Intrebare pentru fundul stupilor.

Creat de apivasmob, Aprilie 18, 2011, 08:19:31 PM

« precedentul - următorul »

apivasmob

Se poate folosi OSB pentru fundul stupilor ce parere aveti.
Sanatate tuturor apicultorilor

orbanstefan64

eu am avut citeva comenzi  de lazi cu fund osb de 10 mm singura problema ce am intimpinat o montarea balamalelor pt  scindura de zbor, trebuia la  sa aplic o sipca de 20 mm grosime si 30 mm latime in rest ok
 

Lammert Vlad

eu am un lot de lazi cu fund osb  care anul acesta au facut 7 ani si nu am intalnit nici o problema la ele (un pic s-a inegrit fundu)

Lammert Vlad

dar nu cred ca merita sa il folosesti pentru ca acum este mai scump de cat scandura de brad

tassevasi

 Pentru  cei cu fund detasabil ,precis sunt probleme in timp .
Nmai bine .

orbanstefan64

Citat din: lammert din Aprilie 18, 2011, 08:43:53 PM
dar nu cred ca merita sa il folosesti pentru ca acum este mai scump de cat scandura de brad
fundul din brad necesita mai multa manopera,nut, feder, aracet, stringator iar daca o iei una peste alta cam tot acolo ajungi cu pretul

cristi ciuc

Într-adevăr îţi ia timp mai mult să faci fundul din brad, dar eu cred că merită.
Mai ales la sfârşitul iernii se pot vedea consecinţele utilizării acestuia, fie la fundul fix ori detaşabil, fie la podişor sau capac.
Sigur cineva poate spune că este vina apicultorului, care nu ştie să împacheteze stupii şi generează aceste efecte, dar OSB-ul nu prea merită să fie folosit în stupii pentru iernare. Vara este altceva.

mitica68

Citat din: cristi ciuc din Iulie 03, 2011, 05:15:32 PM
Într-adevăr îţi ia timp mai mult să faci fundul din brad, dar eu cred că merită.
Mai ales la sfârşitul iernii se pot vedea consecinţele utilizării acestuia, fie la fundul fix ori detaşabil, fie la podişor sau capac.
Sigur cineva poate spune că este vina apicultorului, care nu ştie să împacheteze stupii şi generează aceste efecte, dar OSB-ul nu prea merită să fie folosit în stupii pentru iernare. Vara este altceva.
Va salut, vreti sa detaliati va rog ? Stima.
Câteodată suntem atât de preocupaţi în a ne examina problemele, încât uităm să ne numărăm bincuvântările.

xvader

eu am aproape toate fundurile de la stupi din osb, si nu am probleme cu ele.
sunt in al 3-lea an in ele, vara - iarna.
am stupi care au stat direct pe pamant, si in afara de furnici...totul este ok.

silvius

Am cateva lazi cumparate cu fund osb nu o sa mai folosesc veci osb in componenta stupului, is singurele care mucegaiesc la umezeala, cand flambezi fundul se mai si cojeste arata urat etc
Mergi pe lemn si nu vei regreta.
http://www.youtube.com/channel/UCR3DP1eqZG_3QABNhd6pz_g"  - Poti vizita si canalul meu YouTube :)

cristi ciuc

Citat din: mitica68 din Mai 04, 2013, 07:24:11 PM
Citat din: cristi ciuc din Iulie 03, 2011, 05:15:32 PM
Într-adevăr îţi ia timp mai mult să faci fundul din brad, dar eu cred că merită.
Mai ales la sfârşitul iernii se pot vedea consecinţele utilizării acestuia, fie la fundul fix ori detaşabil, fie la podişor sau capac.
Sigur cineva poate spune că este vina apicultorului, care nu ştie să împacheteze stupii şi generează aceste efecte, dar OSB-ul nu prea merită să fie folosit în stupii pentru iernare. Vara este altceva.
Va salut, vreti sa detaliati va rog ? Stima.
Scuze că nu am răspuns, dar nu am văzut mesajul.
Părerea mea este cea expusă, OSB-ul nu este indicat la stupi.
Este altceva dacă este folosit la nuclee de împerechere, roinițe ori alte echipamente care se utilizează temporar vara.
Sigur suntem tentați să-l folosim la capace, funduri ori diafragme pentru că este un material care se croiește ușor.
Consecințele, dacă-l folosiți, o să le vedeți..., pentru că, de multe ori oamenii sunt tentați să nu învețe din experiența altora.
Numai bine!

cristi ciuc

Și, în altă ordine de idei, Silvius are perfectă dreptate.

mape 48-petru manea


ioanardelean55


Facetile din ce vreti voi ,si dati bani pe orice dar cind montati fundurile la lazi nu uitati sa le montati   pe cele de ......BRAD.

cristi ciuc