400 de familii de albine fara lucratoare

Creat de danut, Mai 01, 2011, 11:02:59 PM

« precedentul - următorul »

danut

Asta s-a intamplat in ziua de 29.04.2011 in com.Magura ,jud.Teleorman,unde am stupina eu si cativa colegi din cauza stropirilor de catre firma S.C.BIOPLANT srl a culturii de rapita din zona cu insecticidul LAMDEX,fara ca nimeni sa fie anuntat ,iar societatea respectiva fara sa aiba avizele legale si fara sa informeze primaria comunei ptr. a avertiza scris apicultorii .In 24 de 0re pamantul din fata stupilor s-a inegrit de albina care a murit in chinuri groaznice iar singura vina a acestor fiinte era ca le poleniza culturile gratis acestor nemernici.Am ramas cu totii incremeniti de durere in urma acestui masacru.Dumnezeu sa nu le ajute niciodata ptr. ce au facut si sa se chinuie si ei la fel ca albinutele care au ramas moarte inegrind solul din fata stupilor.Tin sa multumesc lucratorilor de la Inspectoratul de Politie al judetului Teleorman care ne-au ajutat mergand pe camp si strangand probele necesare ptr. procesul penal ce va urma si in cadrul caruia apicultorii afectati s-au constituit parte civila cu suma de peste un miliard de lei vechi ptr. prejudiciul cauzat.In imaginea urmatoare este recipientul ridicat de la fata locului de catre tehnicianul criminalist in prezenta angajatilor firmei care au fost surprinsi in momentul cand executau in lan tratamentul ,in prezenta a mai multi martori si care si dupa ce s-a discutat cu ei au continuat pana seara sa stropeasca fara sa se sinchiseasca ,raspunzand sfidator ,dati-ne ba in judecata!


danut

singurul lucru care a ramas este sa ne luptam cu ei ,sper sa gasim dreptatea ,stiu ca e greu ,dar nici asa nu putem lasa lucrurile ,maine dimineata voi fi in primul rand la Garda Nationala de Mediu unde o sa depun o sesizare ptr. a fi sanctionati  conf.art.96,alin2,pct.20, din O.U.G.195/2005 dupa care urmeaza intalnirea cu avocatul!   

D006

    Daca stuparii pagubiti aveau autorizatie de pastoral pentru acea zona si prezenta inregistrata la primarie vor fi despagubiti cu varf si indesat de orice instanta ! la fel cum fermierul trebuie sa respecte legea si stuparii trebuie sa respecte legile in vigoare . Cine a respectat legea va castiga !

danut

Dragos toate stupinele sunt amplasate la locuintele apicultorilor ,nu este nici un stup pe camp langa lan ,stupine stationare si toti sunt inreg. la reg.agric. ptr. ca sunt beneficiarii masurii141

danut


danut


marian sima

Si eu am fost anuntat ca rapita va fi stropita cu Nurel ,un insecticid foarte periculos.Rapita este la 2,5 km ,le inchid o zi dar cred ca nu este suficient.

Kov iulian

Citat din: danut din Mai 01, 2011, 11:07:51 PM
singurul lucru care a ramas este sa ne luptam cu ei ,sper sa gasim dreptatea ,stiu ca e greu ,dar nici asa nu putem lasa lucrurile ,maine dimineata voi fi in primul rand la Garda Nationala de Mediu unde o sa depun o sesizare ptr. a fi sanctionati  conf.art.96,alin2,pct.20, din O.U.G.195/2005 dupa care urmeaza intalnirea cu avocatul!
Da cei de la mediu se vor prezenta si vor da amenzi celor care au incalcat legea 8000 de lei de caciula , (apropo de legea mediului  vedeti ca pe acolo pe undeva se spune ca cel care a poluat mediul si prin poluarea lui a distrus vietati etc respectivul e obligat din buzunarul lui sa repare tot ce a distrus ,   iar protectia mediului are prioritate in fata interesului material - poate va ajuta asta)    Va pun o intrebare , daca ati avea de ales intre a tine albinele inchise pe temperaturi mai mari de 32 de grade si a risca sa va moara citeva famili prin asfixiere , si a le lasa libere in plata lui Dumnezeu sa moara cite or muri intoxicate  ce hotarire ati lua ?                                                                                                                                                                       
Citat din: dragos2006 din Mai 01, 2011, 11:13:07 PM
    Daca stuparii pagubiti aveau autorizatie de pastoral pentru acea zona si prezenta inregistrata la primarie vor fi despagubiti cu varf si indesat de orice instanta ! la fel cum fermierul trebuie sa respecte legea si stuparii trebuie sa respecte legile in vigoare . Cine a respectat legea va castiga !
Nu e chiar asa Domnu Dragos va spun asta din experienta , sunt mari Baroni locali care au influenta si pile iar apicultorul de rind nu are nici o sansa in fata lor, sa ii dea in judecata  probabli ca procesul ar dura ani de zile iar cheltuiala va fi mai mare ca paguba , singura solutie e garda de mediu .Mai e si un alt aspect , Domnul Danut fiind victima (pagubit ) daca va apela la garda de mediu tot Dinsul va fi considerat de catre agricultori ca un incurca lume , chiar si cei din jurul lui amici vecini etc il vor judeca .Asa e rominul batut in cap si prost, cei care fac lucruri bune pt natura sunt considerati in fel si chip .Iar dobitoci care distrug mediul si baga in piinea lor de zi cu zi doar toxine si chimicale  sunt eroi . Eu sunt patit si stiu cum merg lucrurile , Apropo de alegerea acea intre a tine albinele libere si a le tine inchise . Eu in decursul anilor le-am facut pe amindoua . Prima data un Dobitoc a tratat cu o substanta cu remanenta mare (eu avind albinele in curte ) , deabia le-am salvat (am bagat sirop la greu atunci sa dilueze toxinele ) dar tot mi-au murit o gramada , am fost 3 apicultori afectati atunci . S-au luat probe (sa facut o greseala s-au pus albine de la toti in aceasi punga ) cind sa discutat cu fermierul acesta a zis ca "cheltui un miliard in instanta etc , da voua tot nu va dau nimic " si tot se lauda ca are influenta si nu vom realiza nimic . Apoi surpriza cind au venit rezultatele  acestea spuneau asa intradevar era o toxina in albinele moarte dar cauza principala a mortalitati a fost varooa . Asa ca nu am facut nici o brinza atunci Apoi mai tirziu , anul trecut sa repetat iar problema , dar nu am mai stat asa am reactionat energic , http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2977.msg74971#new   acum incet incet incep sa imi fac relati , am vorbit cu diverse persoane , am numere de pe la PRO TV etc ,etcsi daca se va mai repeta situatia data viitoare si la fel cind voi cauta sa negociez cu dinsi pe plan local sa ma despagubeasca si imi vor spune aceleasi cuvinte dispretuitoare ca in alti ani  voi avea grija sa pun o presiune asa de mare pe dinsi ca ori se lasa de agricultura ori se dau pe brazda si respecta legea . Amenintarile lor nu ma inspaiminta asa de tare , pt ca daca pierd si sansa asta de a face ceva in viata (cu fondurile UE 141 , 123 ) Degeaba traiesc ," dar daca e sa mor , mor cu ei de git "

Kov iulian

Imi cer scuze daca am fost prea dur in exprimare , dar ma enerveaza la culme cind vad cita nedreptate si cita prostie e in tara asta nici nu e de mirare ca am ajuns cum am ajuns .

andrei_calinescu

Danut,

Dupa cate zile de la inflorire a fost stropita rapita?

danut

Dle.coleg ,nu pot decat sa fiu perfect de acord cu postarea   stiu cum merg lucrurile in tara asta  , nu m-a astept sa rastorn eu acum sistemul cu susu in jos ptr. ca nu pot ,,stiu ca in Romania de vrei sa schimbi ceva esti privit aiurea in genul ,,ia uite se gasi asta desteptul lumii" ,am o saptamana de cand am sesizat garda de mediu si nici un raspuns nu mi-au dat ,daca nu o sa-mi gasesc dreptatea prin institutiile statului mai am o cale si o s-o folosesc indiferent de consecinta ptr. ca altfel nu se poate ,n-am cum sa-i dau pace alaiua de a distrus munca mea si a mai multor oameni de ani de zile !

danut

Dle.Andrei era inflorita de o saptamana de zile!

bucovineanu

Sesizarile la diferite institutii trebuie facute in scris si cerut numar de inregistrare. Era bine daca se facea o sesizare si la una dintre televiziuni.

Florin-braileanul (FlorinI)

mai danut si iulian kov, aveti amandoi dreptate
vina principala o avem noi apicultorii, ca nu suntem uniti decat cand e vorba sa platim la asociatie sau fundatie sau organizatie sau ce forma de organizare colectiva o mai fi existand, cotizatia anuala
acele organizatii nu ridica un deget in astfel de cazuri

eu am fost la mine la asociatie si am intrebat ce masuri ia asociatia impotriva celor ce vin din alte zone ale tarii fara autorizatie de pastoral , sau fara caiet de stupina, sau care nu au nici macar tratamente si isi instaleaza stupina langa a mea ?
raspuns: nu avem autorizarea legala sa ii verificam

am mers mai departe si am intrebat la directia sanitar veterinara care imi cere sa imi autorizez sanitar veterinar stupina si am pus aceiasi intrebare...
raspuns: nu avem carburant si timp sa umblam pe coclauri dupa stupari ca avem altele mai importante

concluzia?
eu de ce sa fac tratamente, sa scot autorizatie, sa incerc sa fiu corect daca pe toti ii doare in fund de coectitudinea altora? pentru 2 lei decontati de pna?
daca vreau sa cumpar ceva trebuie sa cumpar prin asociatie. ea castiga 5% adaos doar ca vehiculeaza hartiile mele. pna-ul nu imi deconteaza decat cota parte din cheltuiala mea. unde e avantajul asociatiei daca ea nu se implica
de la anul voi fi simplu apicultor si la revedere nu mai platesc nimic


in cazul mentionat de voi aici, asociatia trebuia sa faca investigatia, sa angajeze avocat ca sa va apere interesele si sa ceara despagubiri cu care sa isi acopere ulterior si cheltuielile si sa va recupereze si pierderile. poate eu gandesc aiurea dar asa e normal

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

bucovineanu

Dupa 90 am platit cotizatia la ACA intr-un singur an si atunci am beneficiat de returnarea banilor pe tratamente. Nu am mai platit pana atunci nici in anii urmatori.