Intrebare pt masura 112 !!!

Creat de Vrajitoru Alb, Mai 20, 2011, 08:27:11 AM

« precedentul - următorul »

Vrajitoru Alb

Intrebarea mea este in legatura cu PFA care trebuie facut pt masura 112,am auzit de la cineva k dak iti faci pfa,si nu esti angajat nicaieri,trebuie sa platesti ceva suma de bani la CAS (casa de asigurari de sanatate),este adevarat,stie cineva ceva de asa ceva?ms,astept raspunsuri. :hi:

Kov iulian

Da asa e , platesti CAS-ul , din cite am inteles nu conteaza ca lucrezi si in alta parte . platesti CAS-ul de 2 ori si colo si colo , ca sa nu se supere nimeni . :P :P

Vrajitoru Alb

ce prostie,k multe altele de fapt la noi in tara,si nu sti cumva cat se plateste?exact?ms ! :hi:

bucovineanu

Daca esti angajat si la pfa nu realizezi salariul minim pe economie platesti cas la cat realizezi. Daca nu esti angajat platesti cas la salariul minim pe economie indiferent cat de putin realizezi la pfa. Daca realizarile sunt peste salariul minim pe economie platesti cas la cat  ai realizat.

Vrajitoru Alb

aha,inteleg,nu sti cumva o suma exacta,auzeam de la cineva de 40 de milioana pt masura 112,fara a fi angajat,se poate asa ceva,sau e vrajeala?ce parere ai?ms

bucovineanu

Se plateste 6,5% din suma realizata pentru care se plateste impozit pe venit. Apicultura este scutita de  impozitul pe venit totusi cas se plateste. Se calculeaza procentul la suma primita.

Kov iulian

#6
Astia sunt prosti? cum adica sa sa ni se ia din bani europeeni ? sa se ia din venitul realizat sau din profit , si sa ni se dea inapoi aia 500 de lei care ni sa luat pe realizarea proiectului pt 141 , pt ca au fost neseriosi , prima data ni sa spus ca e gratis realizarea proiectului , apoi dupa ce am umblat si am strins toate actele necesare , am pierdut timp , ni sa spus ca e pe bani proiectul , daca vrei asa bine daca nu facetiva singuri . Acum iar sa revenit si zice ca iar e gratis realizarea proiectului , e gratis pina se razgindesc iar ? .Daca tot se se plateste CAS-ul din urma sa ni se dea si noua celor care ni sa luat bani pe proiecte , sa ni se restutuie cei 500 de lei .

Vrajitoru Alb

Domule bucovineanu?deci platim 6,5%din ce realizam,nu din ce primim,in cadrul masuri 112,nu?

bucovineanu

Nu stiu daca banii din fonduri UE se iau sau nu in calcul la stabilirea cas. Daca intrebi la fisc in judete diferite vei primi raspunsuri diferite.

Vrajitoru Alb

va multumesc pentru raspunsuri!o zi buna! :hi:

araddaniel

pfa nu iti faci decit atunci cind aflii ca poiectul a fost aprobat

daca ai nevoie de informatii scriu proiecte de finantare pentru masura 112 sau 141 sau 121

nu ezitati sa ma contactati


Adresa de email [email protected]
toate cele bune