Stupii tip "tzeapa"

Creat de justy, Aprilie 24, 2011, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

milu56

Normal si corect este sa nu mai aiba stuparul de facut nimic daca tot da banul.

Kov iulian

#16
Si stupi mei s-au crapat si mama ce il mai injur pe producator  :) :) :D :D ( tot eu i-am facut ) dar in mare ii am reusiti . Asta e si motivul pt care cumpar scindura si mii fac singur sa nu mai am probleme sa nu mai depind de alti .Am si un timp mort din decembrie pina in aprilie iar in timpul acesta imi construiesc lazi de stupi si consider ca a fost mai bine asa , imi reduc mult cheltuielile , scindura cind o cumpar ,iau multa si pt alti , asa ca am transport asigurat pina la poarta gratis . o singura chestie ma nemultumeste nu prea gasesc materiale (in special tamiie ) ca sa ii fierb in parafina cu tamiie si astfel sa tratez lemnul bine ca sa nu mai primeasca umiditate

milu56

E bine ca stuparul sa fie si tamplar.

Shiva

Kov iulian: Gasesti tamaie la biserici, manastiri, magazine bisericesti si targuri religioase.

Cat despre lazi - ce-am vazut nu mi-a placut, ce-am luat a cam crapat. In final ne-a facut cineva alte 4 lazi, din materialul nostru.
Joy, frustration, excitement, madness, aha's, headaches ... codito ergo sum!

Fiecare are un spirit care poate fi slefuit, un corp care poate fi antrenat si o cale pe care sa o urmeze ...

gheco

Citat din: Kov iulian din Aprilie 24, 2011, 11:01:41 PM
... o singura chestie ma nemultumeste nu prea gasesc materiale (in special tamiie ) ca sa ii fierb in parafina cu tamiie si astfel sa tratez lemnul bine ca sa nu mai primeasca umiditate
Tamaia se obtine din rasina. Acum este momentul sa colectati rasina. O crestatura intr-un brad, o galeata prinsa in cuie sub crestatura si peste 2 luni ai rasina care prin fierbere se transforma in colofoniu (sacaz, tamaie ...)
Cu stima.
www.gheco.sunphoto.ro
www.magazine-online.ro/gheco/

milu56

Citat din: Shiva din Aprilie 25, 2011, 12:13:19 AM


Cat despre lazi - ce-am vazut nu mi-a placut, ce-am luat a cam crapat. In final ne-a facut cineva alte 4 lazi, din materialul nostru.

Alea 4 din poza erau ale dv.? Asa mi se pare mai ok cand ai un tamplar cunoscut si ii dai materialul insotit de o schita la preferinta

remiland

Citat din: milu56 din Aprilie 24, 2011, 08:53:22 PM
Nu am glumit,chitul la asa crapaturi o sa cada dar balegarul nu degeaba se folosea pe vremuri.
vezi aici:http:http://www.99poze.ro/p/487db7dd1b42c6ce233ed2e30ebac33f.jpg
daca nu ati cumparat multi stupi nu merita sa va puneti rau cu producatorul poate sa nimerit ceva scandura nu asa de uscata cat trebuie.
Ha,ha,ha!hai ca mi-ai placut nea'milu,ma gindesc ca poate n-ar fi rau sa-si ceara scuze,ca...cine stie?poate o mai avea nevoie, si o sa fie nevoit sa mai comande niste ,,stupi de calitate",sper totusi ca ai glumit.sper din tot sufletul sa nu patesc la fel cu stupii pe care-i astept(de vreo doua luni jumate).

milu56

Daca patesti la fel! BALEGARUL. Te salveaza :rotfl:

bismark

   Da asa-i ce face omul cu mina lui este si mai ieftin si nu are ce sa mai spuna.Si eu imi confectionez singur cutiile si de la prima la urmatoare m-am perfectionat si pot spune ca nu am probleme pina acum.Am confectionat pina acum 26 de buc.de 12 rame la care voi atasa cite un corp normal cu gratie si voi continua sa confectionez inca.Fiind standard rama normala nu-mi mai fac probleme.Imi voi construi si un mic ventilator cu o baterie de 12 v si un ventilator auto cu care voi sufla albina din corpul magazie in cuib si voi inlocui magazia cu rame noi. Astfel nu voi mai folosi fumul care sa afecteze mierea. Asa am vazut in Austria si extragea foarte rapid la sute de stupi zilnic 2 persoane.Totul fiind standard.Cu respect
Nimic nu-i mai dulce ca miere ca si lui Dumnezeu ia placut de a facut albina.http://bismark.sunphoto.ro/

jenica67

   Cel mai simplu dupa mine, cumparati un aspirator de masina, inversati firele de alimentare, si nu puneti nici un fel de sac. In acest fel aspiratorul, in loc sa traga aer, va da afara cu presiune si puteti usor sa inlaturati albinele. Il aveti gata confectionat, e compact si arata si bine. Puteti folosi si un furtun, eventual un concentrator, pt a lucra usor.   :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

justy

sa vedeti treaba buna... acum trebuie sa ma apuc sa prind si cuie ca se desface de tot. dezlipindu-se scandurile incem sa fluture :yes:

D006

Citat din: milu56 din Aprilie 24, 2011, 08:25:22 PM
Se pot unge cu balegar inainte cum facea oameni cu stupii primitivi si nu aveau probleme....

  Rumegus de slaif amestecat cu aracet devine cel mai bun chit !

orbanstefan64


marian sima

Citat din: justy din Aprilie 25, 2011, 01:52:37 PM
sa vedeti treaba buna... acum trebuie sa ma apuc sa prind si cuie ca se desface de tot. dezlipindu-se scandurile incem sa fluture :yes:
Cine a incheiat cutia?Stiu ca dl Batrinu vinde si cutii neincheiate.Daca a-ti incheiat-o dv a-ti urmarit ca scindura sa fie cu latura dinspre miezul lemnului la interior ?Daca aranjati scindura asa nu mai flutura?Lemnul inainte de asamblare unde a fost depozitat?Lemnul fura umezeala.Pot fi n cauze dar un stup facut din scindura uda se cunoaste la mina.

justy

am specificat mai sus ca am achizitionat stupii gata montati