Regine Nicot

Creat de alvo, Aprilie 29, 2011, 09:19:08 PM

« precedentul - următorul »

alvo

Salutare la toata lumea!
Am declansat producerea de regine folosind trusa Nicot si starter si finisor concomitent!
Toate au decurs pana azi conform procedurii-f,detaliat descrisa de Dl Andrei!!
citez:

Etapa1.
Inainte cu 3-4 zile inainte de inceperea cresterii se selecteaza 2 stupi abundent populati. Se orfanizeaza unul din corpuri(cel care devine B-ul).
Cu 2-3 rame de puiet capacit si matca acestuia se formeaza un roi. In locul ramelor cu puiet capacit se introduc din corpul A rame cu puiet larvar.
Se suprapune B peste A si intre se pune gratia faa obturatia metalica de inchidere. Gratia are o deschidere patrata de 15 cm². Puietul larvar din B va influenta urcarea doicilor din corpul A. Se hraneste si se lasa asa 3 zile.
Urdinisul corpului B va fi orientat in sens invers fata de A, iar urdinisul B va fi obturat cu burete, deci avem deschis numai urdinisul A.

Etapa 2.

In ziua dinaintea transvazarii larvelor se inchide urdinisul A si se deschide urdinisul corpului B. Aceasta faciliteaza orientarea culegatoarelor de polen prin urdinisul B.

Etapa 3.

A doua zi, se deschide urdinisul A.
Din corpul B se ridica toate ramele cu puiet larvar si se introduc sau in A sau la vecini. Se lasa un interval liber in B pentru rama port-botci.
In final se obtureaza podisorul Cloake cu obturatia metalica sau placaj. Daca nu avem asa ceva, prin inclinarea corpului B, se pune peste gratia Cloake un podisor compact.  Se induce astfel starea de orfanizare.

Etapa 4.

Dupa 4-5 ore se introduce in corpul B rama-portbotci si se realizeaza startarea. Se hraneste lichid. Bineinteles podisorul Cloake ramane blocat. Urdinisele A si B sunt deschise, si culegatoarele aduc polen in corpul B .

Etapa 5.

Se deblocheaza podisorul Cloake prin suprimarea obturatiei metalice, sau pentru cine nu are asa ceva se scoate podisorul compact pus peste gratia Cloake. Se hraneste. Botcile sunt crescute acum in perioada de schimb linistit.

Etapa 6.
Dupa 5 zile, botcile capacite se scot si se pun intr-o banca de matci sau incubator. O alta sarja de larve transvazate se introduc, repetand  etapele 3 , 4, 5.
...............
am incheiat citatul1
A fost o problema cu urdinisul opus celui uzual,ptr a fi utilizat de caratoarele de polen.Toate care ieseau pe acel urdinis,incercau sa se intoarca pe vechiul urdinis,care acum e blocat.
Maine e apogeul!Voi orfaniza total corpul B-prin scoterea puietului de orice fel si introducerea cupularvelor-portcupulave pe ramele port botci.
Pana acum totul a fost OK! Cea mai tare chestie a fost ca super regina aleasa ca donatoare-14 rame 3/4 cu puiet la ceasta ora,70 kg de miere/familie,in fiecare din cei 3 ani de stuparit stationar-a ouat imediat in chestia aia de plastic!
Va voi tine la curent cu evolutia chestiunii!
Astept sugestii si intrebari!

ionel071965

Buna ziua
NICOT ----Multe antrebari la acest subiec.
astazi 08-05-2011 ce sa mai antanplat acea operatie ?
Cat a luat an crestere ? vreme e foarte instabila

ionel071965

SANT ancepator .

Am facut si eu o transvazare simpla si din 19 a luat 3 an crestere .
Temperatura poate si alte greseli facute au dus la acel rezultat.
Anu acesta se pare ca va fi ,din ce zic apicultori mai an varsta un an cu multe probleme.
Albina a iesit din iarna foarte slabita .{ BARAGABN }

VALENTIN61

N-am folosit cutia nicotte niciodata dar intreb si eu...Este posibil ca Regina sa depuna oua nefecundate avind in vedere ca trebuie sa oua in celule mari si nici familia nu este pregatita pentru roire.Cine a folosito ce rezultate a avut                                                         multa  sanatate

adi-m

Teoretic nu ar avea cum sa depuna oua nefecundate in celulele cutiei Nicot, intrucat acestea sunt "calibrate" pentru albina lucratoare. :wink:

crombra

Citat din: adi-m din Februarie 12, 2012, 10:16:27 PM
Teoretic nu ar avea cum sa depuna oua nefecundate in celulele cutiei Nicot, intrucat acestea sunt "calibrate" pentru albina lucratoare. :wink:
:bravo:
Nu numai teoretic ci chiar practic celulele din cutia Nicot sunt calibrate pentru puiet de "lucratoare".
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/