Atelierul meu

Creat de Marek, Iulie 03, 2011, 04:27:36 PM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64


Marek

   Voi revenii si cu alte video. Vreau sa primesc si critici nu numai felicitari  :P  :D

Marek

 Am amplasat cam prost aparatul de filmat

marius_vfp

Citat din: Marek din Noiembrie 22, 2011, 01:22:51 AM
   Voi revenii si cu alte video. Vreau sa primesc si critici nu numai felicitari  :P  :D
aha , deci sa incep , mai curata uneori capetele ce raman langa panza sa nuti sara in cap .
pai trebuia sa arati la parat in filmul 2 ce ai realizat , asa pe intuenric nu vedem nimik ,in rest felicitari , sunene cum ai impinat blaturile .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Marek

   Blaturile = panourile? Daca da la corpuri 1/1 fac panourile din cate 4 bucati imbinate simplu fara falt sau dinte de lup, folosesc aracet D3. Pentru lipit folosesc o presa artizanala de lemn in care pot pune max 12 panouri echivalentul a 3 corpuri. Timpul de presare cel putin 12 ore.

marius_vfp

salut, multumim domnule marek pentru informatii, daca sunt ceva poze cu presa sau metoda de imbinare nu ar strica va multumesc . o fotografie face cat 1000 de cuvinte, asa am vazut ca se scrie pe aici
spor la treaba .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Marek

 Astea-s presele

valentin27

genul asta de presa il am si eu cum faci sa nu ti se mai incovoaie scanduriile cand le strangi ?

orbanstefan64

daca canturile sint date bine nu se inconvoaie iar strinsul nu exagerat  :hi: :hi: :hi:

Marek

Citat din: valentin27 din Ianuarie 17, 2012, 09:21:06 PM
genul asta de presa il am si eu cum faci sa nu ti se mai incovoaie scanduriile cand le strangi ?
Pun de obicei 4 randuri de panouri, intre ele ziare si pe ultimul rand pun doua bucati de pal pe care asez surpriza:... o bucata de cale ferata  :D  :nebun:
Citat din: orbanstefan64 din Ianuarie 17, 2012, 10:39:59 PM
daca canturile sint date bine nu se inconvoaie iar strinsul nu exagerat  :hi: :hi: :hi:
Daca nu-s trase bine canturile nici greutatile nu vor face fata iar daca fac fata inseamna o priza mai slaba intre leturile panourilor, ori deplasari ale leturilor care creaza diferente in planeitatea panourilor.

valentin27

primi care i`am facut in primavara trecut am presat cam tare le`am pus cap in cap fara falt sau altceva dar anul acesta vrea sa le imbin cu cepuri sa vedem cum o iesi

orbanstefan64

stii ce iese ???? muncesti mai mult , calitatea si rezistenta insa ii aceeasi  :hi: :hi: :hi:

tassevasi

 Parerea mea , ca cea mai buna inbinare  este  aceasta prin  falt .
  Deoarece daca ti cont de modul de asamblare ,nu are voe sa patrunda apa s-au sa se vada crapaturi in cutie .  Daca nu ai falt   crapatura aparuta  va fi si  in interior ,asa
  albinele pe interior mai propolizeaza chiar de se departeaza aceste faltui.
Eu tin cont ca la exterior sa fie partea cea mare ,cu sensul in jos  ,aceasta-i (OBLIGATORIU) pt a inpiedica patrunderea apei .
  Numai bine

bucovineanu

Acest mod de imbinare e de preferat in locul unde exista multa umezeala si lemnul stim ca lucreaza, de exemplu pentru funduri. Nu se pune clei, lemnul se poate dilata si contracta fara sa ramana crapaturi. Peretii laterali, daca sunt facuti din mai multe bucati se imbina simplu cu clei in presa. Daca lemnul e uscat si cleiul de buna calitate, se dilata sau se contracta fara a se desface. Mai exista o freza cu ajutorul careia se fac canturile sub forma de dinti de fierastrau, se ung cu clei si imbinarea e mult mai solida.

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Ianuarie 18, 2012, 10:46:35 PM
Mai exista o freza cu ajutorul careia se fac canturile sub forma de dinti de fierastrau, se ung cu clei si imbinarea e mult mai solida.

aici