fund fix vs fund antivaroa

Creat de orbanstefan64, Iunie 20, 2011, 07:32:37 AM

« precedentul - următorul »

Pustu

Nea Mihai impaca si capra si varza .  =)) :bravo:
Sa traiesti nea Mihai .

romikele

Citat din: oroles din Martie 27, 2015, 03:54:07 PM
Nea Mihai, crapa si de la VF. Nu as vorbi atat de sigur de superioritatea furetto.
Nu am vorbit de superioritatea, ci de diferenta... bazat pe observatiile proprii.
Am motivele mele pentru care momentan am toate fundurile AV.

istodorescu vasile

daca tot vine vorba de fundul stupilor, parerea mea care poate sa fie una gresita, insa cred cu tarie ca fundul stupilor prevazut cu plasa este foarte bun la transportul stupilor in pastoral, si extrem de benefic in caz ca apicultorul este nevoit sa inchida stupii pe timpul zilei cind sunt temperaturi mari, datorita stropirilor la diferite culturi melifere, insa antivaroa, este fix frectie la picior de lemn. daca tratamentele antivaroa sunt efectuate corect si la timp, cu repetare conform prospectului,treaba merge bine. daca tratamentele nu se fac cu simt de raspundere, cu orice fund ar avea lazile, albinele pier.personal am toate lazile cu fund plin, si nu cred ca am mai multi varroa decit cei ce detin funduri  cu plasa. intentionez ca anul viitor sa fac cel putin 200 de funduri cu plasa pe care sa le deschid doar la transport, iar in rest sa stea inchise, cu un polistiren sub plasa.repet este parerea mea, si nu vreau ca cei care folosesc funduri  cu plasa sa se supere pe aceasta postare.

pharaonu75

Citat din: oroles din Martie 27, 2015, 03:54:07 PM
Nea Mihai, crapa si de la VF. Nu as vorbi atat de sigur de superioritatea furetto.

Se poate face tratament cu VF folosind varojetul, prin arderea fitilului, dar si folosind furettto, prin amestecarea VF cu uleiul.
Cred ca nu ai sesizat, dar Romikele vorbea exact despre aceste doua moduri de administrare a VF, nu despre ustensilele cu care se administreaza.
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

romikele

Citat din: istodorescu vasile din Martie 27, 2015, 09:47:12 PM
... este parerea mea, si nu vreau ca cei care folosesc funduri  cu plasa sa se supere pe aceasta postare.
Este o parere realista si pertinenta, paduchii nu cad singuri atrasi de gaurile din fund, daca nu le faci tratamentul corect. Atat ca, odata cazuti prin gauri ei nu se mai pot intoarce in stup, si in plus ai un control eficient al numarului de indivizi eliminati. Sa mai adaugam la beneficiile FAV si eliminarea condensului...

romikele

Citat din: pharaonu75 din Martie 27, 2015, 09:48:50 PM
Cred ca nu ai sesizat, dar Romikele vorbea exact despre aceste doua moduri de administrare a VF, nu despre ustensilele cu care se administreaza.

CORECT !!!

bmdna

Citat din: istodorescu vasile din Martie 27, 2015, 09:47:12 PM
daca tot vine vorba de fundul stupilor, parerea mea care poate sa fie una gresita, insa cred cu tarie ca fundul stupilor prevazut cu plasa este foarte bun la transportul stupilor in pastoral, si extrem de benefic in caz ca apicultorul este nevoit sa inchida stupii pe timpul zilei cind sunt temperaturi mari, datorita stropirilor la diferite culturi melifere, insa antivaroa, este fix frectie la picior de lemn. daca tratamentele antivaroa sunt efectuate corect si la timp, cu repetare conform prospectului,treaba merge bine. daca tratamentele nu se fac cu simt de raspundere, cu orice fund ar avea lazile, albinele pier.personal am toate lazile cu fund plin, si nu cred ca am mai multi varroa decit cei ce detin funduri  cu plasa. intentionez ca anul viitor sa fac cel putin 200 de funduri cu plasa pe care sa le deschid doar la transport, iar in rest sa stea inchise, cu un polistiren sub plasa.repet este parerea mea, si nu vreau ca cei care folosesc funduri  cu plasa sa se supere pe aceasta postare.
Trebuie sa aveti in vedere ca daca vreti sa folositi fundul antivarroa astfel, pe timpul cat e inchis, pe polistirenul respectiv se va face crescatorie de gaselnita. Acel polistiren va trebui curatat saptamanal, luati in calcul efortul asta.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

istodorescu vasile

pe timpul iernii nu poate sa se faca gaselnita, iar pe timpul verii este de ajuns subarul din tabla. asta este o problema minora in comparatie cu beneficiile  ce le ofera in vedera ventilatiei.

bmdna

Citat din: istodorescu vasile din Martie 27, 2015, 10:21:03 PM
pe timpul iernii nu poate sa se faca gaselnita, iar pe timpul verii este de ajuns subarul din tabla. asta este o problema minora in comparatie cu beneficiile  ce le ofera in vedera ventilatiei.

As vrea sa nu ma intelegeti gresit. Majoritatea fundurilor pe care le am eu sint cu sita. Orice obturatie sub sita fie ea polistiren, tabla sau carton, creeaza un spatiu in care cad bucatele de ceara, la care nu au acces albinele si in care se dezvolta molia cerii. Ca sa nu aveti problem, tabla, cartonul, pe timpul sezonului activ trebuie curatate des. va spun asta pentru ca a curata saptamanal 200 de funduri nu este de neluat in seama. Va spun asta ca sa stiti la ce sa va asteptati.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

romikele

Citat din: bmdna din Martie 27, 2015, 10:54:39 PM
... Ca sa nu aveti problem, tabla, cartonul, pe timpul sezonului activ trebuie curatate des...
Ce să caute tabla sau cartonul în stup pe timpul sezonului activ?

bmdna

Citat din: romikele din Martie 27, 2015, 10:57:53 PM
Citat din: bmdna din Martie 27, 2015, 10:54:39 PM
... Ca sa nu aveti problem, tabla, cartonul, pe timpul sezonului activ trebuie curatate des...
Ce să caute tabla sau cartonul în stup pe timpul sezonului activ?
As vrea sa cititi mesajul domnului Istodorescu Vasile. Pe scurt, el doreste sa deschida fundul numai la transport, in rest vrea sa-l tina inchis. Mesajul meu era replica la aceasta intentie, de a tine fundul av inchis cu exceptia perioadei in care face transportul. Imi pare rau ca m-am bagat ca musca in lapte, eu am fav sint foarte multumit de acestea, am si unele design propriu, foarte potrivite pentru familii slabe. Nu vreau sa derutez pe nimeni.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

ionel07196555

Citat din: bmdna din Martie 27, 2015, 10:54:39 PM
[

Orice obturatie sub sita fie ea polistiren, tabla sau carton, creeaza un spatiu in care cad bucatele de ceara, la care nu au acces albinele si in care se dezvolta molia cerii. Ca sa nu aveti problem, tabla, cartonul, pe timpul sezonului activ trebuie curatate des. va spun asta pentru ca a curata saptamanal 200 de funduri nu este de neluat in seama. Va spun asta ca sa stiti la ce sa va asteptati.
Aceasta problema am vazuto si eu zilele trecute cind am curatat fundurile la poliuretan ,la aceasta data pe subar deja aveam viermi aceia activi la ceara cazuta.

dan sebastian

Ca o concluzie, cine trateaza bine nu utilizeaza FAV. Cine utilizeaza fav simplu fara obturare nu munceste suplimentar. Doar cei care obtureaza cu subarul metalic sau de plastic fav trebuie sa curete pt evitarea gaselnitei.
0744999989, 0722842211<br />Nu apreciezi sanatatea la adevarata ei valoare decat cand o pierzi.

romikele


romikele

#29
Citat din: dan sebastian din Martie 28, 2015, 08:54:29 AM
Ca o concluzie, cine trateaza bine nu utilizeaza FAV.
Atata doar ca FAV nu e util doar la tratamente!

CitatCine utilizeaza fav simplu fara obturare nu munceste suplimentar.
Se gasesc probleme si in acest caz, unele matci cu feromon puternic atrag albinele ca un magnet, acestea de multe ori se aduna sub plasa in loc sa intre in stup. Aici trebuie intervenit in sensul de a impiedica albinele sa patrunda in spatiul de sub fundul stupului.

CitatDoar cei care obtureaza cu subarul metalic sau de plastic fav trebuie sa curete pt evitarea gaselnitei.
Si cei care au fundul plin, daca familia nu face singura curatenie.