Fumidil B-este permisa folosirea lui

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 11:23:51 PM

« precedentul - următorul »

D006

As dori sa fac un tratament cu fumidil b la albine ...prima parte a tratamentului acum si restul la primavara ...Din ce stiti prieteni, o fi permisa folosirea lui ,adica miere care prezinta reziduri de fumagilina [substanta activa din Fumidil] merge la achizitie ...de ce folosesc fumidil ?...cand le dau fumidil ies foarte bine la productie anul urmator..va multumesc anticipat pt sfaturi si raspunsuri...

apilia

din cate stiu eu, nici in apicultura conventionala (cea nebio) nu mai e permisa folosirea fumidilului :sad:

D006

mai simplu : nu se mai gaseste in comert din UE , il puteti procura doar din Canada.

bucovineanu

Fumidil B este un antibiotic si are un regim in consecinta.

apilia

Citat din: dragos2006mai simplu : nu se mai gaseste in comert din UE , il puteti procura doar din Canada.
eu stiu ca fumidil b vinde marius pop de la eurohonig.
si importatorul in romania: ceva sante animale (sau asemanator)

D006

#5
Stirea dv. nu mai este de actualitate , Eurohonig nu mai are asa ceva . Daca dv. imi putetiface rost dau comision !
Citat din: apilia din Ianuarie 02, 2009, 10:31:22 AM
Citat din: dragos2006mai simplu : nu se mai gaseste in comert din UE , il puteti procura doar din Canada.
eu stiu ca fumidil b vinde marius pop de la eurohonig.
si importatorul in romania: ceva sante animale (sau asemanator)

apilia

#6
Citat din: dragos2006 din Ianuarie 02, 2009, 11:25:00 AM
Stirea dv. nu mai este de actualitate , Eurohonig nu mai are asa ceva . Daca dv. imi putetiface rost dau comision !
Citat din: apilia din Ianuarie 02, 2009, 10:31:22 AM
Citat din: dragos2006mai simplu : nu se mai gaseste in comert din UE , il puteti procura doar din Canada.
eu stiu ca fumidil b vinde marius pop de la eurohonig.
si importatorul in romania: ceva sante animale (sau asemanator)
aveti dreptate. am vorbit cu marius pop si mi-a cinfirmat ceea ce ati spus d-voastra. eu aveam informatia de asta toamna de cand i-a trimis unui prieten de-al meu.

D006

Despre antibiotice (Fumidil B, tetraciclină, oxitetraciclină...) si Apicultura (tradus)
            http://66.102.9.104/translate_c?hl=ro&a ... VrTz-63sdA

ni_nacu


D006

Acum cum facem sa-l procuram ?
Citat din: ni_nacuFumidilul apare si in catalogul britanic 2008-2009 !
http://www.thorne.co.uk/thorne3.htm

balasbebe

La noi in tara este mai greu de procurat, ca nu prea se foloseste. De aceea si in toata buletinele de sanatate a albinelor, sunt specificate, si urme de nosemoza. Este adevarat ca nu mult, dar exista. Inca mai rar se intampla, sa fie oprite albinele sa nu plece in pastoral.
  Chiar am vazut un film, ca atunci cand se face un roi, prima administrare de sirop, este combinata cu Fumagilina. Roiul va fi mai sanator, si va ajunge la dezvoltare normala pana in toamna. Ma refer sa ajunga pe 9 rame, pana la inceputul lui august, iar in iarna sa ramana pe 5 intervale. Ma refer doar la rame dadant. Nu cunosc modul de lucru cu alte rame, ME, sau 1/2.
Eu zic ca daca se ia legatura cu institutul, sau cu Eurohonig, si se comanda din timp, se poate obtine, cantitatea dorita.
   Pana atunci se poate folosi o infuzie, la 2-3 zile, cu ceai de pelin, cand incepem stimularile de primavara.
  Atentie, la cantitatea administrata, nu se vor folosi la primele stimulari ceaiuri, sau alte medicamente, pan anu ne convingem ca albinele duc siropul, nu ramane in hranitor, si temperaturile nocturne, sunt pozitive. Riscam altfel, sa spalam hranitoarele de sirop, ca se innacreste. Trebuie sa studiem si populatia, daca este in stare sa duca siropul. Daca este prea slabita, se administreaza doar cu o seringa, cat sa se poata  ele linge, si incet incet sa ajungem cu siropul si in hranitor.
Sfaturile sunt mai ales pentr incepatori, deoarece ei baga pe iarna, familii mai slabute, iar primavara au mari probleme. Sunt mari probleme si cu zborul de curatire. Este frig, este iarna in toata regula, si albinele consuma mai mult decat este necesar.
  Acum se poate folosi usturoi pisat, in turele administrate. Nu se vor folosi cantitati prea mari. Nu am o reteta anume. o cantitate cat de mica este benefica, si nu face rau albinelor.

tratament.albine

Fumidil-B nu este interzis, dar trebuie avut grijă la cantitatea folosită, deoarece este un antibiotic puternic.
http://albine.pe.hu sau direct http://adf.ly/1K7fKk

Arcadie

                                                    NU URMĂRESC SCOP DE RECLAMĂ!
                  În Russia este experimentat şi aprobat de Institutu Ştiinţific de apicultură.
Singurul tratament specific pentru albine Nosema de ambele forme este fumagilină-B - medicament  cu proprietăți antibiotice, izolat din mediul de cultură a ciupercilor Aspergillus fumigatus și descris pentru prima oară de F.Hansonym și T.Iblom, 1949. Acțiunea exprimată în detenția și distrugerea etapei nozemei vegetative. Inhiba replicarea ADN-ului de paraziți. N-are acțiune la ADN-ul celulelor albinelor şi a sporilor parazitului.

În timpul iernii și perioade timpurii de primăvară dă rezultate bune de hrănire cu aluat miere-zahăr (Kandy) cu adaos de fumagillin (20gr. la 5 kg de compus). Alimentat 0,5 kg de familie Candi. După zborul de curăţirele se hrănesc familiile  cu sirop de zahăr cu fumagillin. Pentru prepararea  prin adăugarea 1,5-2,0 g la 1 litru de sirop de zahăr cald (1: 1). (sirop zilnic câte 250 ml) timp de trei săptămâni.
Toamna se face hrănirea de profilaxie înainte de hibernare prin adăugarea a 1 L de sirop de zahăr cald (2: 1), adăugând 1,5 g de fumagillin. 2,0-2,5 litri de familie este turnat în hrănitoare odată.
Nu utilizați fumagilina-B pentru tratamentul albinelor în timpul producției de miere.

Eu toamna practic decoctul de pelin adăugat în sirop. Câte odată nozemat.
Bucovină plai de munte, zâna mea cu stea ân frunte...

Pas

totusi este folosit in toata Europa de toti stuparii profesionisti...care or albine sanatoase ..pt ca fumidillul este singurul medicament eficace in lupta contra nosemozei..
Pret informativ 850roni...
mai multe detalii 0747342804

bio

Dl-e Pas, acum ani in urma cind luam Fumidil de la firma CEVA am primit si un pliant in care se recomanda folosire Fumidilului atit in sirop cit si in pasta .
Acum, dupa citiva ani, ce pliante am gasit cu folosirea Fumidilului nu mai aminteste deloc de administrarea Fumidilului in pasta ci se recomanda folosirea lui doar in sirop. Cum ne rocomandati folosirea Fumidilului..??>. doar in sirop sau il putem folosii si in pasta..??

Citat din: Pas din Noiembrie 18, 2015, 11:34:12 PM
.....
mai multe detalii 0747342804

Mai acum citeva luni, am incercat cu un amic sa luam  Fumidil de la mama lui din Canada si ni s-a recomandat ca ar fi mai ieftin sa-l luam de la un distributor din Ro si mi se pare ca ne-a dat pentru contact chiar telefonul dvs .....inteleg ca dvs sunteti distribuitorul care mi-a fost recomandat  :smile: