Pozitionare stupi?

Creat de csv_29, Martie 19, 2013, 07:55:20 AM

« precedentul - următorul »

csv_29

Buna Dimineata ,

am si eu o intrebare ... afecteaza intr-un fel dezvoltarea si productia stupilor daca ii pun intre pomi ,pentru ca eu am in gradina numai pomi si vreau sa stiu daca imi afecteaza...?

Multumesc!
Nici nu sti cat nu sti!!

bogdanab

nu afecteaza , este avantaj ca o sa fie protejati vara de soare ... daca e deasa livada ii poti aseza cu fata stupului mai aproape de pomi sa ai acces lejer prin spatelele lor

csv_29

Au cam 4-5 metri intre pomi mie imi este frica nu vad ele stupu de pomi.
Nici nu sti cat nu sti!!

PACO

stai linistit, sistemul lor GPS este mult mai performant decat crezi.singurul lucru care l am facut eu a fost sa tai crengile de jos sa nu dau cu capul in ele.

andreiu

Citat din: csv_29 din Martie 19, 2013, 02:13:43 PM
Au cam 4-5 metri intre pomi mie imi este frica nu vad ele stupu de pomi.

Daca intentionezi sa organizezi stupina stationara si ai pomi maturi cu coroana inalta, amplaseaza-i in formatiuni pe care singur le stabilesti ( in linie, in sah, etc,) in asa fel ca sub fiecare pom sa fie cel mult 4 stupi. Daca pomii sunt tineri, formeaza-le coroana mai sus de inaltimea ta, pentru a  nu te incomoda in timpul lucrului. Tine cont de pozitia est si sud pentru urdinis si de cea a vantului dominant, daca locul este expus. Succes!!

csv_29

Coroana e formata foarte frumos ca am lucrat foarte mult la gradina sa arate bine o sa fie pentru un timp stupi stationari, o sa tin maxim 10 aicia acasa iar restu ii duc la alta gradina de a mea.


Multumesc!
Nici nu sti cat nu sti!!