Stupii tip "tzeapa"

Creat de justy, Aprilie 24, 2011, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: bismark din Aprilie 25, 2011, 10:16:56 AMImi voi construi si un mic ventilator cu o baterie de 12 v si un ventilator auto cu care voi sufla albina din corpul magazie in cuib si voi inlocui magazia cu rame noi.
Citat din: jenica67 din Aprilie 25, 2011, 11:18:34 AM
   Cel mai simplu dupa mine, cumparati un aspirator de masina, inversati firele de alimentare, si nu puneti nici un fel de sac. In acest fel aspiratorul, in loc sa traga aer, va da afara cu presiune si puteti usor sa inlaturati albinele. Il aveti gata confectionat, e compact si arata si bine. Puteti folosi si un furtun, eventual un concentrator, pt a lucra usor.   :hi:
OT. Nu va pierdeti timpul si nu aruncati bani pe asa ceva pentru ca nu functioneaza. O suflanta pentru albine e o treaba serioasa si nu se poate improviza cu un aspirator de masina. Daca nu vreti sa platiti o scula profesionala ca cea din imagine ( nu stiu cat costa dar nu cred ca e ieftina) atunci cumparati o suflanta tip STIHL SH 86-D sau asemanator care se poate modifica cu un tub flexibil. http://www.shopmania.ro/magazin~online-bricolaj~produs-stihl-sh-56-d~p-12296629.html

milu56

Scandura nu terbuie sa fie uda numai sa ni fie uscata suficient si sa nu fie lipita asa:

Shiva

Citat din: dragos2006 din Aprilie 25, 2011, 07:40:21 PM
  Rumegus de slaif amestecat cu aracet devine cel mai bun chit !
In ce proportie?

Dl. Milu, la ce poze va referiti cu "Alea 4 din poza erau ale dv.?"
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

Obombo

Citat din: Shiva din Aprilie 26, 2011, 12:10:34 PM
In ce proportie?
Pana devine de consistenta unui chit. Se poate folosi si rumegus normal dar cernut foarte fin.

marius_vfp

salut la toata lumea,
justy aveam un prieten care lucra la mobila si el umplea golurile in lemn cu praf de slaif  (adica praf de la banda de glaspapir) si il amesteca cu lac de lemn faci o solutie cat mai tare si chituiesti crapaturile apoi dupa intarire finisezi , operatia asta o faci  dupa ce se usuca bine scandura ca sa nu mai lucreze, sunt mai mult ca sigur ca batranul din cauza multor comenzi mai foloseste si scandura verde sare nu a apucat sa se usuce .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

milu56

#35
Citat din: Shiva din Aprilie 26, 2011, 12:10:34 PM
Citat din: dragos2006 din Aprilie 25, 2011, 07:40:21 PM
  Rumegus de slaif amestecat cu aracet devine cel mai bun chit !
In ce proportie?

Dl. Milu, la ce poze va referiti cu "Alea 4 din poza erau ale dv.?"
Am crezut ca sunt pozele dv.dar vad ca sunt ale lui justy. citat din Shiva: "ce-am luat a cam crapat"o coincidenta de 4 lazi.

justy

 "sunt mai mult ca sigur ca batranul din cauza multor comenzi mai foloseste si scandura verde sare nu a apucat sa se usuce"

sunt si eu convins ca asa este. insa nu stiu de ce noi romanii ne lacomim sa castigam mult si sa dam kix? mai bine spui ca nu se poate si gata, insa iti pastrezi numele nepatat!
am facut niste stupi la un alt producator si la vanzare mi-a aratat cu aparatul de umiditate ca lemnul era cu adevarat uscat. dupa aceasta experienta trista, ce producator credeti ca o sa aleg pentru viitorii stupi??? raspunsul e clar.

milu56

Am observat ceva neclar......

milu56

Adica,la 2 useri o coincidenta de 4 lazi cu crapaturi.

justy

#39
Citat din: romikeleclar, al treilea... JUSTY  =))
sa te vad atunci ce mai zici cand or crapa  :rotfl:
:hi:

poate ca aveti dreptate, insa sunt tot 3 bucati care, surpriza, inca nu au nici o modificare, vreo crapatura sau altceva si au fost pusi in exploatare o data cu ceilalti 3 (foto 1 si 2).

sa fiu mai clar: la roinita a crapat scandura, iar la ceilalti s-au dezlipit scandurelele de pe laterala dinspre Vest (unde a fost mai mult soare dupa amiaza) - foto 3 si 4, in 4 se observa cum se desface scandura pentru ca suruburile au fost prinse 3 pe placa si nu pe fiecare scandurica.

intelegeti ca nu vreau sa fiu tendentioos sau sa fac vreo reclama proasta producatorului, eu prezint doar acest adevar dureros pentru mine.

milu56

Bineinteles,numai asa ne putem perfectiona.

Shiva

Citat din: milu56 din Aprilie 26, 2011, 08:03:13 PM
Adica,la 2 useri o coincidenta de 4 lazi cu crapaturi.
Imi cer scuze ca am provocat confuzie si vreau s-o clarific.

Am fost la targul de la Blaj pentru achizitia celor necesare, inclusiv a lazilor. Am vazut lazile batranului si n-am fost foarte incantata de ei, chiar si fara sa am ochiul format. Cum aveau comenzi pana in luna mai, m-am lasat pagubasa desi mi-a facut mare placere discutia avuta la standul dansilor.
Am luat de la altcineva 4 lazi dar lemnul nu era suficient de uscat pe cat s-a jurat dansul si acum trebuie lucrat destul de mult la crapaturi.
Asa ca solutia 3, gasita de tata (ne-am asociat la albinarit, sic! :D ) a fost sa coboare toata scandura buna si uscata din pod si s-o dea la un tamplar din zona (si-aici au fost ceva aventuri cu fundul fix si apoi antivarooa si apoi iara fix ca nu era suficient spatiu intre rame si plasa ca sa n-o propolizeze).

Se zice ca doar cine nu munceste nu greseste. Dar conteaza si pozitia producatorului/comerciantului in cazul in care se semnaleaza probleme - reduceri de pret la comenzile ulterioare, 1-2 lazi gratis, inlocuire. Exista tot felul de metode de "periere" a clientului nemultumit (mai ales a clientilor mari) pentru a-i reduce "durerea" si pentru a castiga alti 10 clienti si un renume bun.
Totul e perfectibil.

P.S: Mai era un topic cu nemultumiri legate de stupii batranului. Cred ca s-ar putea lipi cele 2 topicuri.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

pharaonu75

#42
Celalalt topic se referea la nemultumiri fata de diferite produse, ale mai multor producatori, nu doar ale Batranului.
Si sunt sigur ca daca este sa cautam, gasim defecte la aproape orice produs de pe piata!
Insa romanul tace, nu are tupeul sa isi ceara drepturile!

Florin-braileanul a deschis celalalt topic pentru a-si spune nemultumirile.
Daca ar fi mai multi ca el, cu siguranta vom afla ca mai exista apicultori nemultumiti ca una platesc si alta primesc, iar lista producatorilor vizati s-ar largi!

Acum au fost luati in vizor stupii Batranului, de care unii sunt multumiti, altii nu!
Asa cum spunea si Romikele, cauzele care au dus la aceste probleme sunt multiple!
Asta nu este insa o scuza!
Au fost trei stupi cu probleme! Mai pot fi inca 10!
Dar pot fi si 20 fara probleme!
Acelasi lucru se poate intampla si daca faci stupii singur, acasa!

Cand cineva se orienteaza spre stupii Batranului, are in vedere si pretul! Sau mai ales pretul!
Ori, la pretul de 60 de lei, nu poti pretinde un stup pe care in alta parte il cumparai cu 250-300 de lei.
Sa fim cinstiti!
Calculati cat lemn intra la un stup si veti vedea ca valoarea este undeva in jurul a 60 de lei, atat cat costa stupul Batranului!
Asadar, daca vrei sa iti faci singur stupul, cu 60 de lei cumperi doar materialul, la care adaugi restul cheltuielilor necesare in procesul de fabricatie.
Deci iesi mai scump!

P.S. Ca un fapt divers, am observat cateva crapaturi, destul da mari, in peretii unei lazi de zestre a bunicii mele!
Lada aia are aproape 80 de ani!
Si a crapat, desi nu a stat intr-un mediu supus intemperiilor si nici diferentelor mari de umiditate sau temperatura zi/noapte, iarna/vara!
La fel este si cu stupii! Crapa! Mai devreme sau mai tarziu, in functie de calitatea materialului din care sunt facuti!!

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

milu56

Citat din: Shiva din Aprilie 26, 2011, 08:53:05 PM
Citat din: milu56 din Aprilie 26, 2011, 08:03:13 PM
Adica,la 2 useri o coincidenta de 4 lazi cu crapaturi.
Imi cer scuze ca am provocat confuzie si vreau s-o clarific.

Am fost la targul de la Blaj pentru achizitia celor necesare, inclusiv a lazilor. Am vazut lazile batranului si n-am fost foarte incantata de ei, chiar si fara sa am ochiul format. Cum aveau comenzi pana in luna mai, m-am lasat pagubasa desi mi-a facut mare placere discutia avuta la standul dansilor.
Am luat de la altcineva 4 lazi dar lemnul nu era suficient de uscat pe cat s-a jurat dansul si acum trebuie lucrat destul de mult la crapaturi.
Asa ca solutia 3, gasita de tata (ne-am asociat la albinarit, sic! :D ) a fost sa coboare toata scandura buna si uscata din pod si s-o dea la un tamplar din zona (si-aici au fost ceva aventuri cu fundul fix si apoi antivarooa si apoi iara fix ca nu era suficient spatiu intre rame si plasa ca sa n-o propolizeze).

Se zice ca doar cine nu munceste nu greseste. Dar conteaza si pozitia producatorului/comerciantului in cazul in care se semnaleaza probleme - reduceri de pret la comenzile ulterioare, 1-2 lazi gratis, inlocuire. Exista tot felul de metode de "periere" a clientului nemultumit (mai ales a clientilor mari) pentru a-i reduce "durerea" si pentru a castiga alti 10 clienti si un renume bun.
Totul e perfectibil.

P.S: Mai era un topic cu nemultumiri legate de stupii batranului. Cred ca s-ar putea lipi cele 2 topicuri.
Nu aveti dece va cere scuze,doar asa mai vedem multe lucruri in ce priveste stuparitul,stupari in general sunt mai calmi si nu se supara accepta greselile si gasesc solutii de remediere.

justy

"Cand cineva se orienteaza spre stupii Batranului, are in vedere si pretul! Sau mai ales pretul!
Ori, la pretul de 60 de lei, nu poti pretinde un stup pe care in alta parte il cumparai cu 250-300 de lei.
Sa fim cinstiti! "

cititi prezentarea stupilor din situl "stupiibatranului" si o sa vedeti ca prezentarea facuta incurajeaza clientul si se spune clar ca marfa cumparata este de o calitate buna, nicidecum ca fiind ieftini sunt si de proasta calitate. 
eu nu cred ca Batranul ar fi de acord cu ceea ce ati specificat, ci cred ca omul isi doreste ca stupii dansului sa fie buni si nu cei mai ieftini si cei mai slabi calitativ, pentru aceasta insa trebuie sa fie mai exigent .

apoi eu am platit 130 ron pe stup montat 2 corpuri 1/1, pe 10 rame. un pret intalnit si la alti fabricanti.