Situatie descurajanta

Creat de adi-m, Mai 22, 2011, 03:20:34 AM

« precedentul - următorul »

adi-m

Am inceput crestera matcilor in 7.05 2011.
Botci insamantate artificial 20 buc.
Luate in crestere 10 buc.OK zic eu ,fiind la prima incercare. :D
Eclozate 10 matci in 19 05 2011.
Format nucleele de imperechere in 18 .05 2011 cu 1 rama puiet capacit+albina tanara de pe inca o rama.
Introdus matcile in 19 05 2011 in nuclee.
Rata de acceptare a fost de 50%,respectiv 5 au fost omorate. :mad:
Unde am gresit?

apivasmob

O intrebare pentru inceput .
Cumai introdus matca in nucleu ? in cusca ,bigudiu...
Sanatate tuturor apicultorilor

adi-m


Calin Catalin

     Am incercat si eu, dar cu matci crescute prin mentinerea larvelor in celulele initiale(taietura in arc - cu larve de varsta cunoscuta). Am facut doar 6 nuclee (o rama de puiet capacit la eclozionare cu albina acoperitoare si una cu miere cu albina acoperitoare). La 4-6 ore de la orfanizare am introdus botcile care mai aveau 1-2 zile pana la eclozionare. Matcile iesite si acceptate toate. Azi am verificat si 5 din cele 6 au depus oua, iar o matca nu am gasit-o, desi bagasera polen si  celulele straluceau - pregatite de ouat. Posibil sa se fi pierdut la imperechere.

     Cat timp ati lasat nucleele pentru orfanizare? Mie mi-a fost de ajutor ce am citit aici:

http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=1387.msg75083#msg75083
"Cuvintele sunt ca albinele: unele fac miere, altele te inteapa"- Bisanne de Soleil
https://www.facebook.com/

sorin_horezu

Dupa mine ai gresit ca ai lasat matcile sa ecluzeze in finisor. Trebuia sa faci nucleele de imperechere mai din timp (cu 3-4 zile inainte de ecluzare). Le lasai sa isi traga botci si cu 2 zile inainte de ecluzarea matcilor iei nucleele la mana, distrugi botcile trase si in locul uneia din botcile facute de albine introduci botca crescuta in finisor din care in 1-2 zile va iesi matca. Eu asa fac si anul trecut procentul de acceptare a fost de 100% (la 35 de matci crescute). Asa ca baga in nucleele de imperechere botca gata de ecluzionare, nu matca neimperecheata. Daca tii mortis sa bagi matca neimperecheata bag-o intr-o cusca de transport, dar pierzi timp cu acceptarea matcii. O matca neimperecheata e acceptata mult mai greu decat o matca imperecheata.
Cu apicultura nu e asa usor cum crede lumea.

adi-m

Gresala a fost a mea , fiind presat de timp ,nu am reusit sa  populez nucleele la data stabilita si m-am trezit in preziua eclozarii matcilor.Planul initial era sa introduc botcile in nuclee ,nu matcile eclozionate, dar am zis ca poate merge si asa.Realitatea a fost dureroasa :yahoo_cry: .Cine face ca mine, ca mine o sa pateasca.Inca o data aceste mici minunatii :bzz: ne dau o lectie de la care nu trebuie sa ne abatem