Sirop de porumb...

Creat de badguy_goodguy, Iunie 13, 2011, 05:48:16 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Eu cred ca mai bine e sa avem rabdare ca albinele sa mearga in rimul lor sa lasam sa isi vanda produsele de forta ca nimic nu e mai bunn decat painea albinelor atunci cand apar primele flori si nici mai natural.

dumitriu

#31
Citat din: dragos2006 din Decembrie 16, 2011, 02:42:49 PM
  pe un forum unde 99% dintre postari sunt facute de romani a prezenta niste hartii in alta limba este cel putin lipsa de respect . Sau agrana nu are bani  sa faca o traducere legalizata ? Sau agranei i se rupe in paispe de cine cumpara produsele sale ?
Poate sa fie apiinvertul mai bun ca mierea ! atat timp cat un producator apicol cu contract nu-l gaseste in depozitele agrana atunci cand ii sfarie maseau si se gaseste numai in anumite firme capusa la preturi umflate nu mai are rost sa se gandeasca la acest sirop de zahar sau de ce=o fi ...
iar faceti afirmatii fara nici un temei.
V-as ruga sa raspundeti la intrebarile pe care vi le-am pus, si l-a care am solicitat lamuriri la postarile pe care le-ati facut.
Cred ca am mai precizat, ca in anumite perioade de timp, nu am putut onora toate cererile facute de clientii nostrii.Motivul a fost foarte simplu, cantitatea alocata Romaniei a fost insuficienta pentru a putea multumi pe toata lumea.Principiul dupa care s-au facut livrarile catre clienti a fost:primul solicitant, primul servit.
Imi pare rau ca vad,ca dupa ce ati facut cateva afirmatii de genul:
-am aflat intr-o discutie
-se pare ca producatorul umbla cu cioara vopsita
-prezenta OMG-urilor
-Apiinvert-ul este egal sirop de cocartz
-usor miros de sulf
toate acestea fara sa le sustineti intr-un fel concret, constat acum ca ati ajuns sa aruncati acuze si catre compania Agrana:
-lipsa de respect
-nu are bani sa faca o copie legalizata
-i se rupe in paispe
Sa va raspund pe rand:
-daca am postat acel buletin de analiza trimis de firma producatoare(Sudzucker-Germania) am facut-o ptr ca era un document emis de producator.Chiar daca Agrana si Sudzucker sunt firme care fac parte din acelasi grup, nu trebuie uitat ca Agrana distribuie produsul
-Agrana detine posibilitatile financiare sa faca o traducere legalizata la documentele originale.Si are aceste documente traduse!
-nu i "se rupe in paispe" de clienti, pentru simplul motiv ca Agrana vinde exact ce spune ca vinde, nu produse contrafacute sau care nu au legatura cu apicultura.

V-as ruga , ca pe viitor sa incercati sa postati fara a  acuza pe cineva de lipsa de respect.Va asigur ca va tratez cu acelasi respect ca pe ceilalti apicultori sau clienti(fosti sau actuali).Chiar daca i-au decizia sa nu mai servesc vreodata vreun client anume, asta nu inseamna ca nu ii arat acelasi respect ca la inceput.Deci nici D-vstra nu faceti exceptie.

dumitriu

Citat din: romikele din Decembrie 16, 2011, 11:05:52 AM
Buletinul de analiza este complet, am crezut ca e suficienta acea pagina, voi pune si pe celelalte.
va rog sa nu uitati sa postati si paginile lipsa.
Cu stima,
Dan Dumitriu

dumitriu

Citat din: romikele din Decembrie 19, 2011, 02:43:26 PM
Sunt postate, revedeti acel post...

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=4081.msg91543#msg91543
Multumesc, nu citisem postarea veche, m-am lamurit acum.
Am avut curiozitatea sa sun la nr de pe eticheta, produsul nu e facut de ei, ci importat din Bulgaria.Ei i-au dat doar o denumire si au spus ca este destinat apiculturii.O sa fac niste "sapaturi" sa vedem cine il produce de fapt.

tedy2007

eu am iernat pe F40 si am fost multumit.nu am avut nici o nemultumire.faptul ca afecteaza albinele: daca nu le-au afectat pe albinele de 'iarna' cu atat mai putin pe cele de 'vara'.matca ar putea fi singura pt ca traiaste mai mult dar nu cred asa ceva.
Cel mai important este sa nu ajunga in miere,asta e cea mai mare problema.

PS: am iernat in 2010 cu F40 in rest numai miere

costinelblagniceanu

Poate ne explica d-nul dumitriu cum se face ca acest mult laudat apiinvert se vinde si in butoaie de 300l (aceasta discutie am avut-o si pe alt forum)la magazinul apicola din dr.tr severin. :redcard: :redcard: :redcard:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro

D006

  Suntem in UE si marfa poate circula liber . Agrana vrea in Ro sa impuna ambalajul de 28 kg. dar baieti isteti aduc in Ro apiinvert "la gri".

orbanstefan64

Citat din: milu56 din Decembrie 16, 2011, 03:01:31 PM
Eu cred ca mai bine e sa avem rabdare ca albinele sa mearga in rimul lor sa lasam sa isi vanda produsele de forta ca nimic nu e mai bunn decat painea albinelor atunci cand apar primele flori si nici mai natural.

orbanstefan64

Citat din: romikele din Decembrie 16, 2011, 10:42:49 AM
Faceti niste confuzii dl. Dumitriu, precizati cui ati adresat mesajul.
Eu nu fac reclama nimanui, sau tuturor.
Toti sunt invitati sa prezinte documente, ceea ce d-stra nu ati facut. Nimeni nu va impiedica sa demonstrati cu acte ca produsele d-stra sunt perfecte.Pesonal nu am folosit, nu folosesc si nici nu voi folosi vreodata altceva decat miere si zahar...

Din partea noastra aveti toata sustinerea pentru promovarea produselor pe care le comercializati.
Cum o faceti, e treaba d-stra.


D006

  Orban Stefan este si el distribuitor !

Alutus

Produsele de care ati discutat in acest subiect , sirop.. zahar s.a. se incadreaza in categoria celor acceptate in PNA ?
Sa nu uiti Darie!

dumitriu

Citat din: costinelblagniceanu din Decembrie 25, 2011, 10:39:01 AM
Poate ne explica d-nul dumitriu cum se face ca acest mult laudat apiinvert se vinde si in butoaie de 300l (aceasta discutie am avut-o si pe alt forum)la magazinul apicola din dr.tr severin.
Apiinvert-ul nu se vinde in butoaie de nici un fel, nici 300 kg , nici 200 kg.
Nu trebuie sa va explic eu cum vand cei de la Apicola din Drobeta un produs drept Apiinvert.Cred ca ei trebuie sa va explice ce au in butoaiele respective, Apiinvert cu siguranta nu.
Nu inteleg de ce ma intrebati pe mine ce vinde altul in magazin.E mai logic sa-l intrebati pe respectivul comerciant ce incearca sa vanda in butoaiele respective.Iar daca inca sunteti nelamurit, sunati-ma de fata cu el si puneti-ma pe speacker la tel.Si va lamuresc si pe D-vstra si pe vanzator.

dumitriu

Citat din: dragos2006 din Decembrie 25, 2011, 06:12:19 PM
  Suntem in UE si marfa poate circula liber . Agrana vrea in Ro sa impuna ambalajul de 28 kg. dar baieti isteti aduc in Ro apiinvert "la gri".
"Baietii isteti" nu pot aduce Apiinvert sub nici o culoare in Romania.Nici la "gri", nici la "negru" , nici la "alb".Singura varianta ar fi sa cumpere de la un distribuitor din Germania (sau din alta tara) si sa-l importe in Romania.Dar ar iesi peste pretul din Romania si nu ar putea sa-l vanda.A cumpara de la poarta fabricii din Germania,este exclus, oricat de "baieti isteti" ar fi.
Intradevar expresia de "baieti isteti" este corecta, sunt cativa "baieti isteti" care cumpara niste siropuri obtinute din porumb si profita de lipsa de informatii a unor apicultori carora le vand chipurile "Apiinvert".

D006

Romania NU importa nimic din Germania !!!! se numeste COMERTZ INTRACOMUNITAR !!!!!!!!!!!!

Ceva este dubios in cazul apiinvertului deoarece Agrana nu se omoara sa stopeze comertul cu eticheta falsa de Apiinvert . Concret : daca gasea un comercinat cu apiinvert la butoie de 300 de kg. de ce nu-l da in judecata ?????????????

costinelblagniceanu

Citat din: dragos2006 din Ianuarie 03, 2012, 03:31:15 PM
Romania NU importa nimic din Germania !!!! se numeste COMERTZ INTRACOMUNITAR !!!!!!!!!!!!

Ceva este dubios in cazul apiinvertului deoarece Agrana nu se omoara sa stopeze comertul cu eticheta falsa de Apiinvert . Concret : daca gasea un comercinat cu apiinvert la butoie de 300 de kg. de ce nu-l da in judecata ?????????????
Daca cei de la apicola din tr.severin nu cred ca si-ar fi permis sa foloseasca aceeasi denumire pt.alt produs( deoarece ar fi comis poate chiar o infractiune) daca nu ar fi avut acceptul cuiva mai ales ca raprezentantul d-lui Dumitiriu (d-nul Baloi)locuieste chiar in oras si putea sa-l fi atentionat pe d-nul Dumitriu referitor la acest aspect. :nono: :nono: :nono:
Cine intreaba este prost pentru 5min. cine nu ramine prost o viata.http;//costinelblagniceanu.sun photo.ro