fum pt.albine

Creat de bta, Aprilie 24, 2011, 07:47:42 PM

« precedentul - următorul »

oroles

Pana imi iau costumul pe mine are timp sa se faca jar. E suficient de repede.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

xvader

eu ard talas de tamplarie, pe care il aprind in afumator cu carton de oua...lasa cam mult gudron, dar in rest e ok. mai completez din cand in cand si pot lucre si o zi intreaga

SPYKAL

Citat din: xvader din Mai 07, 2014, 09:25:43 PM
eu ard talas de tamplarie, pe care il aprind in afumator cu carton de oua...lasa cam mult gudron, dar in rest e ok. mai completez din cand in cand si pot lucre si o zi intreaga
Acelas talaș il folosesc si eu si sunt foarte multumit de rezultat. Daca afumatorul (dupa ce l-ai aprins) este indesat bine, tine si  3-4 ore. Important este faptul ca mai trebuie ventilat din cand in cand sa nu se stinga și in plus miroase si frumos talașul de brad. Lasa ce-i drept cam mult gudron dar asta nu-i o problema. Se curata foarte usor. Stima si respect!!!

oroles

Gudronul il indepartez cu o periuta de sarma construita de socrul meu. A pus cateva fire de sarma otelita in interiorul unei tevi si a tesit-o in dreptul lor. Se indeparteaza foarte usor.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

Bistriteanul

Miroase frumos fumul de la frunzele uscate de mar, miroase a mere.
Admir albina si cainele national, Ciobanescul Romanesc Carpatin.

http://www.carpatin.net/
http://www.carpatin.net/forum

trantore

eu mai folosesc fasii din sac de iuta..  ce ia-m gasit prin pod, acum nu cred ca se mai fac... numa de plastic... canepa sau in cred ca ii.... 

oroles

Citat din: trantore din Mai 09, 2014, 09:45:07 AM
eu mai folosesc fasii din sac de iuta..  ce ia-m gasit prin pod, acum nu cred ca se mai fac... numa de plastic... canepa sau in cred ca ii....

Sacii de canepa ii folosesc pe post de saltelute iarna. Chiar daca sunt putin rosi, bag doua maini de paie si le pun deasupra podisorului. Deci, nu imi permit sa ii ard, pentru ca cei sintetici nu sunt asa de buni.
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani

trantore

is foarte buni acolo....  absorb umezeala....... o sa ii incerc cu paie dupa diafagma la iarma.....  poate scap de baltoace

multumesc pentru idee

pistol28

Citat din: trantore din Mai 09, 2014, 11:38:38 PM
is foarte buni acolo....  absorb umezeala....... o sa ii incerc cu paie dupa diafagma la iarma.....  poate scap de baltoace

multumesc pentru idee

Aerisirea este problema, ori lipseste ori este curent  foarte mare.
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

ramysun

Eu mi-am dezvoltat un mod de manca nuci (le desfac in doua si le curat pe dinauntru --> 2 "barcute") astfel am zis sa incerc (acum 1 an) sa fac fum din cojile acestea. Aprind focul cu lemnute sau orice.. si pe jar pun apoi doar joci curate, fara miez, de nuci. Nu se aprind cu flacara mare.. doar mocnesc. Problema e ca se consuma destul de repede. La o tura de stupina folosesc cam 2 cani (nu e problema, ca am destule, imi plac nucile foarte mult :)
In Apis Veritas

skype: ramysun

mmacreanu

anul trecut am luat din padurea de tei lemn putred, merge foarte bine la afumator si imi pare rau ca nu am luat mai mult :D
Când ești mort, nu știi ca ești mort. E greu doar pentru ceilalți. La fel și când ești prost.