oprirea roirii

Creat de bta, Aprilie 15, 2011, 08:40:54 PM

« precedentul - următorul »

bta

am lazi de 10 rame 1/1 cu magazie 1/1 si vreau sa  pun matca in corpul superior si sa pun gratie hanemann intre corpuri.... credeti ca pot rezolva sa nu mai roiasca????

bucovineanu

 Mai intai bun venit pe forum. Odata intrata in friguri o familie nu rezolvam problema daca inchidem regina cu gratie Haneman. Exista mai multe posibilitati: 1 Regina sa se micsoreze si sa treaca prin gratie, caz mai rar intalnit.2 Regina batrana sa fie inlaturata si sa eclozeze o regina tanara care sa iasa in roi. S-a mai discutat subiectul aici:
http://forum.apiardeal.ro/index.php?topic=2156.0

jenica67

    bta, nu asa reusesti sa opresti roirea. Mai simplu, intr-o zi pe la 11 cand culegatoarele sunt plecate, cauta matca si iei rama cu matca, inca 1-2 rame cu albine, le pui intr-o lada noua, completezi cu rame pana e plin si o pui in locul unde ai avut stupul vechi. Stupul vechi ori il lasi cu 2 botci si il pui pe alta locatie, ori il imparti in 2-3 roiuri (fiecare cu 2 botci), faci urdinisul mic de 1 cm, pui alimentator si hranesti cu sirop 1/1 pana ajunge sa se dezvolte cum vrei. Stupul cu matca, are toate culegatoarele, o sa isi revina destul de repede, chiar o sa adune si miere, mai ales daca urmeaza un cules, iar de roi daca te ocupi si ii faci acum inainte de salcam, pot sa  intre suficient de tari in iarna. Daca pierzi vre-o matca la imperechere, unesti albinele cu alt roi.  :hi:
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

marian sima

Uni taie un piciorus din spate de la matca batrina in felul acesta albinele schimba singure matca ,obtii matca din schimbare linistita fara sa ai in stup intrerupere de ponta.

jenica67

   Calicirea matci, nu opreste roirea. Doar cel mult, o amana pentru o perioada f scurta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

bta

am auzit ca daca rupi o aripioara a matcii nu mai poate roii si se va face o schimbare linistita a matcii ... nu mai sunt alte solutii ?? as vrea sa nu mai roiasca ca sa-mi pot intarii roii, cu rame cu puiet de la stupii puternici pt ca vreau sa-mi maresc efectivul micii mele stupine ...   Daca se poate va rog niste sfaturi !!!!!!

orbanstefan64

numai ciopirtit matcile ca chirurgii ce ar fi sa ne taie si noua cite un picior o mina sau ......
daca vezi ca le merge bine familiilor si sint puternice ia o lada goala pune dintr o fam puternica 2 -3  rame cu puiet capacit gata de ecluzionare si una cu mincare de la rezerva iar  una cu hranitor si pune lada in locul fam puternice( fam de baza) iar fam de baza pune o intr un alt loc in stupina. toata culegatorea va ramine in aceasta lada a doua zi baga i o botca sau  o matca  se va forma un roi artificial  hranit saptminal de 2-3 ori vei intra in iarne cu 5-6 rame .la fam de baza ii va trece pofta de roit sigur .asta i  una dintre metodele ce le folosesc

bta

iti multzumesc pentru sfat domnule orban !!!! cu siguranta voi proceda dupa sfaturile pe care mi le-ai scris....

marian sima

Dl Stefan o matca care are mai mult de 2 ani eu o arunc (am cutii mari si matca se epuizeaza repede) nu  ii tai piciorusul sau aripa dar o arunc,eu am spus o metoda simpla pentru incepatori,si credema mie i-mi place sa duduie lada de albina fara sa stau cu frica roiri,daca ai matca batrina sigur ai probleme si cu roitul si credema am vazut apicultori care s-au nenorocit urcinduse in pom dupa roi si cazind de acolo.

orbanstefan64

  eu am asa un fix al meu cu ciopirtitul matcilor cu ruptul gitului matcii cum zic unii f mindrii. daca nu mi convine matca o iau din stup si o pun frumos undeva pe o creanga sau mai stiu eu ca este loc destul intr o stupina fara sa recurg la metodele de sus .
is  deacord cu stupii puternici si cu schimbarea din timp al matcilor
:hi: :hi: :hi:

bta

domnule jenica67 , pot completa  cu faguri noi fara a fi trasi de albine????

bucovineanu

Fagurii noi (foile) sunt luate in lucru numai in anumite perioade ale anului. Principala conditie ca acestea sa fie lucrate este ca in natura sa existe cules de nectar, familia de albine sa fie dezvoltata, sa nu fie in frigurile roitului.
Ar fi foarte bine daca ai citi un manual de apicultura ( ex. Manualul apicultorului) si dupa aceea unde ai nelamuriri sa vii cu intrebari.

jenica67

    Daca faci operatia acum in aceasta perioada, sunt sigur luati in crestere. ideea este sa dai sirop si polen exista din abundenta in natura. Daca familia a fost puternica, ca banuiesc ca de aceia, iti era frica ca roieste, pana la salcam, sau la inceputul salcamului precis ii construieste.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?