Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

marius_vfp

salut, prin ceva reviste mai vechi de la tehnium incercam sa fac un pastor electronic, acesta era folosit strict pentu animalele cu4 picioare dar merge si la cele cu 2 , nu stiu de ce va imaginati ca acel curent electric e asa de periculos, sunt doar niste descarcari electrice de scurta durata cu o intensitate mica dar cu tensiune mare, daca stiti cum functioneaza un electrosoc e perfect, totul e probat chiar pe propria piele asta pe la 1000 v si inca mai traiesc  :rotfl: :rotfl:  descarcarea electrica se produce intrun timp foarte scurt provoaca o durere considerabila si nu pune viata in pericol , se intind pe suprafata de paza mai multe fire suspendate poate fi si sarma ghimpata , animalele2 cand vad sarma pun mana pe aceasta si isi iau salata , timpul de incarcare a condensatorilor e foarte mic , problema vine atunci cand animalele cel cu 2 picioare care mai si gandesc pot alege sa faca scurt intre fir si pamant si totul sa dus dar sa speram ca nus asa de inteligente si fug ca cele cu 4 picioare ,iti va umple frigiferul cu ceva carne si totul e bine , se pot face si poze pentru incalcarea proprietatii si dat la politie , daca se repeta se trece la ciomag .
spor la treaba iernare usoara.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kov iulian

#61
De sa sa umblam dupa noi cu jucari de copii mici cu bateri ? Astea nu ar fi mai bune impotriva hotilor  ? =)) =)) =)) =)) =))                                                                                                                                                       
                                                                                                                                                                                                                                                                                                                  Si daca nici aia nu sperie hoti putem folosi asta pt ai speria                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                
                                                                                                         Si daca nici asa nu se sperie folosim asta , in felul asta scapam  de hoti dar si de cei  care ar putea sa ne  ancheteze  dispare orice dovada  , e adevarat ca nu mai ramane nimic nici din noi dar macar suntem impacati ca am rezolvat problema definitiv    =)) =)) =)) =)) =)) =)) =))                                                                                                                                                                                   

cristi ciuc


pharaonu75

Cu metodele prezentate de Iulian, se va rezolva definitiv si eficient si problema varroa! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kiwi Bee


marius_vfp

kiwe bee , salut, acu nu stiu care o fo primul dar eu invatasem pe la scoala de van der graaff , sau mai bine zis incarcator generator electrostatic a lui van der graaff ,de tesla nu am auzit ,
ideea e buna so folosim si la autoturism ,cand cineva se aproprie sa ii faca o poza zambitoare , asa pe la 300 000 de volti =)) :rotfl:
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Kiwi Bee

Citat din: marius_vfp din Octombrie 31, 2011, 11:29:00 PM
ideea e buna so folosim si la autoturism ,cand cineva se aproprie ...........

Da, mai ales cind esti grabit si uiti ca sistemul e armat  =))


cristi30

O alta solutia ar fi următorul program WOLFCODERS SecurityCam pentru cei care sunt în stationar. Are multe facilitati programul
- de avertizare cand cineva patrunde în zona
- de filmare
- de fotografiere :D

pharaonu75

Filmarea si fotografierea se "rezolva" foarte simplu cu o cagula...
Avertizarea patrunderii in zona este iar cu probleme... ce se intampla daca prin stupina, in zona de acoperire a senzorilor, iti trece o pisica? Sau daca aterizeaza vreo cioara?
Tot paza este sfanta!!! :nod: :nod:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

cristi30

Îi simplu  :D
reglezi sensibilitatea mai mică și pe deasupra merge și cu un webcam, eu folosesc așa ceva la supravegherea masinii in parcarea blocului
:yes: :yes: :yes: :yes:

viorel_v2000

Citat din: cristi30 din Noiembrie 01, 2011, 10:05:21 PM
Îi simplu  :D
reglezi sensibilitatea mai mică și pe deasupra merge și cu un webcam, eu folosesc așa ceva la supravegherea masinii in parcarea blocului
:yes: :yes: :yes: :yes:

Sa inteleg ca webcam-ul rezolva si problema cagulei?

Kov iulian

Citat din: Kov iulian din Octombrie 29, 2011, 09:34:41 PM
                                                                                                                                                                                   

Care mi-ati furat idea ?Zic astia ca sa furat 75 de kg de uraniu http://www.ziarelive.ro/stiri/pericol-de-iradiere-73-de-de-kilograme-de-uraniu-au-disparut-din-bihor   ,  :rotfl: :rotfl: :uimit: :uimit: :uimit: :uimit:

pharaonu75

Sau poate vor sa il foloseasca pe post de mavrirol... sa vezi la primavara albine mutante... cara mierea cu galeata! =)) =))
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

Kov iulian

Citat din: marius_vfp din Octombrie 31, 2011, 11:29:00 PM
kiwe bee , salut, acu nu stiu care o fo primul dar eu invatasem pe la scoala de van der graaff , sau mai bine zis incarcator generator electrostatic a lui van der graaff ,de tesla nu am auzit ,
ideea e buna so folosim si la autoturism ,cand cineva se aproprie sa ii faca o poza zambitoare , asa pe la 300 000 de volti =)) :rotfl:
spor la treaba
Si eu m-am pacalit prima data crezand ca generatorul Tesla are acelasi principiu de functionare ca generatorul van der graaff . Generatorul  van der graaff  e o jucarie , un tub cu o sfera la capat , ptin acel tub se misca o curea care , cara sarcini electrostatice spre acea sfera din virf ,pe cind generatorul tesla este foarte puternic si functioneaza pe principi electromagnetice , un alt generator foarte puternic e generatorul marx http://www.electricstuff.co.uk/marxgen.htm  -  principiul lui de functionare e foarte simplu , e format din foarte multi condensatori care atunci cind se incarca sunt in paralel cind ajung la o tensiune inmagazinata foarte mare se descarca prin niste eclatori , in timpul descarcari prin eclatori acestia se pun cumva in serie , ( nu va deranjati sa cautati condensatori de inalta tensiune , nu veti gasi nu sunt la vanzare ,)

Kov iulian

Citat din: cristi30 din Noiembrie 01, 2011, 10:05:21 PM
Îi simplu  :D
reglezi sensibilitatea mai mică și pe deasupra merge și cu un webcam, eu folosesc așa ceva la supravegherea masinii in parcarea blocului
:yes: :yes: :yes: :yes:
Eu am un web cam foarte sucar , Longitech c210  http://www.emag.ro/camere-web/camera-web-logitech-c210--p960-000657    Aceasta camera web , are o functie de detectie de miscare , inregistreaza sau face poze doar atunci cind simte miscare , detectia se face cu ajutorul propriei camere nu are nici un detector de miscare .