, si este putin probabil ca vor ecloza, sau daca supravietuii, posibil sa aiba defecte, nu este indicat sa le folosesti.    :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

Mircea77

Incearca sa folosesti o scula foarte bine ascutita si precisa - un cuter sau un bisturiu (daca ai vreo cunostinta medic sau asistenta). Este pacat de botcile alea sa le irosesti.

jenica67

       Gasesti bisturiu din plastic de cumparat, la magazinele de tehnica medicala.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

badguy_goodguy

Au iesit, le-am pusin stupi sunt foarte OK.  Sunt mari , negre,etc, nu degeaba au stricat 3 rame de pastura pt. 30 de matci :| 

(bine, le-am pus si inca vreo 4 rame de puiet in cuib, la 3 zile am rupt botcile si am pus rama cu oua de o zi)

:hippo: