F.Liviu

Creat de F.Liviu, Mai 30, 2011, 07:14:46 PM

« precedentul - următorul »

F.Liviu

Salutare tuturor

Pe scurt: 39 de ani (ii fac in cateva zile), 2 copii de 6/7 ani. Am fugit din betoanele din Bucuresti la liziera padurii Cernica, acum 2 ani de zile. Am propria afacere, o firma de contabilitate. De curand am realizat ca stau la marginea padurii iar aceasta este plina de salcam tanar  (6-7 ani). Una peste alta, am decis sa ma initiez in tainele stuparitului   :lol:

Am inceput sa citesc tot ce am prins si de 1-2 saptamani am gasit un stupar la vreo 6 kilometri de mine (tot in aceeasi padure) care a avut bunavionta sa ma accepte pe langa el. Am inceput sa il ajut la diverse maruntisuri si sa ii pun o tona de intrebari  :zzz: Primii stupi vor fi amplasati in stupina lui, urmand ca peste 1-2 ani sa ii mut langa casa. Nu i-am cumparat inca dar o voi face in perioada imediat urmatoare.

Tanara generatie nu se teme de albine, ceea ce este super 





Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Azi a fost o zi nebuna  :stop_the_war:

Am fost la stupina cateva ore la pranz, a fost o zi de centrifugat, de facut roiuri, etc. M-am procopsit cu 2-3 intepaturi in zona fetei, am un ochi foarte umflat. In plus, mainile sunt "varza", pumnul drept nu pot sa il inchid complet. Partea buna e ca nu am avut scandal in familie, ci "lasa ca veninul e foarte bun la sanatate  :i_love_you: "

Am "mirosit" un stup care era pe prag sa roiasca si am actionat (impreuna) rapid. A fost ok, ziua incheiata cu transportul bidoanelor acasa la stupar. Am capatat 3 borcane cu capaceala (doar alba, super calitate), a facut sotia o "bomba" ulterior (miere + capaceala + laptisor + tinctura de propolis). Nu am avut la indemana si polen proaspat din pacate.

Mi-ar fi facut placere sa fac si ceva poze, insa nu am avut timp, a fost totul "la foc automat".
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

pharaonu75

Se pare ca "ti-ai facut botezul" ca stupar!
:hippo:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

adi-m

Totul e sa perseverezi si sa nu dai bir cu fugitii la primele intepaturi.Dupa cateva tratamente aplicate de fete  :bzz: nu o sa mai ai probleme cu unflatu. :rotfl:

F.Liviu

Multumesc de idei. Nu am de gand sa dau bir cu fugitii, mai ales ca inca nu am nici un stup al meu. A fost greseala mea, am purtat o ora masca si manusi de cauciu subtire si nu am avut nimic, desi am umblat la un stup care era pe cale sa roiasca. Ulterior m-am grabit sa iau niste rame cu miere ca sa le duc la centrifuga, fara sa port masca/manusi. Atunci s-a intamplat pocinogul....

Ce am invatat: cand albinele nu au cules sunt nervoase  :nebun: Protectia e musai in acele momente, cel putin in cazul meu. Mi-a invatat lectia si cu asta basta. Ochiul drept e 80% obturat, insa mainile isi revin deja, pot strange pumnul drept desi e umflat. Stanga e aproape vindecata.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

A venit momentul in care sa am primul stup  :yes:

Am citit in dreapta si in stanga si am decis sa cumpar un multietajat de 1/1 + 2 corpuri reduse de 1/2. La sugestia lui romikele am cumparat stupul de la dl.Stefan Orban.
...
Una peste alta am stup, urmeaza sa fac rost de un roi  :zzz:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

orbanstefan64

iata o poza  cu stupul expediat 

Marek

   Decurand am primit si eu doi ME de la ost64 :ok:. Manopera ok, taxa de exp 107 ron ceva de groaza. Nici eu nu am primit podisorul hranitor dar l-am primit ulterior fara sa-l platesc. In concluzie pe viitor imi voi ridica stupii personal pt ca parsivii de curieri sunt niste nesimtiti si nu-i exclus ca sa fi pierdut suberu pe undeva. :redcard:

CRISTIAN71

Fiind de meserie , inbinarile stupilor pe care i-am facut au fost in cep propiu drepti . Ideal ar fi ca cepi sa fie in coada de rindunica , dar pierd mai mult timp si ca atare si pretul este mai mare . Si asa pretul stupilor facuti in cep este mai mare fata de cei in care inbinarea este in falt .
Nu este nicio problema daca tabla pe capac este din doua sau chiar trei bucati atata timp ce apa nu trece de inbinari .

F.Liviu

De la acest om invat apicultura, a avut amabilitatea de a-mi impartasi din experienta sa si de a la lasa sa il stresez toata ziua prin stupina.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Vedere generala stupina, sunt vreo 60 de stupi in total. De toate culorile politice, au fost cumparati cu diferite ocazii, nea Cornel nu merge pe un tip unic. Deh, limitari financiare.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Citat: "daca as pune suporti frumosi, tiganii i-ar fura a doua zi. Cauciucurile uzate nu le fura"  :lol:
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

e foarte cald ...
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

un roi, pierdut in cele din urma.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.

F.Liviu

Nea Cornel mi-a facut cadou o familie (Dzeu sa ii dea sanatate) aflata intr-un stup 3/4. Stupul meu e 1 + 2 buc 1/2 reduse. A iesit struto-camila din poza, insa o sa vina si momentul in care o avem numai rame de 1 si 1/2. Asta este, calul de dar nu se cauta la dinti.
Omul destept invata de la altii , cel mediocru din greseli , iar prostul le stie pe toate.