Kov Iulian

Creat de Kov iulian, Mai 01, 2011, 07:07:24 PM

« precedentul - următorul »

Kov iulian

Acestia sunt stupi mei ( inspirati dupa stupi batrinului )

Kov iulian

Sita de ventilatie din fundul stupului

Kov iulian

#2
Acesta e fundul acela inclinat despre care vorbeam , e util deoarece nu mai e nevoie sa umblu in stup ca sa curat mizeria primavara , aceasta o ia la vale , iar eu doar scot reductorul din fata si cu un betisor prin fata stupului pe urdinis scot acea mizerie. un alt rol e acela ca in momentul cind ploua apa nu mai intra in stup ,

Kov iulian

Acesta e un alt model de stup ,de aceasta data orizontal cu sita de ventilatie la fund in partea din spate In prima poza e fata stupului (inca nu le-am pus masuta de zbor), In ultima poza veti vedea doua orifici in spate separate , e asa in caz ca doresc sa pun o diafragma la mijloc si sa tin doua roiuri in lada , asa fiecare roi va avea orificiul lui de ventialtie .(aceste orizontale inca sunt in lucru nu am pus sitele  )

Kov iulian

Iar acesta e abricul cu care realizez toate aceste lucruri (am si circular separat dar e neimportant asa ca nu am pus poze cu el ) mentionez ca singurul lucru la acest abric este motorul si valul acela pe care stau cutitele abricului , in rest totul e realizat home made .

CRISTIAN71

Si tu esti stingaci ?
Intotdeauna la masina de indreptat se lucreaza pe partea dreapta .

orbanstefan64

pe circular se poate lucra pe dreapta ,pe abricht pe stimga
:hi: :hi:

Kov iulian

Vedeti manerul acesta , e de la lazi de munitie scoase din uz si care sunt puse pe foc de catre cei de acolo , am pe cineva acolo care le cauta prin cenusa si mi-le aduce acasa , de curind mi-a adus un sfert de sac de manere , l-am cinsitit cu niste miere , niste capaceala pt inceputul de ulcer al lui . Toata lumea e multumita si fericita de aranjament .

Kov iulian

Citat din: CRISTIAN71 din Mai 01, 2011, 09:18:03 PM
Si tu esti stingaci ?
Intotdeauna la masina de indreptat se lucreaza pe partea dreapta .
Nu sunt stingaci asa a iesit abricul

RazvanTi

Sa nu fie cu suparare dar doua lucruri am de zis:
1: nu-mi place imbinarea intre peretii stupului. (puteai foarte bina la circular sa faci falt de imbinare - mai multe laturi in contact apoi pe exterior daca mai vroiai sa adaugi sipcile alea)
de ce zic asta: lemnul nu ramane in cote fixe niciodata. El lucreaza functie de umiditatea din aer ( e ca un burete). Absorbind umezeala se destinde sau se contracta sau in cel mai rau caz se inconvoaie.
La imbinarea ta cu sipca, practic ai intersectat perpendicular 3 fibre lemnoase. fiecare va trage perpendicular in directia ei si in final o sa-ti iasa niste crapaturi de toata frumusetea.
2. masa de feed a abrichtului are un singur cusur: cum faci reglajele pe diagonale astfel incat masa sa stea perfect paralela cu cutitele? La asta nu te-ai gandit. Este? La masa de iesire ai facut ce trebuia ( ai suit-o pe 4 suruburi de reglaj)
sa nu-mi spui ca ai reusit sa o sudezi perfect paralela ca nu te cred...
In rest da-i inainte ca iese bine
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

Kov iulian

#10
Citat din: RazvanTi din Martie 12, 2012, 02:33:14 PM
Sa nu fie cu suparare dar doua lucruri am de zis:
1: nu-mi place imbinarea intre peretii stupului. (puteai foarte bina la circular sa faci falt de imbinare - mai multe laturi in contact apoi pe exterior daca mai vroiai sa adaugi sipcile alea)
de ce zic asta: lemnul nu ramane in cote fixe niciodata. El lucreaza functie de umiditatea din aer ( e ca un burete). Absorbind umezeala se destinde sau se contracta sau in cel mai rau caz se inconvoaie.
La imbinarea ta cu sipca, practic ai intersectat perpendicular 3 fibre lemnoase. fiecare va trage perpendicular in directia ei si in final o sa-ti iasa niste crapaturi de toata frumusetea.
2. masa de feed a abrichtului are un singur cusur: cum faci reglajele pe diagonale astfel incat masa sa stea perfect paralela cu cutitele? La asta nu te-ai gandit. Este? La masa de iesire ai facut ce trebuia ( ai suit-o pe 4 suruburi de reglaj)
sa nu-mi spui ca ai reusit sa o sudezi perfect paralela ca nu te cred...
In rest da-i inainte ca iese bine

Dupa un an de la crearea acelor lazi de stupi nu am crapaturi, nu am fisuri, asta din cauza ca nu le-am vospsit si nu le voi vopsii niciodata, le-am dat cu mai multe straturi de ulei de in, iar in curand le voi scufunda intr-o baia de parafina(ceara albine ) + tamaie  http://forum.viataeco.com/index.php/topic,25.0.html

Aceasta tip de stup nu a fost inventat de mine http://www.stupiibatranului.ro/index.php?pagina=stup_vertical_corp_plus_cat1per1

Singura imbunatatire pe care am adus-o stupului e fundul inclinat si urdinisul pe fata stupului, prin care am rezolvat o mare problema.
Primavara vom gasi pe fundul stupului ramasite de ceara, albine moarte in mod normal fundurile trebuiesc curatite manual, datorita metodei mele mizeria o ia la vale spre urdinis, doar inlatur reductorul si curat cu o sipculita din exterior  tot ce se strange acolo, fara sa desfac lada, iar cand culesul e puternic scot de tot reductorul si ma aleg cu un urdinis de 50 cm astfel albina culegatoare nu ma ie incomodata nu trebuie sa mai astepte la rand sa intre .

Chiar daca spuneti ca nu e bine asezarea acelor stinghi perpendiculare din cauza contractarilor exista un alt mare avantaj, prin asezarea lor asa se intareste rezistenta caturilor , si nu mai sunt nevoit sa cumpar carabiniere pt a impiedica alunecare caturilor .

La constructa acestor lazi am cautat sa le fac cat mai rezistente si mai simple,

Citat2. masa de feed a abrichtului are un singur cusur: cum faci reglajele pe diagonale astfel incat masa sa stea perfect paralela cu cutitele? La asta nu te-ai gandit. Este? La masa de iesire ai facut ce trebuia ( ai suit-o pe 4 suruburi de reglaj)

Reglajele le fac manual cu ruleta si cu o sipculita .
Daca veti privi cu atentie ghidajele diagonale a masei de feed veti vedea ca exista 4 suruburi din acel suruburi fixez masa cum vreau eu .
Iar abrichtul nu l-am construit singur ci in colaborare cu tatal meu din fiara vechi , singurul lucru cumparat a fost motorul si rotorul abrichtului .



Editare ulterioara :  Sagetile rosii indica spre 4 suruburi cu ajutorul se regleaza masa de feed

RazvanTi

dupa mine, masa de feed e masa de unde infigi scandura in cutite adica in cazul tau masa cu surub gros pe mijloc.
Eu acolo nu vad decat SUDURI pe toate cele 4 patine si pe placa din centru de care este fixat surubul gros de reglaj.
Eu nu m-am referit la reglajul mesei pe verticala (adica grosime de taiere) ci la reglajul planeitatii mesei - cum stai cu fata la el din capatul pe unde impingi scandura, inchipuie-ti ca trebuie sa reglezi (o data la inceput, nu de fiecare data) aplecarea mesei stanga dreapta si fata spate.
Asta nu vad eu...
Cat despre stupi... cum crezi tu. Dupa mine, imbinarea cu falt e mai buna ca ai 2 laturi de sprijin ale fiecarui perete fata de una ca la tine.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

relutu

Uitati-va mai bine la poze pt ca are niste culisante pe care le urca si
coboara cu acel surub gros.

RazvanTi

Nu ai inteles.
Si el ca si tine se refera la miscarea mesei pe verticala reprezentata de mine cu sageata albastra.
Eu ma refer la miscarile descrise de mine cu sagetile rosii NECESARE la primul reglaj al planeitatii meselor.
Ca sa intelegeti si mai bine mesele se regleaza asa:
Prima se regleaza masa de primire care se aseaza la paralel cu axa axului cu cutite asezand pe masa, pe ambele laturi, suportul cu magnet si varful comparatorului pe partea axului dintre cutite. Astfel se regleaza masa la sutime de milimetru.Pana acum am reglat DOAR marginea dinspre ax al mesei de primire. Apoi se regleaza orizontalitatea mesei de primire din suruburile din spate. Se aseaza abricht-ul pe o suprafata orizontala (masurata la poloboc) si apoi se aseaza pe masa polobocul si se fac ajustarile necesare din suruburile din spate.
Acum trecem la masa reglabila sau masa de feed:
din 2 sau mai multe suruburi de sub latura dinspre axul cu cutite se fac aceleasi reglaje ca la masa de primire cu ajutorul comparatorului.
Dupa acest reglaj se va folosi o rigla lunga si dreapta care se aseaza pe ambele mese si apoi se regleaza partea din spate al mesei feed. Masuratorile se vor face cu un set de lere de-ala ca un briceag.
Dupa ce am facut acest reglaj pe AMBELE laturi ale mesei poti spune ca ai terminat cu reglajele preliminare.
Acum mai e un pas: REGLAREA CUTITELOR LA ACEEASI INALTIME. asta se face tot cu ajutorul riglei, cutitele trebuind doar sa atinga usor rigla la rasucirea axului.
De acum poti folosi cu incredere surubul gros pentru a regla grosimea de taiere.
Daca nu faci aceste reglaje preliminare atunci paralelismul fetelor scandurii trase la abricht este defectuos si ca atare nu va iesi cum trebuie ce ai de facut.
La asta ma refer eu.  La masa de feed nu are decat reglaj de grosime si ATAT.
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

ion patrut

mai oameni buni ce tot criticati acel abric cu ajutorul lui omul face niste stupi care la urma urmei sunt niste cutii cand s-o apuca omu sa faca mobila arta o sa-si cumpere o masina de grosime hai nu fiti rautaciosi