introducere faguri noi

Creat de danipowsoft, Aprilie 16, 2011, 09:00:23 AM

« precedentul - următorul »

danipowsoft

Am un stup pe 10 rame
Ce modalitati de inmultire recomandati?
As dori sa ii pun faguri noi la cladit si ma gineam sa mai pun un corp de stup
In cele 2 corpuri sa intercalez o rama construita si una neconstruita iar apoi sa ii inmultesc
Ce parere aveti? :bzz:

mape 48-petru manea

Parerea mea este sa mai citesti o carte de apicultura (fara suparare )

orbanstefan64

#2
Citat din: danipowsoft din Aprilie 16, 2011, 09:00:23 AM
Am un stup pe 10 rame
Ce modalitati de inmultire recomandati?
As dori sa ii pun faguri noi la cladit si ma gineam sa mai pun un corp de stup
In cele 2 corpuri sa intercalez o rama construita si una neconstruita iar apoi sa ii inmultesc
Ce parere aveti? :bzz:
faguri la cladit bagi numai la culesul de rapita sau de  salcim iar daca totul merge bine si fam se dezvolta corespunzator treci la divizare cu matci imperechiate ,botci sau in cel mai rau caz cu o rama cu oua de 2-3 zile
:hi: :hi: :hi:

stefan1

Citat din: danipowsoft din Aprilie 16, 2011, 09:00:23 AM
Am un stup pe 10 rame
Ce modalitati de inmultire recomandati?
As dori sa ii pun faguri noi la cladit si ma gineam sa mai pun un corp de stup
In cele 2 corpuri sa intercalez o rama construita si una neconstruita iar apoi sa ii inmultesc
Ce parere aveti? :bzz:

  Probabil esti incepator. Trebuie sa fii mai prudent cu extinderea cuibului in aceasta perioada. Vezi ce vreme este...
  Trebuia sa dai mai multe amanunte. In primul rand trece la date personale locatia stupinei. Nu se potrivesc niste sfaturi pentru zona de sud la o stupina din Covasna sau dintr-o zona de munte. Si puterea stupului la aceasta vreme e diferita functie de zona unfde au iernat stupii.
  Spui de familie pe 10 rame. Dar sunt rame de Dadant sau de ME? Da amanunte.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

danipowsoft

#4
in zona (linga Targu Jiu) nu sunt asa multe plante melifere (mai mult sunt pomi fructiferi), oricum miere vreau sa produc doar pentru consum propriu
oricum nu bag acum faguri decat dupa 1 mai
vreau sa fac 2 stupi din 1 stup (doar un stup am, sunt incepator), vreau sa fac vreo 5 in 3 ani
nu as vrea sa cumpar matci, mi se pare complicat
o alta varianta ma gindeam sa pun un corp deasupra cu rame necladite ca atunci cind o sa ii inmultesc  (cu botci) sa fie cladite
ramele sunt rame de Dadant (o sa pun niste stinghioare intre ramele de sus si cele de jos daca la sata va ginditi)

danipowsoft

prin punerea fagurilor intercalati fortam putin crsterea lor (in carti zice sa se puna deasupra fagurii neconstruiti)
oricum ma gindeam sa las in partea de jos 5 facuri cu puiet si 5 noi, iar in partea de sus 5 cu miere si 5 noi (intercalati)
de asta va intrebam daca este prea riscant sau ar fi mai bine sa fac cum zice la carte, dar sunt sanse sa nu am faguri toti claditi...

POSTASUL

frate incepator nuti dau lectii dar studiez aceasta frumoasa indeletnicire de vreun an de zile , si albine am doar de 2 saptamani si sincer nu mas apuca sa fac operatiunea care ai descriso tu,nu te apuca sa intervii in stup dupa cele citite , pentruca una e cititul si alta e practica, dute si tu  pe lnga un stupar  cu mai multa experiienta roagal sa te cheme cand asi face interventiile stupina ca sa vezi si tu ce face si cum face  [invata aproape pederost tot ce scrie pe acest forum , vizioneaza toate filmuletele de pe yutub si mai citeste macar doua carti de apicultura pentru incepatori] dupa ce o sa te dotezi bine cu aceste informatii atunci sa vad daca ai mai face operatiunea de care vb. Intrebari din astea pui dupa un an de ex. :hi:
A fi domn e o-ntamplare , a fi om e lucru mare.

mape 48-petru manea

Citat din: POSTASUL din Aprilie 17, 2011, 09:15:57 PM
frate incepator nuti dau lectii dar studiez aceasta frumoasa indeletnicire de vreun an de zile , si albine am doar de 2 saptamani si sincer nu mas apuca sa fac operatiunea care ai descriso tu,nu te apuca sa intervii in stup dupa cele citite , pentruca una e cititul si alta e practica, dute si tu  pe lnga un stupar  cu mai multa experiienta roagal sa te cheme cand asi face interventiile stupina ca sa vezi si tu ce face si cum face  [invata aproape pederost tot ce scrie pe acest forum , vizioneaza toate filmuletele de pe yutub si mai citeste macar doua carti de apicultura pentru incepatori] dupa ce o sa te dotezi bine cu aceste informatii atunci sa vad daca ai mai face operatiunea de care vb. Intrebari din astea pui dupa un an de ex. :hi:
Postasul stie ce spune :nod: :nod: :nod: :hi: :hi: :hi:

stefan1

  In nici un caz la aceasta vreme nu poti sa-i pui deodata la crescut 10 faguri!! Poti sa-ti dai stupul cu totul peste cap cu asa o manevra. Spui ca este pe 10 faguri. Eu nu cred ca are 8 faguri cu puiet, doar daca i-ai spart cuibul, fortandu-l, caz in care suprafetele cu puiet pe fiecare fagur sunt mici. Daca are sa zic 6 faguri cu puiet, iar pe ceilalti pana la 10 ai miere si pastura, poti scoate un fagur fara prea multa miere necapacita, care s-ar acri afara din stup. Acest fagur il poti pastra undeva la adapost, eventual invelit intr-o punga de plastic, sa nu atraga umezeala si sigur fara ca albinele sa poata ajunge la el. In locul lui, bagi un singur fagur artificial, langa ultimul cu puiet, dar numai daca ai in natura cules de nectar si polen si daca fagurii sunt bine ocupati de albine. Daca conditiile de mai sus sunt indeplinite, in cateva zile acest fagur va fi crescut. Chiar daca celulele nu vor fi inaltate pana la dimensiunea definitiva, poti sa scoti acest fagur inainte de a fi insamantat sau umplut cu nectar si in locul lui sa pui alt fagur la crescut. Doar cand noptile sunt mai calde si cand albinel nu mai incap in cuib, poti sa-i pui cat, mai cu seama ca este tot un cat cu faguri mari. Sigur ca la culesuri mari, la rapita de exemplu, poti pune deodata mai multi faguri la crescut. Si eu zic ca ar trebui sa stai langa un stupar mai cu experienta, caci sintagma 'plin de albine' poate insemna una pentru un incepator si alta pentru un stupar.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

danipowsoft

#9
multumesc de sfaturi de la stupari cu experienta
m-am convins, nu mai fac asa cum m-am gindit (sa intercalez faguri)
o sa ii inmultesc cu botci de roire si apoi o sa le pun faguri noi dupa ce fac 2 stupi
O sa va comunic rezultatul
PS: foarte util forumul  :bravo: