F.Liviu

Creat de F.Liviu, Mai 30, 2011, 07:14:46 PM

« precedentul - următorul »

bee_lover

Deci sa intelegem domnule Romikele ca facutul de puiet e de domeniul trecutului?  :nebun: :nebun: :nebun: :rusine: =)) Domnule Liviu, daca vreti sa va dezvoltati nu recomand lazi si rame care nu respecta stasul, asta in cazul in care doriti vreodata sa vindeti. In ceea ce il priveste pe domnul Orban stati linistit ca nu primiti de la nimeni rame fara nod.

F.Liviu

Eu practic stuparitul ca hobby. Ramele vor fi stas 3/4. Daca va fi vreodata sa vand ceva, voi vinde produsul final (miere, etc) si nu stupii in sine. Una peste alta am sa revin maine cu poze din stupina, teoria fara practica nu face 2 bani. :nod:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Am trecut azi pe la stupina, am un roi (al doilea stup) sub control. Primul stup are un cuib de 1 cu 12 rame, si un cat de 1/2 redus. Extractia la tei a fost acum 5 zile, iar ramele in cat au fost puse doar cu foita tot atunci. Am avut surpriza extrem de placuta sa vad ca ramele sunt construite 80% iar magazia e aproape plina cu miere, ar fi extraordinar sa aibe nevoie si de al doilea cat :)

Ce ati face in locul meu, ati astepta ca magazia sa fie plina si capacita si ati extrage, sau ati pune al doilea cat. Daca DA, cand e momentul sa il pun si pe al doilea ?

Roiul e inca timid, desi am gasit matca nu au aparut inca ouale. Sper ca se fi fecundat si in curand sa vad si ceva activitate, mai ales ca acum e cules.....

PS nu am facut poze, desi am promis....  :roll:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

bucovineanu

Al doilea cat se poate pune cand au inceput sa capaceasca ramele din primul cat. Al doilea se introduce deasupra cuibului. Astfel albinele vor depozita mai usor mierea in el. In acelasi timp vor continua capacirea in catul de deasupra stiindu-se ca intotdeauna albinele incep sa capaceasca din partea de sus.

F.Liviu

Eu va respect pe amandoi desi aveti opinii diferite. Am sa mai citesc ca sa ma edific. As aprecia totusi si alte raspunsuri la intrebarea mea.
:thanks:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

mape 48-petru manea

Citat din: bucovineanu din Iulie 12, 2011, 09:15:54 PM
Al doilea cat se poate pune cand au inceput sa capaceasca ramele din primul cat. Al doilea se introduce deasupra cuibului. Astfel albinele vor depozita mai usor mierea in el. In acelasi timp vor continua capacirea in catul de deasupra stiindu-se ca intotdeauna albinele incep sa capaceasca din partea de sus.
:nod: :nod: :nod:

bee_lover

Si eu merg pe varianta catul 2 sub primul cat din 2 motive. Unul ar fi ca daca punem catul 2 doar cu faguri artificiali,putem sa-l lasam mult si bine deasupra primului cat pana il ia in constructie, insa daca il punem intre,albina simte golul si se apuca de cladit. Al doilea motiv este cel expus mai sus de domnul Bucovineanu.

F.Liviu

In primul meu stup matca are 2 ani vechime si intentionez sa o schimb. E momentul potrivit sa fac asta toamna sau la primavara ?
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

#38
Acum 5 minute am observat ca pot scrie aici  :yes:
Urez La Multi Ani domnului Bucovineanu, nu am avut cum sa o fac la momentul oportun.  :happy_birthday:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Probleme in functionare - stup cu plasa pe fund

Inainte de orice, precizez ca povestea e lunga.

Am inceput sa practic apicultura acum cateva luni, inainte de salcam. Am sansa de avea in zona un apicultor experimentat (nea Cornel) de la care invat atat teorie cat si practica. Pana aici toate bune si frumoase.

Am luat si am citit in dreapta si in stanga si am decis ca primul stup sa fie cu plasa pe fund, cuib pe 12 rame plus 2 magazii de 1/2 reduse. A fost prima contradictie avuta cu nea Cornel, care mi-a spus "sa termin cu prostiile moderne, plasa pe fund e povesti de adormit copii, Harnagea nu a pomenit de asa ceva". Am zis ca totusi apicultura moderna poate exista concomitent cu cea clasica (fund plin, din lemn). A fost omul ok si mi-a facut cadou un stup puternic, insa cu rame de 3/4. Idealul lui de stup (nu face pastoral) este cel ME cu 3 corpuri de 3/4. 10 rame pe corp.

Am mutat ramele in stupul nou (cuib de 1), ocazie cu care a iesit o struto-camila, un amestec de rame de 1, 1/2, 3/4. Ideea e ca pana la culesul de tei am reusit sa scoatem ramele de 3/4 si sa raman numai cu ramele din cuib si cu cele din cat, de 1/2. Precizez ca 2 rame din cuib nu au fost construite cum trebuie, practic nu s-au prea atins de ele. La fel, vreo 2 rame din cuib nu au fost luate in seama.

Am fost bucuros sa am un stup cu plasa, albinele nu au pierdut timpul sa ventileze. Am spus ca "dau lovitura" la floarea soarelui, mai ales ca se intrevedea o recolta bogata. Precizez ca stupul NU a roit.

Concluzia dupa culesul de FS: stupii lui nea Cornel au fost foarte buni, ma doare spatele cate rame am carat. Capacite, grele, superbe. Stupul meu a mers extrem de prost: miere putina, cele 2 rame din cuib si cele 2 rame din cat nu au fost lucrate. Suplimentar, pe o rama din cuib am gasit o botca de schimbare linistita.

A fost o ocazie de a fi luat peste picior cu "stupul modern care nu da miere", evident ca nu a fost ratata :) Am inghitit, nu am avut de ales ....
Totusi, nu am venit acasa fara miere, chiar daca nu din stupul meu :(

Nea Cornel a aruncat ramele neatinse si a pus altele lucrate.

Ideea e ca sunt extrem de confuz: am luat-o pe o panta gresita ? Nu mult mi-a lipsit ieri ca sa pun mana pe ciocan si sa bat un fund de lemn sub plasa. Culmea e ca stiu ca multi de pe acest forum au stupi cu plasa pe fund si nu au probleme. La fel, am vazut prin filmele puse de ApisPuisoru o peroana cu 600 de stupi, jumatate e lemn, restul plasa. Poliuretanistii merg si ei in general cu plasa pe fund.

La mine de ce nu merge ??? Ce naibii am gresit ?

Am avut folie peste rame, apoi podisorul din plasa si apoi capac.

Ca sa spun pe scurt, solicit ajutor. Ce parere aveti, poate fi matca puturoasa si asta sa genereze un stup prost ? Orice sfat bun mi-ar fi de maaaaare folos.

Multumesc anticipat.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

filip

F.LIVIU,
Nu fi suparat,plasa din fundul stupului nu are nimic cu acumularea de miere.
La tine e altceva.
Nu ai avut suficiente culegatoare
Poate fi stupul ful de albina tanara si sa geama de puiet.Daca nu-s culegatoare nu-i miere.
Culegatoarele inainte de un cules principal se formeaza cu circa 40 de zile in urma
21 zile din ou pana la eclozionare apoi stagiile de doica pana la culegatoare.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

F.Liviu

Am observat ca nu poti avea varfuri de performanta la toti stupii, unii sunt "tari" la salcam, altii la tei si altii la floarea soarelui. Stupi care erau in pragul roitului dupa tei au avut un randament grozav la floarea soarelui de exemplu. Stupii care au fost f.buni la salcam nu au dat randament mare si la floare.

dl.Filip, nu sunt suparat, sunt doar confuz si pun asta pe lipsa mea de experienta practica. Imi doresc sa incep anul viitor cu inca 3 stupi. Ideea de a avea cuiburile identice cu cat-urile pare superba, mai ales ca poti jongla cu ramele si in plus ai un singur tip de rama.

Cum spuneam, sunt inca foarte confuz. Trebuie sa ma duc sa beau ceva tare, apoi o sa vad totul clar si limpede :)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

deci ..... a trecut un an, ce s-a mai intamplat intre timp cu albinele mele ?

1. am avut timp sa gandesc la rece o sumedenie de aspecte
2. m-am mai calmat si nu mai astept rezultate "spectaculoase" peste noapte
3. albinele din stupul meu s-au besmeticit, ocazie sa primesc din nou o "lectie" despre ce prost e stupul modern cu plasa pe fund. Deci, un nou inceput.
4. mi-am cerut scuze public fata de dl.Stefan Orban, consider vechiu subiect definitiv inchis.

ok, cum ideea e sa practic apicultura ca hobby si cum vreau sa capat cat mai multa experienta practica fara a inta in polemica cu nimeni, am dat comanda la inca 2 stupi, la insistentele lui nea Cornel. E vorba de fund plin (puteti sa radeti, nu ma deranjeaza), 10 rame, cuib 1/1 si cat 3/4. I-am comandat kit ca sa coste transportul putin si sa pot sa ii asamblez eu pe indelete si fara graba. Inca nu i-am primit.

Nea Cornel are cuiburile 1/1 asa ca am comandat si eu cuib similar in ideea de a lua 2 familii de albine de la el. Probabil primul meu stup va primi si el o familie in curand.

Am fost la targ si am cumparat foite de ceara + 2 pachete cu rame 1/1, mai am de luat de 3/4. Am facut "o inginerie" pe care o vedeti in pozele atasate si am asamblat/gaurit ramele, urmeaza sa primeasca sarmele si foitele de ceara cat de curand.

Albinele lui nea Cornel au iesit bine-mersi din iarna, gem de albina.

In mare cam asta este, sa vedem ce mai invatam anul asta.

apropos, bine v-am regasit.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

ion patrut

una peste alta bancul de lucru e beton daca il vede d.prof ursu trece la omologare =)) =))

F.Liviu

"capra" e la un santier de langa casa mea, nu m-a deranjat ca arata cam aiurea, si-a facut treaba perfect :)
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.