Fumidil B-este permisa folosirea lui

Creat de dragos2006, Octombrie 13, 2007, 11:23:51 PM

« precedentul - următorul »

Eugen B

bagati in ele de toate, o sa arate ca albina lui oroles.
Daca nu esti bolnav nu e nevoie de medicamente, sau alte prostii, multi se vor convinge cu timpul de toate produsele de pe piata.

tinumaftei

Pai decat sa dea cu toate chinezariile de turte si premixuri mai bine sa dea cu un medicament serios. Opinia mea este ca 90% din albinele din Ro sunt infestate in grade diferite cu nosema. O luam unii de la altii. Ori, un tratament ca la carte in primavara rezolva problema nosemozei cronice pana la floarea soarelui.
Data 1-1,25 grame/ litru de sirop si 1-3 litrii/ familie in doze de 0,2-0,4 litrii va face diferenta. La un an apicol obisnuit asta inseamna un spor de productie de 10-12 kg.

Boris

uite un raspuns sincer de profesionist. subscriu

oroles

Citat din: Eugen B din Februarie 15, 2016, 07:31:30 PM
bagati in ele de toate, o sa arate ca albina lui oroles.
Adica? Chiar nu inteleg pe baza carui aspect s-a realizat comparatia.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

kostas

Nu sunt fan  antibiotice,  dar  anul trecut  am  tratat familiile de productie  cu  fumidil in  august si am ramas impresionat.Nu am putut restrange  cuibul  decat la sfarsit de octombrie si  in  noiembrie.Pana  acum deja in  septembrie  eram nevoit  sa  scot rame.Tratamentul l-am facut preventiv pentru ca  am  avut probleme  cu roiurile  de pe  vatra stupinelor  in vara.
Anul trecut in primavara am colindat multe stupine  in cautarea unor familii bune de  albine  si ce  am vazut   nu  a  fost  deloc  imbucurator.Sunt  foarte multe stupine neingrijite, adevarate focare de infectie.
Cred ca  este nevoie  ca  A.N.A.R.Z.  sau D.S.V.A.sa  aiba  un  medic  specializat   pe  albine  care  sa  aiba  arondata  o  anumita  zona  unde sa faca controale la sange .
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

MOTANUL

#35
Eu chiar nu sunt lamurit daca este antibiotic sau nu:

Aici scrie ca ar fi:
1. Teza de doctorat din romania:
www.usab-tm.ro/rezumat/44ro.pdf

2. Studiu facut de departamentul de stat SUA pentru agricultura
https://naldc.nal.usda.gov/naldc/download.xhtml?id=42477&content=PDF

Ma intereseaza subiectul - nu postez de dragul de a ma contrazice cu cineva. Tot in documentele respective scrie ca daca il administrezi cu mai mult de 4 saptamani inainte de un eventual cules riscul de a contamina mierea e aproape nul.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

kostas

Fumidilul prelungeste  viata  albinei( probabil atacand  acea cauza  care  scurteaza  viata  ei).Faptul ca  matca  incetineste ponta dupa  administrarea de fumidil, nu  stiu  daca  nu  este  o  consecinta  a  faptului  ca  albinele  simt  ca populatia  este  sanatoasa  si  de  ajuns  pentru  a  face  fata iernii  .Eu  am  observat  ca  familiile  care  prelungesc ponta  pana  tarziu  sunt cele  care au probleme peste iarna si in primavara. 
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

MOTANUL

Dar este antibiotic - asa scrie in ambele documente prezentate.

Ca in anumite conditii nu ajunge in miere - asta ar fi alta discutie. Dat tot antibiotic ramane.

Am vreo 10-15 rame cu nosema. Cu ce acid se pot trata sa inactivez nosema.
Am niste batoane se sulf dar alea merg doar pe gaselnita. Parca tin minte ca era un acid care mergea si pe nosema si pe gaselnita.
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

kostas

Cautati ceva  detalii pe  net  despre ultraviolete.Mare grija la  expunere,provoaca inpotenta.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

trantore

Citat din: kostas din Martie 08, 2018, 07:40:02 PM
Cautati ceva  detalii pe  net  despre ultraviolete.Mare grija la  expunere,provoaca inpotenta.

si o sa aveti nevoie de cartofi..... daca va uitati prea mult la bec :lol:

Kov iulian

Citat din: kostas din Martie 08, 2018, 07:40:02 PM
Cautati ceva  detalii pe  net  despre ultraviolete.Mare grija la  expunere,provoaca inpotenta.

Nu cred asta, din ce stiu provoaca doar arsuri ale pieli nu sunt radiatii ionizante.
Zi de zi suntem expusi radiatiilor ultraviolete de la lumina soarelui si vad ca inca ne inmultim ca specie.




kostas

Cu ultravioletele nu-i de joaca, conteaza foarte mult tipul,  puterea lampii si  timpul de expunere.Ultravioletele se folosesc si in  instalatiile de epurare a  apei.
este o  greseala  sa  crezi, ... ca  nu  exista  greseli.

MOTANUL

Asta a ca in bancul cu alcoolul - nu aveti cu tremur fara senilizare?

Cam asa si eu: nu gasim o solutie fara impotenta pentru ramele din depozit cu nosema?

Am un frigider chiar in stupina (de asta l-am pus acolo sa am ceva perfect etans pentru sulf sau altele).

Lasand frigiderul la o parte - eu as pulveriza pe ele nozestat (contine iod si acid formic). Ref la UV le las la soare...
Deocamdata e temperatura mica si nu cred ca se topeste ceva..

Toate familiile tratate cu protofil si cu nosema au murit. E total inutil si stiam asta din prima zi.
Astea de au ramas le tratez cu nozestat. (am zis sa nu dau antibitic si de asta am ajuns la aceasta solutie).

Am observat ca familiile cu nosema nu au apetit (au murit cu pungile de protofil deasupra neluate). Alte familii de putere asemanatoare au tras siropul. Din aceast motiv am decis sa fac doar tratament prin pulverizare pe rame (acum ma refer la familiile cu albine).
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0

tepes v

Citat din: MOTANUL din Martie 08, 2018, 11:44:17 AM
Dar este antibiotic - asa scrie in ambele documente prezentate.

Ca in anumite conditii nu ajunge in miere - asta ar fi alta discutie. Dat tot antibiotic ramane.

Am vreo 10-15 rame cu nosema. Cu ce acid se pot trata sa inactivez nosema.
Am niste batoane se sulf dar alea merg doar pe gaselnita. Parca tin minte ca era un acid care mergea si pe nosema si pe gaselnita.
Acid acetic  pentru nosema și gaselnita , ca metoda de administrare , prin evaporare.
giurgiu

MOTANUL

#44
Multumesc - este exact ce cautam. (tineam eu minte ca e un acid coroziv  dar nu mai stiam care).

Aici scrie clar ca e bun si pentru nosema (in rest scria ca e dezinfectant si pentru gaselnita).
http://www.fermaapicola.ro/cumpara/acid-acetic-glacial-7731630

Ca e coroziv nu ma deranjeaza ca o sa le pun intr-un frigider. Ca se vor coroda sarmele care nu sunt de inox ma intereseaza prea putin. (daca ceara are mai mult de 1 an nu se mai deformeaza / rupe / topeste).

O sa caut sa cumpar.

Nu scrie daca lasa reziduuri in miere,
70 de stupi la Cernica;<br />Stupina mea: http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=7571.0