Descapacire la americani

Creat de apivasmob, Mai 08, 2011, 07:52:16 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Ingenios nu creg ca este folositor si rapid pentru descapacire.

Sanatate tuturor apicultorilor

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

intreb si eu , HMF-ul nu creste daca descapaceste ramele termic sunt sigur ca depaseste 70 de grade
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

crombra

NU radeti! Eu stiu pe cineva din Romania care descapaceste fagurii cu un cutit electric de feliat paine. Si e foarte multumit.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

jenica67

     Tipul din filmulet, nu stie nici, sa aseze ramele in centrifuga. La prima faza, le are cu leatul superior, spre directia de rotire.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marius_vfp

referitor la descapacitor mie mia placut ingenios (incercam un circular pendular?), sunt sigur ca era special conceput pentru asa ceva
dar privind mai atent centrifuga sunt sigur ca sa folosit de un cos de gunoi , vad ca are 2 manere pe lateral,
spor la treaba toate cele bune .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

skypi_0040

Mai nea Marius, ori este circular , ori este pendular, hotarastete. In ce priveste recipientul din care el si-a confectionat centrifuga de extras, sper ca nu a fost folosita la gunoi inainte. =))

marius_vfp

mea culpa , fierastrau pendular , ma luat viteza
oricum ideea  nu prea imi suna bine .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

jonny_it

Citat din: marius_vfp din Mai 08, 2011, 09:42:33 PM
intreb si eu , HMF-ul nu creste daca descapaceste ramele termic sunt sigur ca depaseste 70 de grade
spor la treaba

70 grade? .. doar din frecarea dintre lama si ceara/miere?  :)

nicomico

Marius aceea  scula se  foloseste pentru taiatul painii,cred ca nu incalzeste.Lama daca este de inox cred ca nu este nici o problema.
Este interesant cum strainii ne arata tot ce gandesc si ce fac.Noi suntem mai secretosi.

nicomico

Este o vorba "scopul scuza mijloacele".Si eu m-am gandit la ceva asemanator.In magazine de gradinarit se vand un fel de foarfeci electrice de taiat gard viu.Sunt putin mai puternice .Nu stiu daca se inlocuieste lama de taiere cu una din inox  ,ce parere ave-ti?Nu stiu daca lama de descapacire trebuie sa fie incalzita ,caci atunci se complica realizarea.Solicit idei.

Obombo

O idee ar fi sa folosesti cutitul de descapacit, fara sa te complici cu drujba :). Important esta ca rama sa fie mai ingusta decat fagurele ca sa poti sprijini cutitul pe doua leaturi. Cu un cutit bine ascutit, fara sa-l incalzesti, descapacesti un fagure bine crescut mai repede decat americanul cu cutitul lui electric.

cipriene

chiar sunt curios sa stiu cum descapaceste lumea repede si bine fagurii. daca este sa-mi fie urat de ceva la extractie, cred ca asta este singurul lucru :P
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

Kiwi Bee

Citat din: cipriene din Septembrie 25, 2012, 12:06:36 AM
chiar sunt curios sa stiu cum descapaceste lumea repede si bine fagurii. daca este sa-mi fie urat de ceva la extractie, cred ca asta este singurul lucru :P
Simplu. In caturi ai cu 1 sau 2 rame mai putin decit in cuib. Echi-distantate binenteles. Fagurii crescuti mai grosi se descaparesc mai usor. La orizontali te adaptezi/improvizezi putin.