400 de familii de albine fara lucratoare

Creat de danut, Mai 01, 2011, 11:02:59 PM

« precedentul - următorul »

milu56


marius_vfp

poate ca nu am gasit cuvanul potrivit domunule mape 48 , am vut doar sa zic ca sunt mai experimentati , eu am luat primi faguri  de la o ¨batranica¨ 
sunt toatal deacord cu pharaonul si milu , totusi uite ca matca depune si oua daca e harnica si nu prea o deranjeaza culoarea cersafului, sa va zic cum a fost , am dobandit 5 familii de albine , in urma inspectiei am vazut ca ramele sunt cam negre ,doar unele dintre ele , asa ca am hotarat sa le schimb pe cele mai negre si mai goale(cineva imi spunea ca e bine sa fie schimbate o treime din rame la fiecare an , deci o rama nu trebuie tinuta mai mult de 3 ani in stup , toate ramele mele vor fi marcate cu markerul luna si anul ,asta pentru o igiena mai sigura) , astfel am introdus in lateralul cuibului o foitza (a2a rama de la perete) la crescut , rama neagra am dato dupa difragma si am decapacit ce era pe ea , precizez ca nu avea puiet pe ea doar mancare , la 4 zie de la introducerea foitei am verificato , in tot acest timp faceam stimulare pentru ponta , a vazut ca o crescuse doar spre partea cu cuibul , am intors rama si au crescuto integral , dupa maxim 1 saptamana , matca sia facut treaba pe acea rama noua fara probleme desi era singura din stup chiar si daca in cuib era loc pentru pontare , deci judecati si voi , eu am gandit ca o rama noua cladita in jumatea lui iulie , in timpul de floarea soarelui e bine, a insamantato pe o singura fatza cam 3 dc patati aproximativ , si nu am intors rama ca sa poata fi incalzita bine , la sfarsitul lui septembrie am scos rama noua si am lasat rame vechi  .
spor la treaba si o iernare usoara.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

Claditea fagurilor se face cu timp prielnic.

marius_vfp

categoric ca trebuie ales momentul optim ,eu asi alege cam asa una maxim 2 la pomi , poate 3 sau max 4 la salcam , 3 la tei , 2 la poliflora si 2 la floarea soarelui , un maxim de 10 -12 rame pe an la o familie pe un orizontal , sunteti deacord, sa ceva mai putin , astept raspunsuri .
o zi buna .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

Daca pui un roi primar natural pe 7 rame si le cladeste pe toate in 5 sau 6 zile la salcam,ce spui nu e posibil?

marius_vfp

, :smile:, ba da se stie faptul ca roii primari sunt renumiti pentru rapiditatea de crestere a fagurilor artificiali  cand se muta  la casa noua .,  dar eu ma refeream la o familie care e daja stabilita la casa ei si i se dau la crescut faguri, aici vroiam sa stiu care e numarul maxim si optim de faguri pe care o famlie normal ii poate cladi pe an .
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

bucovineanu

Depinde de puterea familiei si durata si intensitatea culesurilor.

milu56

De stiut faptul ca primavara cand apare primul nectar e timpul cel mai potrivit pentru cladirea fagurilor.

orbanstefan64

Citat din: bucovineanu din Noiembrie 21, 2011, 11:52:37 AM
Depinde de puterea familiei si durata si intensitatea culesurilor.
adevarat!!!!in functie de acestea  mai depinde ce vrei, miere sau sa cladesti faguri.

marius_vfp

un experimentat (sa nu mai zic batran sa nu ma mai trageti de urechi ) zicea ca pentru a fi construit un kg de faguri sunt necesari 4 kg de miere , e adevarat ? eu tind sa cred ca da .voi ce ziceti .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

Din experenta mea nu ajung 4 kg. de mkiere pentru cladirea a 10 faguri dadant blatt.

mape 48-petru manea

albinele tinere care produc ceara trebuie si ele sa manance ceva chiar daca nu punem foite ele produc ceara si o depun prin alte locuri unde au spatiu .
pentru producerea unui kg de ceara poate consuma si mai mult de 4 kg miere si polen
pentru mine cuvantul "batran "nu este cava rusinos asa cum vrea sa ne faca sa credem 'marele carmaci '  :hi: :hi: :hi:

orbanstefan64

eu stiu de ~ 6 kg miere sau ~5 kg zahar dar si polen.

milu56

Citat din: orbanstefan64 din Noiembrie 21, 2011, 06:34:07 PM
eu stiu de ~ 6 kg miere sau ~5 kg zahar dar si polen.

Asaceva daca din 5 kg. zahar rzulta 10 kg.sirop dar sa fie ceva si in natura (polen)........