Cum sa...ne supraveghem stupina in pastoral dar si in stationar

Creat de viorel_v2000, Aprilie 15, 2011, 10:39:09 PM

« precedentul - următorul »

RazvanTi

un harddisk MAAAAAARE

softurile camerelor nu stiu sa comprime cum comprima un dvr.
adica softul ar sti dar e vorba de cate fps inregistreaza softul
ori camerele IP merg "real time" pe cand dvr-ul inregistreaza doar franturi...
sunt un "poliglot" in ale tehnicii
http://bricolaj.myforum.ro

dany 1

Salutare  !
Nu  stiu daca  a  spus  cineva  pana  acum ,  daca  nu  o  fac  eu. Intai  de  toate  trebuie  aprobarea politiei pt  amplasarea  de  camere  video.  Nu  stiu  cat  dureaza obtinerea  ei  dar lucrul bun  referitor  la  aceasta aprobare  este  aceea  ca fiind  instalata   cu  aprobarea  politiei  va  fi  recunoscurta  in instanta.
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

State

Citat din: dany 1 din Ianuarie 23, 2014, 05:44:36 PM
Salutare  !
Nu  stiu daca  a  spus  cineva  pana  acum ,  daca  nu  o  fac  eu. Intai  de  toate  trebuie  aprobarea politiei pt  amplasarea  de  camere  video.  Nu  stiu  cat  dureaza obtinerea  ei  dar lucrul bun  referitor  la  aceasta aprobare  este  aceea  ca fiind  instalata   cu  aprobarea  politiei  va  fi  recunoscurta  in instanta.

Aprobarea o ceri atunci cand ai un proiect facut al spatiului unde vrei sa montezi camerele, ce echipamente ai, consumul de energie, etc. Totul se trece in proiect, inclusiv unghiul in care filmeaza camera.
In cazul stupinelor, e fix ula. N-ai cum sa faci asa ceva, deci nu poti cere aprobarea nimanui. Si nici nu-i obligatoriu. Oricine isi poate cumpara camere si le poate monta singur. Nu-ti cere nimeni aprobare pentru asta, dar trebuie sa respecti intimitatea vecinilor, sa nu filmeze la ei in curte de exemplu.
Foarte des intanlesc cazuri in care politia incearca sa obtina inregistrari de la persoane fizice. Ultimul caz a fost al unui magazin spart. Vecinul de vis-à-vis avea o camera montata pe un colt al garajului, care surprindea si magazinul cu pricina. Ce-a facut politia cand a venit la fata locului ? S-a uitat pe toti stalpii si pe toate casele sa vada daca sunt camere care ar fi putut surprinde ceva.
Asta cu garajul isi montase el camerele, imaginile fiind stocate pe un calculator. Si-a luat politia ce-a vrut si s-a dus. Ba chiar i-au multumit. A doua saptamana hotii erau deja saltati si o parte din bunuri au fost recuperate. Politia a cerut acordul ca respectivele imagini sa fie prezentate in instanta pentru arestare preventiva.
In cazul aprobarii se face asa:
Iei firma respectiva, montezi camere, efractie, ce vrei tu, le ceri sa-ti faca proiectul pentru avizare, te prezinti cu el la politie si astepti ca cineva sa vina sa constate ce scrie in respectivul proiect.
Niciodata nu o sa-ti dea cineva aprobare pentru un lucru inexistent. Tu poti scrie in proiect ca iti pui camere de 600L dar in schimb iti montezi speed-doom si o urmaresti pe vecina cand face dus.. :cu plăcere:

Nu mai bagati lumea in eroare.  :thanks:

dany 1

Salutare  dl  State,
Nu  incerc  sa  dau  informatii gresite ,  insa  eu  am  vrut  sa  montez  camere de  supraveghere pe  balcon  orientate   catre masina  ce o  aveam  in parcare   si  m-am lovit  de  aceasta  problema   cu  aprobarea.
Daca cele  spuse de  dv  sunt  adevarate atunci  totul  e  ok. SI intr-o  situatie si  in  alta  cine  vrea sa-si  monteze  camere  de  supraveghere  ii  sfatuiesc  sa  se  documenteze  inainte.
Multa  sanatate!
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

State

Citat din: dany 1 din Ianuarie 23, 2014, 07:55:00 PM
Salutare  dl  State,
Nu  incerc  sa  dau  informatii gresite ,  insa  eu  am  vrut  sa  montez  camere de  supraveghere pe  balcon  orientate   catre masina  ce o  aveam  in parcare   si  m-am lovit  de  aceasta  problema   cu  aprobarea.
Daca cele  spuse de  dv  sunt  adevarate atunci  totul  e  ok. SI intr-o  situatie si  in  alta  cine  vrea sa-si  monteze  camere  de  supraveghere  ii  sfatuiesc  sa  se  documenteze  inainte.
Multa  sanatate!

Ai raspuns singur la problema ta.
Tu vroiai sa monitorizezi un spatiu public, respectiv parcarea. E adevarat ca masina este a ta, insa spatiul nu. Chiar si asa, nu vad cine ti-a cerut aprobarea pentru camera. Poate ne lamuresti mai bine cum sta treaba.
:hi:

dany 1

Daca  imi  aduc   bine  aminte  este  vb  despre  decizia  nr 52/2012 privind prelucrarea datelor  cu  caracter personal prin mijloacele  de  supraveghere video.
Multa  sanatate :hi:
Doar adevaratii  campioni  au  puterea  de  a  se  ridica  si a  merge mai  departe. Daca  ai  cazut  ,  ridica-te si  vei  castiga!!!

alin75

Postez un video.... Laser alarm circuit
Ma gandesc la o goarna mai serioasa, plus crearea unui perimetru cu 3-4 lasere (asezare pe o distanta de  1 m pe orizontala)


P.S. am vazut o chestie in genul acesta la un film pe animalplanet

Numai bine,
Alin

petru.atudorei

Citat din: dany 1 din Ianuarie 23, 2014, 10:44:14 PM
Daca  imi  aduc   bine  aminte  este  vb  despre  decizia  nr 52/2012 privind prelucrarea datelor  cu  caracter personal prin mijloacele  de  supraveghere video.
Multa  sanatate :hi:
Nu te obliga nimeni sa ai aprobare pentru montarea unei camere ce supravecheaza un spatiu public. singura problema este ca daca nu ai aprobare..asa cum a mai zis cineva mai sus... este ca nu poti folosi probele in instanta.


petru.atudorei

Daca ar fi dupa lege fiecare persoana cu un aparat de filmat care filmeaza pana si un eveniment pe strada, ar trebui sa fie inregistrat ca operator de date cu caracter personal.
Camerele pot fi montate, iar un sistem de supraveghere video montat undeva pe camp..ca sa supravegheze niste stupi nu prea se incadreaza in legislatie.

Daca pun un asemenea sistem, si pun panou cu stupi monitorizati video, cine trece prin fata obiectivului inseamna ca a luat la cunostinta ca acel spatiu este supravegheat, si nu are nimic inpotriva ca este filmat.

Daca te referi la supravegherea unui spatiu public precum , magazin, mall... ce include angajati si persoane publice. de asemenea se poate face fara a fi operator de date cu caracter personal, atata timp cat, la intrare..de exemplu.. este afisat semnul "spatiu monitorizat video". Singura problema este ca, nefiind inregistrat ca operator de date cu caracter personal, acele inregistrari nu pot fi folosite ca probe in instanta...teoretic...
Daca e sa intelegem mai bine ce inseamna un operator de date cu caracter personal, termenul se refera mai mult la institutii, persoane..etc.. care stocheaza date de identificare, imagini video cu persoane.. pe o perioada lunga de timp, pe cand un dvr simplu nu face decat sa inregistreze niste imagini pe care le stocheaza pe o perioada scurta.

Intelegeti cum vreti legea, dar am lucrat in domeniu.

pistol28

Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

petru.atudorei

am uitat sa mentionez... in spatii publice.. nu montati mocrofoane la camere fara autorizatie.:D

State

Citat din: petru.atudorei din Ianuarie 25, 2014, 11:52:56 AM
Daca ar fi dupa lege fiecare persoana cu un aparat de filmat care filmeaza pana si un eveniment pe strada, ar trebui sa fie inregistrat ca operator de date cu caracter personal.
Camerele pot fi montate, iar un sistem de supraveghere video montat undeva pe camp..ca sa supravegheze niste stupi nu prea se incadreaza in legislatie.

Daca pun un asemenea sistem, si pun panou cu stupi monitorizati video, cine trece prin fata obiectivului inseamna ca a luat la cunostinta ca acel spatiu este supravegheat, si nu are nimic inpotriva ca este filmat.

Daca te referi la supravegherea unui spatiu public precum , magazin, mall... ce include angajati si persoane publice. de asemenea se poate face fara a fi operator de date cu caracter personal, atata timp cat, la intrare..de exemplu.. este afisat semnul "spatiu monitorizat video". Singura problema este ca, nefiind inregistrat ca operator de date cu caracter personal, acele inregistrari nu pot fi folosite ca probe in instanta...teoretic...
Daca e sa intelegem mai bine ce inseamna un operator de date cu caracter personal, termenul se refera mai mult la institutii, persoane..etc.. care stocheaza date de identificare, imagini video cu persoane.. pe o perioada lunga de timp, pe cand un dvr simplu nu face decat sa inregistreze niste imagini pe care le stocheaza pe o perioada scurta.

Intelegeti cum vreti legea, dar am lucrat in domeniu.

Termenul "date cu caracter personal" se refera la faptul ca , institutia sau persoana fizica, nu poate divulga altor terti datele cu privire la respectivele persoane care au fost monitorizate/inregistrate, decat cu acordul partilor.
De exemplu, tu ma filmezi pe mine pe strada. Eu te pot da in judecata daca tu nu mi-ai cerut acordul si afisezi acele imagini cu mine.
Aici intra autorizatiile pentru presa, paparazii si persoanele autorizate special, care sunt multe la numar, avand dreptul sa fotografieze/filmeze pe spatiul public.
Tu daca esti in masina ta , personala, si ma filmezi pe mine cand te injur la geam, poti difuza imaginile cui vrei. La fel se intampla si cand esti in curtea ta.

In spatiile publice , este interzisa montarea microfoanelor de orice fel. M-am confruntat cu un caz al unei farmacii si stiu exact ce spun. Un angajat a facut plangere ca este ascultat in timpul orelor de program.

cristipep

Camere de supraveghere poti pune in spatiul tau privat chiar daca este magazin sau nu fara nici un fel de proiect sau aprobare.........iar cand este vb de microfon a fel.......nu are nimeni nici o treaba ca tu inregistrezi audio si video ce se intampla in spatiul tau indiferent ca ai sau nu angajati.Dreptul la intimitate nu se pune in discutie intr-un magazin....doar in buda. :D

oroles

#134
Un  vecin de-al bunicilor mei a ridicat o vila foarte frumoasa. E o splendoare de vila. Are si bun gust, nu e numai o "casoaie". Materialele folosite la finisari nu sunt deloc ieftine (marmura, sticla decorativa etc.). Am ramas surprins sa vad ca toti taximetristii din Bacau stiau vila desi era la cca 30 de km distanta. Proprietarul e plecat in Grecia iar vila este monitorizata video, chiar daca tatal lui sta in casa vecina vilei. De multe ori, tatal a fost nevoit sa fugareasca hotii din curtea fiului. Asta a fost si motivul pentru care si-a pus sistem de supraveghere. Intr-o seara l-a sunat pe tatal sau fiul din Grecia si i-a zis ca are niste persoane prin curte sa se duca sa vada. I-a zis sa aiba grija ca nu se mai vede camera si ca bine ar fi sa mearga cu inca cineva. Au fugarit hotii si au constatat cum camerele fusesera rupte din fir. Venisera pregatiti cu o scara pliabila, usoara. Pe camere nu li s-a vazut fata deoarece o aveau acoperita. :D Deci, daca vreti sa va puneti camere de filmat la stupina luati in calcul si aceasta optiune. Hotii se pot si deghiza. Camera de luat vederi nu tine hotii la distanta ci ii face mai vigilenti.

Acum, daca totusi are cineva ideea unui sistem de supraveghere cu camere va recomand software-ul "Vitamine D" (acum cred ca se numesc Sighthound). Are cateva optiuni care reduc consumul de curent (se declanseaza doar la miscare). In plus, poate fi setata o zona care vreti sa fie supravegheata. Daca nu vreti sa filmati, are optiunea de a face poze pe care le poate salva pe un server sau chiar pe Dropbox (nu trebuie ditamai HDD-ul). Asa puteti accesa imaginile sau filmele de la distanta. Detecteaza si oamenii... Acest lucru ajuta ca sa nu se declanseze fara motiv, la orice bataie de vant sau la orice mata sau caine care trece. O puteti seta ca la trecerea unui om pe acolo sa produca un sunet pe calculatorul vostru. In urma cu doi ani aveam o bicicleta care o tineam pe hol. Nu era nici foarte scumpa si nici foarte ieftina, dar nu imi place sa fiu furat.Asa ca am pus o camera de tip webcam (un Serioux de 2 parale), conectat prin USB la calculator (cablul usb avea 9 m, desi cei care au dezvoltat tehnologia usb spun ca nu ar functiona niciun dispozitiv legat cu un cablu de asa lungime) cu software-ul mai sus amintit. Nu  mica mi-a fost surpriza sa vad niste vizitatori ai vecinului care faceau planuri cum sa taie lantul sa o poata fura. :D Au stat vreo 5 minute pe langa bicicleta facand niste planuri  si crezand ca nimeni nu ii vede. Cand au iesit de la vecin au privit drept spre camera, semn ca ii instiintase bunul meu vecin. :P La o saptamana a disparut bicicleta unui vecin. A mea a stat mult si bine fara a fi furata. :D
Moinesti - jud. Bacau - 31 de ani