F.Liviu

Creat de F.Liviu, Mai 30, 2011, 07:14:46 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Citat din: F.Liviu din Aprilie 25, 2012, 02:21:23 PM
... o "lectie" despre ce prost e stupul modern cu plasa pe fund. ...

Lectia e alta: ce prost gandeste stuparul care nu stie si nici nu se omoara sa invete lucrul cu "stupul modern cu plasa pe fund"... ca sa nu zic altfel  :wink2:

ion patrut

Fiecare are dreptul la o parere .Daca omul crede ca cel mai bun stup este cel cu fund fix trebuie sa-i respectati opinia

romikele

Poti respecta opinia, nu si ignoranta.

F.Liviu

Am inteles si e corect ceea ce spui, eu personal sunt un simplu novice. Dupa ce voi intelege practic ce si cum cu albinele o sa imi pot forma propriul stil de lucru.
Asta nu inseamna ca nu voi avea grija si atentie la stupul cu plasa, sunt sigur ca nu fundul cu plasa a fost de vina. Pur si simplu matca a fost prea batrana, stupul a intrat in iarna fara miere destula si rezultatul a fost cel descris. Insa asta e numai o presupunere.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

romikele

Aceasta abordare a problemei e cea realista, matca putea fi omorata la o manipulare defectuoasa a ramelor, sau schilodita si apoi eliminata de albine, sau epuizata.
Nicidecum fundul cu plasa nu putea duce la bezmeticire, de fapt nu modelul de stup conduce la un astfel de deznodamant.

Sunt o sumedenie de stupari cu o sumedenie de stupi cu fund cu plasa care au numai cuvinte de lauda la adresa acestui stup.
Sunt si destui contestatari, dar acestia nu respecta total modul de lucru optim, incercand o corcitura de sistem horn-clopot, cu rezultate diametral opuse asteptarilor - de aici concluzii gresite.
Este obligatorie etansarea perfecta a stupului, folia prezenta permanent, hrana din belsug si sanatate ireprosabila a albinelor, sibar folosit doar la tratamente sau in cazuri de conditii meteo extreme, cand exista pericolul de patrundere a zapezii in stup prin plasa si urdinis.
Altfel toata munca e in zadar...

Marek

  D-le Liviu cititi Renasterea Suparitului.

F.Liviu

Am citit, mai am pana sa si inteleg tot. Prefer sa stau cativa ani pe langa un stupar batran (cu plusurile si minusurile lui) si apoi sa fiu pe cont propriu.

Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

nicomico

In general, inainte de a cumpara o familie de albine ,este foarte important sa studiem .Practica linga o persoana cu experienta este binevenita,dar nu prea multi ani, caci atunci asteptam totul dea gata sa ni se spuna ce sa facem.Daca studiezi putin ,poti sa compari cunostintele tale cu cele ale persoanei cu experienta, asa vei incerca cu timpul "sa-ti iei zborul din cuibul uceniciei".Vei avea esecuri ,dar cu timpul vei devenii mai sigur pe cunostintele tale.Va doresc numai bine la toti ,face-ti ca tot ce stiti, sa fie impartasit la toti . ^:)^

dorindafi

Citat din: F.Liviu din Aprilie 27, 2012, 03:57:05 PM
Am citit, mai am pana sa si inteleg tot. Prefer sa stau cativa ani pe langa un stupar batran (cu plusurile si minusurile lui) si apoi sa fiu pe cont propriu.
dar ar fi bine ca in acelashi timp sa experimentezi shi la tine pt a se invatza ochiul shi mana
CODUL  e   LEGEA
         0763650092

F.Liviu

Cu alte cuvinte sa am 2 stupi langa casa de care sa am grija doar eu, cu riscul ca ii voi pierde datorita lipsei de experienta. Interesant si costisitor, dar am sa iau in calcul si varianta asta. La urma urmei e singura cale de a deveni independent.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

relutu

Costisitor dar de folos si eu am invatat apicultura de la un batran, am invatat si bune si rele.Am luat de la el 2 familii si din alea 2 am mai facut 4 roiuri,ultimul facut la insistenta dumnealui la 1 august.am mai fost sfatuit sa le dau sirop dupa 15 septembrie etc.REZULTATUL:ultimul roi facut tarziu,hrana putina si de calitate proasta,s-a depopulat si daca nu il unificam cu altul in primavara il pierdeam.CONCLUZIA:trebuie sa studiem teoretic si practic si singuri nu doar cu ajutor altora.

orbanstefan64

dupa ce ai carnet de sofer tre sa conduci singur  :hi: :hi: :hi: :hi:

relutu