Stupii tip "tzeapa"

Creat de justy, Aprilie 24, 2011, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

Porfy66

Pretul nu e mare, e un pret corect pentru calitatea la care au fost facuti.  Ceea ce face diferentza intre un stup mai scump si un stup ieftin sunt micile detalii, micile chestii de amanunt. Lateralele sunt ok daca lemnul e bine uscat pentru ca altfel fiind facuti dintro bucata se vor deforma. A doua problema ar fi la imbinarea corpului cu fundul acestuia. Apa care se prelinge de pe peretii stupului va intra intre scandurelele ce formeaza fundul. In mod normal ar fi trebuit ca marginea fundului sa fie mascata de lateralele cuibului. Se facea un faltz de 2 cm in partea de jos a corpului si se puneu scandurele fundului in acest faltz.
Corpul stupuluii are frezat si un faltz pentru scandurelele podisorului. Dar in mod normal trebuia ca faltul pentru sprijinul leatului superior al ramelor sa fie de 2cm astfel incat deasupra ramelor sa ramna un spatiu de un cm intre rame si scandurelele podisorului. Capacul are marginea cam lata, iar scandurile de deasupra capacului puteau fi retezate la nivelul marginilor ramei capacului. Apoi stupul nu are nici un fel de aerisire, urdinisul din fatza este destul de ingust iar in lateral se vede un simulacru de urdinis sau ce o fi vrand sa fie acela??!!
Daca adaugi tabla, manerele, sita pentru aerisire si gaurile pentru aerisire te duce la un pret mai mare. Asa ca amanuntele fac diferentza!
:hi: :hi: :hi:

cristicomanesti

mda..simulacrul de urdinis lateral l.am facut eu la 2 din 10 stupi sa vad cum o sa ierneze in pat cald,fara sa mai scot ramele.Podisor nu o sa pun.Scadurile capacului sunt lungi,daca o sa ma incurce le tai.Pana acum m.am folosit de stupii bunicului de 50-60 de ani vechime(se vad ijn poze) dar nu se pot plimba pline-au 2 compartimente cu 12 rame+cat de 12 la 1/2...se fac cat o placa de beton.II rezolv eu si pe astia,am vazut si mai scumpi si aveai de lucru si la ei. Mai astept sugestii la rezolvarea acestor stupi. :thanks:

cristicomanesti

putine scanduri sunt din o bucata,azi i.am studiat mai bine si se vad si in poze.
sa tai scandurile acoperisului?? trebuie tabla de 66/66 cm..multa..sau acoperisul apara putin de ploi stupul? Momentan stationar dar mai incolo..??
BAFTA SI SA VINA CALDURA!