fund fix vs fund antivaroa

Creat de orbanstefan64, Iunie 20, 2011, 07:32:37 AM

« precedentul - următorul »

calmusdaniel

Citat din: romikele din Martie 28, 2015, 07:28:13 PM
Citat din: calmusdaniel din Martie 28, 2015, 04:33:25 PMEsecurile noastre poate sunt sfaturi bune pe altii.
Bine zis, POATE! :wink2:
CitatSa nu comparam  clima din Italia cu cea din Romania.
Nici macar clima din diferite regiuni ale Romaniei nu poate fi comparata... ce e valabil la tine nu e obligatoriu sa fie si la mine (metaforic vorbind  :wink: )
CitatCat despre eficienta fundului antivaroa e undeva la  5%,cred ca ,cu o rama claditoare se obtin rezultate mult mai bune.
O simpla parere personala, practica spune altceva.
CitatTot odata este un consum mai mare de miere pe timpul iernii,o dezvoltare mult mai greoaie a fam primavara,si parerea mea ca si tratamentele sunt mai ineficiente in stupii cu fav decat in cei cu fund plin.
Consumul mai mare se datoreaza imperfectiunii etansarii stupului, nu sistemului.
Dezvoltarea greoaie e discutabila iar privind tratamentele, e o simpla parere personala, nu si adevarul absolut...
CitatIn concluzie e mai bine sa stai cu izmenele trase pe tine,si sa-ti tii ouale la caldura decat sa stai in fundul gol si sa te bata vantul la oua. =)) :hi:
In concluzie, daca ai nevoie de izmene inseamna ca ai imbatranit si nu mai ai ce face cu ouale... ca le bate vantul sau nu, tot aia e!  :rotfl:

In concluzie la concluzie e ca ale mele s-au pastrat bine in izmene la caldura si sunt ok dar  la aia cu fundul gol cred ca s-au racit de mult =))
Acum lasand gluma la o parte,parerea mea e ca daca ar fi fost bine in aer liber,albinele si-ar fi facut cuiburi pe crengi,nu in scorburi! :hi:

MOTANUL

Eu de la fizica tin minte ca aerul cald e mai usor si se duce in sus; Daca peretii si podisorul sunt buni aerul cald ramane in stup.

Asa ca ouale stau calde si la iernarea in clopot cu conditia sa nu aiba pe unde sa iasa aerul cald :D (crapaturi sau neetanseitati la partea de sus);

In aceeasi zi când m-am uitat la stupii mei am fost si la un consatean din Snagov (care sta mai departe de lac); Toate podisoarele lui aveau condens mult. (ierna cu podisor inchis si fund inchis); Eu nu contest ca in stupul cu fund fix nu este temperatura mai mare (e firesc sa fie asa ca de jur imprejur ai pierderi mai mici de caldura);

Eu sustin ca aceasta temperatura mai mare e insotita si de o umiditate mai mare. Daca stai si pui materiale hidroabsorbante (paturici, ziare, etc) ai si temperatura mare si umiditate in limite normale. Adica atinci un echilibru optim pt. iernare.

Eu nu aveam nicio paturica/ziar - si tot nu aveam condens. Cam asta ar fi diferenta remarcata de mine. Stupul inauntru era la fel ca asta vara (ba mai mult, vara cat a fost rece am stat cu fundul AV inchis); Doar in Iulie augist am scos subarul. Iarna am stat  cu el 10% deschis (ca sa nu fie curent era deschisa partea dinspre urdinis).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

romikele

Citat din: calmusdaniel din Martie 30, 2015, 03:34:23 PM
In concluzie la concluzie e ca ale mele s-au pastrat bine in izmene la caldura si sunt ok dar  la aia cu fundul gol cred ca s-au racit de mult =))
Acum lasand gluma la o parte,parerea mea e ca daca ar fi fost bine in aer liber,albinele si-ar fi facut cuiburi pe crengi,nu in scorburi! :hi:
Cu tot respectul, ce pui sub caciula sa tina capul la caldura?  :P
La sistemul clopot nu inseamna ca albinele stau in aer liber.
Consum in exces apare daca in stup sunt prezenti curenti ascendenti.
Folosesc sistemul de 6 ani, iar in ultimii doi am eliminat total fundurile pline.
Nu am absolut deloc condens, nu impachetez suplimentar, doar o paturica data in doua, fara ziare, naframe sau chiloti de dame...
Si nu ma refer doar la stupii mei...

calmusdaniel

Citat din: Vyktor din Martie 29, 2015, 09:10:34 PM
Nea Calmuse iti bruiem topicul,  asta e, dar vreau sa spun si eu ceva. Am avut si eu o cutie cu fund plin pe care intre timp am modificat o cu plasa. Ori e ceva ce eu nu stiu,  ori pur si simplu nu ma pricep. La efectuare tratamentelor cu VF de multe ori se intampla sa se stinga.  La cei cu FAV trag un pic suberul si vad daca a luat o sau nu. Daca la cel cu fund plin verific de doua trei ori sa vad daca nu s a stins nu dau buzna fetele peste mine?
Am zis,  poate e ceva ce eu nu stiu legat de modul de efectuare si atunci  ^:)^ astept sulitele :razz:

Eu am facut ani de zile cum zici tu si chiar daca mai gaseam cate un  fitil stins il aprindeam si mergeam mai departe.Acum mi-am luat si eu un varojet,dar tot tratamentele clasice pe tablite sunt mai bune.Am prieteni care fac cu aparate moderne si cand ajung toamna acasa fac tratament tot pe tablita.
Cand faceam tratament la stupii cu FAV am observat ca o mare parte din fum iesea prin fundul stupului si nu cred ca era bine pt ca in prospectul varachetului  scrie ca in timpul tratamentului stupul trebuie sa fie inchis etans timp de 15-20 min. :hi:

calmusdaniel

Nea Romikele,daca mergi de mai mult timp cu fav,e clar ca i-ti merge bine. :hi:

romikele

Folosind un sistem mai mult timp, ai posibilitatea sa vezi toate problemele si sa le elimini treptat.
Asa am scos din uz toti stupii vechi si acum am doar stupi asamblati de max. 3 ani.
Evident ca si locatia conteaza foarte mult, personal nu recomand folosirea sistemului clopot in zonele de munte sau cu variatii mari de temperatura in timpul iernii.
In ultimile doua ierni, din motive de sanatate, nu am putut merge la stupi o perioada mare, nu am pus turte deloc iarna aceasta, dar n-am avut pierderi din aceste motive.

oroles

De cat trebuie sa fie gaurile la plasa de la fundul antivarroa? Am un corp de 1/1 pe care vreau sa il fac si eu antivarroa pentru a face controale la gradul de infestare al stupinei.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

romikele


apivasmob

Citat din: oroles din Martie 31, 2015, 08:22:21 PM
De cat trebuie sa fie gaurile la plasa de la fundul antivarroa? Am un corp de 1/1 pe care vreau sa il fac si eu antivarroa pentru a face controale la gradul de infestare al stupinei.

Vin-o la Onesti si iti dau eu pentru un stup.
Sanatate tuturor apicultorilor

oroles

Nu face plasa cat face drumul. Cand voi avea mai mult timp promit ca va fac o vizita.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

bmdna

Citat din: oroles din Martie 31, 2015, 08:22:21 PM
De cat trebuie sa fie gaurile la plasa de la fundul antivarroa? Am un corp de 1/1 pe care vreau sa il fac si eu antivarroa pentru a face controale la gradul de infestare al stupinei.

Eu am doua tipuri, bune amandoua, 3.5 x3,5 (patrat) si 5x2 (romb). Mai am si unele de vreo 3 ani, facute in graba, la care am pus plasa impletita din bazar (cred ca are ochi 2,5x2,5) si sint bune si alea, mai ales daca vrei doar sa masori gradul de infestare iar peste iarna vei folosi alt fund.
Daca totul a iesit bine, inseamna ca ai gresit undeva!

G. Iulian

Citat din: oroles din Aprilie 01, 2015, 08:12:33 AM
Nu face plasa cat face drumul. Cand voi avea mai mult timp promit ca va fac o vizita.

Dacă îţi  trebuie mai multa plasă aluminiu,  eu iau de aici: 

http://www.fermaapicola.ro/cumpara/plasa-aluminiu-gol-patrat-1000-2000-7731366

la preţ se mai adaugă în jur de 9 lei transportul prin poştă.

apivasmob

Citat din: oroles din Aprilie 01, 2015, 08:12:33 AM
Nu face plasa cat face drumul. Cand voi avea mai mult timp promit ca va fac o vizita.

Te astept oricand, dar sa dai un telefon inainte.
Sanatate tuturor apicultorilor

cocobeny

De vreo doua saptamani stau sub stup albine, cam cat ar fi pe doua rame, (destul de multe zic eu) odata le-am dat cu peria si cu fum sau mai bagat pe urdinis dar earasi sau adunat in trei zile, sa aiba o regina... mentionez ca am stupul cu plasa pe toata suprafata soclului, ce parere aveti si cam ce ma sfatuiti sa fac cu ele, ca sant destul de multe. Familia din stup are regina puiet normal, deci este totul in regula cu acea familie.   :hi: :roll:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

sorinma

Cu cat stii mai mult, cu atat iti dai seama ca stii prea putin ...George Calinescu
Adevarul este rareori pur si niciodata simplu...Oscar Wilde