Stupii tip "tzeapa"

Creat de justy, Aprilie 24, 2011, 07:59:32 PM

« precedentul - următorul »

justy

Hm. da, este adevarat, nu-mi vine sa cred, insa ma strange in spate stiind ca am recomandat si altora si ma ingrozeste gandul ca si ei au patit sau vor pati la fel .

Intr-adevar sunt ieftini , insa cu adevarat chiar "IEFTINI"
Imi este greu sa spun insa trebuie sa o fac : este vorba de celebrii STUPII BATRANULUI.

spun aceasta deoarece vad ca oferta s-a inmultit si stiu ca foarte multi din cei ce au facut proiecte au nevoie de lazi.

stiu ca si altii au patit-o si au mai scris pe aici, insa am trecut cu vederea crezand ca e ceva izolat. eu abia de 3 saptamani i-am pus pe vatra si deja au inceput sa crape sau sa se separe scandurelele de pe pereti.
dupa ce urmariti fotografiile va rog sa-mi dati si o solutie pentru a putea remedia acest inconvenient.


fotografiile sunt facute in fuga si la nervi, pentru o mai buna claritate pot face altele si mai clar daca e cazul

milu56

Se pot unge cu balegar inainte cum facea oameni cu stupii primitivi si nu aveau probleme....

justy

#2
eu ma gandeam la ceva silicon sau chit, in nici un caz la balegar, probabil ati glumit. stai ca abia de 2 zile au aparut spatiile goale. imi imaginez ca asta e doar inceputul, sa vad ce urmeaza  ........

milu56

#3
Nu am glumit,chitul la asa crapaturi o sa cada dar balegarul nu degeaba se folosea pe vremuri.
vezi aici:http:http://www.99poze.ro/p/487db7dd1b42c6ce233ed2e30ebac33f.jpg
daca nu ati cumparat multi stupi nu merita sa va puneti rau cu producatorul poate sa nimerit ceva scandura nu asa de uscata cat trebuie.

justy

#4
am inteles, o sa urmaresc sa vad ce se intampla in continuare. eu am pus deocamdata 3 pe vatra si o roinitza si toti au crapat ori s-au dezlipit pe partea dinspre Vest, mai am inca 3 corpuri identice la pastrare neutilizati inca si care arata foarte bine, asa cum aratau si acestia care au intrat in faza de dezmembrare. mentioez ca i-am achizitionat gata montati.
cat priveste producatorul sa fie sanatos, nu stiu din ce lot de scandura a facut stupii si nici nu ma intereseaza, problema mea e ca stupii incep sa se dezlipeasca, deci consider ca am luat tzeapa, ceea ce nu cred ca isi doreste nimeni.
poate acestia sunt vreun model decapotabil ...... :yahoo_cry:

milu56

Citat din: justy din Aprilie 24, 2011, 09:30:42 PM
am inteles, o sa urmaresc sa vad ce se intampla in continuare.
cat priveste producatorul sa fie sanatos, nu stiu din ce lot de scandura a facut stupii si nici nu ma intereseaza, problema mea e ca stupii incep sa se dezlipeasca, poate e vreun model decapotabil :yahoo_cry:
Ati cumparat multi stupi de la BATRANUL?

justy

nu, am cumparat 3 : cuib 1/1+ 3 magazii 1/1 + o roinita , insa am recomandat la inca 2 prieteni si ei au cumparat in jur de 40. nu am luat inca legatura cu ei caci abia am observat astazi. mentionez ca sunt achizitionati in toamna trecuta. am luat putini tocmai in ideea de a testa calitatea, si chiar marturisesc ca pana azi eram super incantat de calitatea lor/ pret (mai au si unele mici defecte de legare a corpurilor intre ele pe care le-am trecut cu vederea) insa ceea ce am constatat azi m-a suparat.   

milu56

Citat din: justy din Aprilie 24, 2011, 10:15:26 PM
mai au si unele mici defecte de legare a corpurilor intre ele

Ce defecte ar putea avea la legarea corpurilor? Corpurile pot fi si fara falt la transport se leaga cu o chinga.

tassevasi

Justy,pentru ca lipitura nu s-a facut prin falt ,nut si feder , o sa ai prob mereu cu scindura pt ca sta in soare . si eu am avut o prob la o cutie si poti rezolva numai cu asa ceva .
este foarte bun ,astupa bine prin umplere ,se intareste ,se slefueste ,nu crapa unde ai umplut bine ,este ideal la orice ,aveti incredere ,
  Numai bune  :hi:

justy

cand suprapui corpurile raman spatii pe laterale de 2-4 mm, nu se imbina perfect, insa defectele sunt mascate de aceste falturi. se poate constata si in fotografii ca nu se lipeste pe lateral capacul de corp , insa in fata si in spate se imbina perfect.  la aceste mici defecte m-am referit

milu56

Citat din: tassevasi din Aprilie 24, 2011, 10:26:32 PM
Justy,pentru ca lipitura nu s-a facut prin falt ,nut si feder , o sa ai prob mereu cu scindura pt ca sta in soare . si eu am avut o prob la o cutie si poti rezolva numai cu asa ceva .
este foarte bun ,astupa bine prin umplere ,se intareste ,se slefueste ,nu crapa unde ai umplut bine ,este ideal la orice ,aveti incredere ,
  Numai bune  :hi:
Nu stiu cine poate sa isi permita la cateva sute de stupi cu asemenea crapaturi,nu cred ca e tocmai ieftin.

milu56

Si eu am vrut sa dau comanda de 600 de stupi dar am decis sa mi fac eu personal pentru evitarea unor neplaceri.

justy

Citat din: tassevasi din Aprilie 24, 2011, 10:26:32 PM
Justy,pentru ca lipitura nu s-a facut prin falt ,nut si feder , o sa ai prob mereu cu scindura pt ca sta in soare . si eu am avut o prob la o cutie si poti rezolva numai cu asa ceva .
este foarte bun ,astupa bine prin umplere ,se intareste ,se slefueste ,nu crapa unde ai umplut bine ,este ideal la orice ,aveti incredere ,
  Numai bune  :hi:

am sa tin cont si de aceasta solutie.

"pentru ca lipitura nu s-a facut prin falt ,nut si feder , o sa ai prob mereu cu scindura pt ca sta in soare"

nu se specifica asa ceva in detaliile oferite de producator pe pagina de prezentarea a modelului de stup pe care l-am achizitionat eu, ci ca vom fi foarte fericiti datorita calitatii:

"Toate componentele sunt realizate din material lemnos cu umiditate scăzută şi cu o finisare deosebită, ceea ce conferă stupului atât funcţionalitate maximă, cât şi un aspect deosebit".

drept este ca se specifica despre piesele componente ca sunt detasabile, abia acum am inteles!! =))
"Toate piesele componente ale sale sunt detaşabile, asigurând o mobilitate deosebită".

o sa fie fericite albinele cu asa mobilitate a pieselor.  :nudie:

milu56


tassevasi

Citat din: milu56 din Aprilie 24, 2011, 10:37:26 PM
Citat din: tassevasi din Aprilie 24, 2011, 10:26:32 PM
Justy,pentru ca lipitura nu s-a facut prin falt ,nut si feder , o sa ai prob mereu cu scindura pt ca sta in soare . si eu am avut o prob la o cutie si poti rezolva numai cu asa ceva .
este foarte bun ,astupa bine prin umplere ,se intareste ,se slefueste ,nu crapa unde ai umplut bine ,este ideal la orice ,aveti incredere ,
  Numai bune  :hi:
Nu stiu cine poate sa isi permita la cateva sute de stupi cu asemenea crapaturi,nu cred ca e tocmai ieftin.

Corect ce spuneti ,cost 18 -20 de lei , pt 10 -15 rezolva problema crapaturilor nu a asezarii corp pe corp .

Aceasta problema o rezolva numai cu o rindea de mina manuala ,  daca spatiul e mai mic  si bombat .      Ultima solutie ce am practict-o si eu ,am taiat la circular celelalte laturi care erau mai mari , binenteles daca ai cutia cu o diferenta corespunzatoare de plus in mm .