Despre colectarea polenului

Creat de justy, Aprilie 25, 2011, 04:50:38 PM

« precedentul - următorul »

justy

Am o intrebare in legatura cu acest subiect.

in ce perioada a zilei se pune colectorul si cat se lasa?

intr-o carte de apicultura am citit ca se tine pana pe la ora 11.00 AM, dar din cele citite pe aici constat ca se poate tine mai multe zile.

Care ar fi semnul ca e destul si trebuie sa intrerupi colectarea ca sa nu sufere familia?

Lammert Vlad

eu pun colectoarele  dupa ce familia trece de 6-7 rame pline de albine.
le pun seara iar adoua zi seara le golesc si le pun inapoi

justy

si cum estimezi ca sa le mai lasi si lor? faci cateva zile pauza?

Lammert Vlad

de obicei le iau cand sunt zile ploioase (pt ca ii pacat sa se umezeasca polenul),
nici un colector nu este perfect ,in colector ramane maxim 70% din polenul adunat  restul merge in cuib

justy

pe mine nu ma intereseaza sa culeg pentru comercializare deocamdata, ci doar pentru uzul personal.

In acest sens am decis sa pun seara gratia si sa o scot pe la amiaza sa nu afecteze familia foarte mult, credeti ca e bine?

Lammert Vlad


mape 48-petru manea

Citat din: justy din Aprilie 26, 2011, 02:06:24 PM
pe mine nu ma intereseaza sa culeg pentru comercializare deocamdata, ci doar pentru uzul personal.

In acest sens am decis sa pun seara gratia si sa o scot pe la amiaza sa nu afecteze familia foarte mult, credeti ca e bine?
PERFECT !!

badguy_goodguy

Nu stiu daca mai este de actualitate subiectul, dar as dori sa va lamuresc:

1. Colectoarele de polen se tin de obicei mai multe zile, daca culegeti in scop comercial. Motivul este dorinta de aparitie a foamei de polen, astfel albinele constata lipsa polenului si incep sa aduca din ce in ca mai mult polen, atat de necesar cresterii puietului.  Cu alte cuvinte in primele zile veti avea o cantiate de polen infin mai mica decat in urmatoarele.

2. Pentru a neglija lipsa nectarului se pune de obicei putin sirop in hranitor pe la ora 5-6 dimineata ca stimulare, astfel albinele vor merge direct dupa polen (?!)

3. Multi apicultori cred ca lipsa polenului duc la slaba dezvoltare a famiilor de albine, astfel nu culeg polen, sau culeg foarte putin, gen: scot colectorul dupa ora 11,etc. Scotiand acel colector nu veti creea aceea "foame de polen"

4. Colectoarele se tin de obicei o saptamana DA, o saptamana NU, sau o saptamana DA, doua nu, deoarce:

a. albinele nu pot sa scoata afara albinele moarte, le vor scoate pe bucati, le vor impastria prin cutia de polen,etc
b. trantorii nu vor puea iesi din stup si vor bloca urdinisul alaturi de albine moarte
c. albinele se obisnuiesc cu colectoarele si vor aduce bucatele de polen suficiente de mici pentru a nu le pierde cand trec prin placa cu gaurele din plastic.

Cum si cat polen veti colecta depinde foarte mult de zona dvs. Sunt zone, cum ar fi Salaj unde exista polen din abudenta, iar albinele doar vor bloca cuibul cu polen.

mape 48-petru manea

Citat din: badguy_goodguy din Ianuarie 08, 2012, 01:11:54 PM
Nu stiu daca mai este de actualitate subiectul, dar as dori sa va lamuresc:

1. Colectoarele de polen se tin de obicei mai multe zile, daca culegeti in scop comercial. Motivul este dorinta de aparitie a foamei de polen, astfel albinele constata lipsa polenului si incep sa aduca din ce in ca mai mult polen, atat de necesar cresterii puietului.  Cu alte cuvinte in primele zile veti avea o cantiate de polen infin mai mica decat in urmatoarele.

2. Pentru a neglija lipsa nectarului se pune de obicei putin sirop in hranitor pe la ora 5-6 dimineata ca stimulare, astfel albinele vor merge direct dupa polen (?!)

3. Multi apicultori cred ca lipsa polenului duc la slaba dezvoltare a famiilor de albine, astfel nu culeg polen, sau culeg foarte putin, gen: scot colectorul dupa ora 11,etc. Scotiand acel colector nu veti creea aceea "foame de polen"

4. Colectoarele se tin de obicei o saptamana DA, o saptamana NU, sau o saptamana DA, doua nu, deoarce:

a. albinele nu pot sa scoata afara albinele moarte, le vor scoate pe bucati, le vor impastria prin cutia de polen,etc
b. trantorii nu vor puea iesi din stup si vor bloca urdinisul alaturi de albine moarte
c. albinele se obisnuiesc cu colectoarele si vor aduce bucatele de polen suficiente de mici pentru a nu le pierde cand trec prin placa cu gaurele din plastic.

Cum si cat polen veti colecta depinde foarte mult de zona dvs. Sunt zone, cum ar fi Salaj unde exista polen din abudenta, iar albinele doar vor bloca cuibul cu polen.
Pana mai ieri cereai informatii si ni putine pe forum----acum vrei sa lamuresti apicultorii cum e cu polenul
vorbeam cu un prieten apicultor despre tine si spuneam ca intrebarile tale sunt prea la obiect pentru un incepator
deci "cine esti dumneata de fapt ?

badguy_goodguy

Unul care ofera si cere sfaturi, a.k.a. apicultor semi-profesinost. :)


apicraiova

Cine colecteaza polen din abundenta sa nu mai aibe pretentie la cantitate ridicata de miere!
Este si pacat de altfel sa arunci mierea pe polen.
Colectoarele de polen se pun pe stupi puternici de la 9, 10 rame in sus, o zi da doua nu in decursul a o saptamana, apoi se face pauza urmatoarea saptamana, s.a.
Parerea mea.

serban-cristi

eu in 20 zile am recoltat 2,4kg/fam media,in 3 luni nu stiu ca nu am recoltat,dar in sistemul o zi da duoa ba intr-un an ajungi la cantitatea asta

D006

Pauzele lungi si dese , cheia marilor succese !  puneti colectoarele cu pauze cat mai mari !  dar daca luam in calcul si picioarele de albine rupte nu stiu daca mai are rost sa recoltam polen...  :wink2:

cipriene

macar face sens...comercial vorbind?
stie cineva unde si cu cat se vinde polenul?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

MIHALACHE

Ma poate ajuta cineva cu un sfat? La un colector de polen la fundul stupului ce distsnta trebuie sa fie antre grila colectoare de polen si plasa prin care cade polenul an sertar,antre grila si ramele de desupra.