floarea-soarelui 2011

Creat de ady iulian, Iunie 26, 2011, 04:29:56 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66


orbanstefan64

miine ma duc sa mai scot din rame sa le pun la rezerva sa fac loc pt ouat iar daca va fi ceva si de extrasla rezerva


nu am pus nimic pt ca toata mierea ii de mana  :uimit: :uimit:

George N

Citat din: Porfy66 din August 08, 2011, 10:26:02 PM
Asa arata mierea de zmeura! :yes:
..nu vreau sa contrazic pe nimeni   ,poate ca nu ma pricep prea bine ..Acum 2 ani in urma am fost linga lanul de FS am stat 3 saptamini cu citiva stupi sa-mi fac o parere de ce inseamna stuparitul pastoral, am prins si ploi torentiale mai sa ne ia cortul pe sus ,am ramas si impotmolit cu masina ,am prins si canicula de 35-40 grade la umbra +tintari cit cuprinde..(toate la pachet promotional  :)) , cit despre miere am scos 4 kg/familie ...Acasa am lasat un stup si l-am gasit plin cu miere mai avea un pic si imi roia.. cit despre gust +culoare era indentic cu cei plecati linga lanul de FS..Acum ce  pot sa spun ,am cutreierat prin padure si zmeura la noi prin codrii vlasiei nu am vazut ,o fi, dar n-am vazut , fragi am vazut  , mana nu cred ca a fost timpul ei ...astep si eu un raspuns mai ferm, poate in felul asta ma lamuresc in privinta asta si ma repet inca o data gustul si culoarea este indentic    cu cel de acum 2ani cind am fost linga lan...intrebarea mea ar fi:gustul+culoarea poate sa  difere in  functie de tipul de FS  ce s-a plantat ?? :hi:

George N

Citat din: Porfy66 din August 08, 2011, 10:26:02 PM
Asa arata mierea de zmeura! :yes:
......mierea de zmeura nu are o culoare albicioasa..??

Donbazil

Citat din: George N din August 08, 2011, 07:30:12 AM
Citat din: abeja din August 06, 2011, 11:20:14 PM
Dupa capaceala care  se  vede  ,as  zice  ca  nu  este  miere de  f.  soarelui.Astept  pareri  si  de  la  alti  stupari.
.....dar din borcanul asta, dupa culoare, ce miere zici ca este ?

Sal'tare!
Asa arata la mine mierea de Amorpha....
Da ce zic io la mine......E deja la Domnul Mates....Acasa am mai pastrat cam 50 de kile asa de-o obligatie.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

George N

va salut Donbazil ...tot respectul... stiu ca amorpha infloreste dupa salcim,( din ce m-am informat), dar daca mierea a fost extrasa in perioada FS atunci ce miere mai este asta..?...ma repet lanul de fs este peste padure la 4km in linie dreapta...   atunci poate fi de fs sau altceva..? :uimit: de la unele familii am scos 10-12 kg la altele mai putin ..in medie zic eu 6 kg/ fam  ...cu respect :hi:

alvo

mierea este de "maracine",o buruiana tepoasa,cu flori mov


pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

v_crypt

In zona mea sunt zeci de hectare la ora actuala de maracine si am scos in fiecare an de la el dar nu am avut acea culoare.Eu totusi cred ca este vorba de alta planta de la care au cules.

paradisuri inflorite

poate sa fie miere de trifoi salbatic. :wink:

George N

....din cite am inteles pina acum rezulta ca albina nu poate sa valorifice un cules la o distanta de 4 km dus 4 km intors, daca totusi s-ar face lucru asta, ea ar amesteca un cules principal (in cazul de fata FS ), cu un altul pe care l-ar intilnii pe traseu....... SI DACA nici asta nu este raspunsul atunci inseamna ca mierea(despre care vorbim ) o pot eticheta cu denumirea de : MIERE POLIFLORA... numai FS nu   :sad: