Atelierul meu

Creat de Marek, Iulie 03, 2011, 04:27:36 PM

« precedentul - următorul »

valentin27

cam cat ar costa o freza de genul acesta ?

orbanstefan64

eu am dat 580 lei  fara acte.
:hi: :hi:

valentin27

mult mult e criza mai rabd 1 an 2

orbanstefan64

deacord dar ...o scula buna ii jumatate din meserie :nod: :nod:
:hi: :hi: :hi:

roi_ag

Citat din: Marek din Ianuarie 15, 2012, 12:39:16 AM
   Blaturile = panourile? Daca da la corpuri 1/1 fac panourile din cate 4 bucati imbinate simplu fara falt sau dinte de lup, folosesc aracet D3. Pentru lipit folosesc o presa artizanala de lemn in care pot pune max 12 panouri echivalentul a 3 corpuri. Timpul de presare cel putin 12 ore.
De unde cumparati aracet D3 s-au D4 ca eu nu am vazut in niciun magazin?
  Uite o presa in care bagi 80 de panouri !! :hi:

Marek

   Nu stiu daca este pe la Praktiker Dedeman sau altele din astea eu i-au de la un magazin cu specific de tamplarie si constructii.

Marek

#36
   Dupa multa munca a iesit si asta  :D

   Am de gand sa-mi fac niste lazi mai interesante si cred eu mai bune. Voi incerca sa postez foto si video pas cu pas legate de constructia acestui tip de stup.

balasbebe

La ce ai prezentat vreau doar sa-ti spun ca trebuie putin adaugat ceva. La acel sibar trebuie pus in fata si spate cate o sipca sa coboae macar cu 5 mm. Cand scoti sibarul mai ales iarna ceara de la capacele va ramane blocata intre lada si sibar. La blocul urdinis se poate face cu 2 pozitii, vara iarna.
Eu vreau sa extind varianta de lucru doar cu 6 rame in cuib. Tu ai facut stupul cu 12 rame.

orbanstefan64

#38
o presa pt 40 de panouri daca are nevoie cineva de ea ...astept un semnal  :hi: :hi: :hi:

Marek

Citat din: balasbebe din Ianuarie 21, 2012, 08:13:05 AM
La ce ai prezentat vreau doar sa-ti spun ca trebuie putin adaugat ceva. La acel sibar trebuie pus in fata si spate cate o sipca sa coboae macar cu 5 mm. Cand scoti sibarul mai ales iarna ceara de la capacele va ramane blocata intre lada si sibar. La blocul urdinis se poate face cu 2 pozitii, vara iarna.
Eu vreau sa extind varianta de lucru doar cu 6 rame in cuib. Tu ai facut stupul cu 12 rame.
Blocul de urdinis ests cu doua pozitii. Intradevar ceara se va aduna la scoaterea suberului dar nu cred ca-i o problema prea mare.

lefter

buna ziua dl. marek de unde cumparati aracet d3 am vazut o poza unde aratai un vas de 5 l vreau si eu adresa multumesc.Penru 100 de funduri 12 rame ajung 5 l.


4unix

Buna, la Practiker am gasit aracet D3 Moment in recipiente de 750, dar cred ca au si la 5l.

Marek

Citat din: lefter din Ianuarie 29, 2012, 02:00:47 PM
buna ziua dl. marek de unde cumparati aracet d3 am vazut o poza unde aratai un vas de 5 l vreau si eu adresa multumesc.Penru 100 de funduri 12 rame ajung 5 l.
Am luat de la un magazin cu specific de tamplarie (e o firma de la mine din oras, nu au magazine in alta parte). Cat despre soclu nu stiu ce sa va zic sunt pareri impartite. Am inteles ca multi nu incleiaza fundurile de stup ci le fac din scandura imbinata in falt. Astfel scandura se poate dilata si contracta fara sa formeze gauri la imbinare.
   Se poate vedea in acest video ca nici colegul nostru nu folodeste adeziv:

marius_vfp

"se poate vedea in clip" , da da imi place clipul , mai ales cand trage diagonala sa iasa drept coltul  :beer:
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

lefter

din ce am citit eu pe aici am iteles ca cele mai bune imbinari sunt cele facute cu aracet dupa care cele in falt etc..