STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

mellificus

Citat din: romikele din Noiembrie 30, 2011, 01:00:43 PM
Eu am luat contact acum 18 ani la socrul meu doar cu orizontali de 20 rame, apoi 16 rame pe pavilion.
Am facut cu 14 ani in urma primii mei 6 stupi pe 12 rame, desi indicatiile primite erau sa fie pe 10.
Am cautat de la inceput sa fie cuibul patrat, pentru a pune ramele din cat perpendicular pe directia celor din cuib si am constatat ca pentru mine este cel mai usor mod de a lucra in sistemul varsat.
E drept ca sunt mai grele corpurile si caturile si ceva mai dificil la transportat, dar nici un sistem nu e perfect... insa acesta ma multumeste pe deplin.
dl romikele care sunt avantajele sa pui remele din cat perpendicular pe cuib. sunt si eu putin interesat de treaba asta ... va multumesc. sanatate si noroc.

filip

Punand ramele din cat perpendicular pe ramele din cuib se reduce cantitatea de ceara construita de albine intre cuib si cat.Vara nu conteaza cum pui ramele in cat"in pat cald ori rece"- nectar sa fie.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

milu56

#77
Citat din: filip din Decembrie 02, 2011, 11:26:31 AM
Punand ramele din cat perpendicular pe ramele din cuib se reduce cantitatea de ceara construita de albine intre cuib si cat.Vara nu conteaza cum pui ramele in cat"in pat cald ori rece"- nectar sa fie.
In cazul asta merg doar doua modele:
http://www.99poze.ro/p/82e9cd87465cc36b6ecb78e8f1c76361.jpg
si cel din poza WARRE modificat.

filip

Eu am avut un tip de multietajat german
exteriorul lazii 42,5/42,5 cm
De asemeni poate fi Dadant  12 ram cu ram 1/1 atat in mag cat si in cuib.
Dadant cu 12 ram 1/1 cuib , 3/4 cat
Dadant  12 ram rama 3/4 atat in cuib cat si in cat.Si mai exista variante.
Nu lasa visele sa piara, pentru ca daca visele mor viata nu este decat o pasare cu aripi rupte care nu mai poate sa zboare. (Langston Hughes)

mellificus

#79
Citat
Sunt doua avantaje majore care fac sa conteze aceasta pozitionare a ramelor pe timp de vara:
1. se lucreaza mai usor din spatele stupului cu ramele din cat
2. chiar daca ramele din cat sunt lipite de cele din cuib, nu exista pericolul de a antrena si rama din cuib la scoaterea celei din magazin, ca in cazul plasarii pe aceeasi directie.
Poti trage cat de tare e nevoie pentru a rupe eventualele lipiri, in cazul in care distanta pe verticala dintre rame e mai mare de 8mm

va multumesc dl romikele.  :wink:

florin_apis

Eu pot sa zic ca intro perioada de 12 ani am folosit tot felul de lazi si combinatii,bineinteles folosind rama stas.
In ultimii 2 ani am ramas doar la lazi de 10 rame si magazii mici (RAMA 150 mm) cu 10 rame si gratii H. de metal.
Vad ca unii colegi recomanda rame ingrosate pt. ca sa nu le oua matca.Prostii.Am avut si rame cu grosimea de 53mm si tot au fost ouate,iar cele mai multe au avut latimea de 41mm si la fel.Singurul mod sigur de a tine matca departe de magazie si posibilitatea de a avea numai rame in care nu sa crescut puet,este gratia.
Dar folosire gratiei inplica alte probleme de exploatare.            Parerea mea.

CRISTIAN71

Hai de sa va spun si eu ceea ce am observat . Am mai multe ,,speci" de matci. Am 2 cu abdomenul alungit si subtie cam cit 2 albine. Acestea cred ca poate oua si intr-o celula lunga de 3cm.Am citeva galbene si grase care ocoleste celulele invechite si chiar am observat odata cum a renuntat ca nu putea sa-si bage fundul.

JohnSpatari

As vrea un sfat,pentru ramele de magazin 1/2 reduse este mai bine sa folosesc gratia sau sa le las distanta mai mare intre ele pentru a fi ingrosate?

JohnSpatari


[/quote]
Daca stupii sunt pe 10 rame, e de preferat gratia.
[/quote]
Sunt pe 12 rame si jumate :) aproape 13 rame

florin_apis

Binenteles ca si fagurele este mai lat,atunci cand rama este mai lata

O explicatie pentru faptul ca nu s-a urcat matca in cat sa oua ar fi volumul mai generos al cuibului la 12 rame.

Obombo

Citat din: florin_apis din Decembrie 03, 2011, 09:33:07 PM
Binenteles ca si fagurele este mai lat,atunci cand rama este mai lata
Fagurele este mai lat atunci cand distanta dintre faguri este mai mare, de exemplu cand se pun 9 rame intr-un cat de zece. Pentru albina rama nu exista, ca e de 25 su de 45 mm, nu face nici o diferenta, ea construieste tinand seama de distanta care ramane intre faguri.

JohnSpatari

Deci cum spuneti ca depinde de spatiul dintre rame,atunci ce va fi daca pun 8 rame in cat de 12?va fi asa adanca?sau pur si simplu vor creste in anumite locuri ca sa poata trece depe o ramala alta?

Obombo

Citat din: JohnSpatari din Decembrie 04, 2011, 09:46:33 AM
Deci cum spuneti ca depinde de spatiul dintre rame,atunci ce va fi daca pun 8 rame in cat de 12?va fi asa adanca?sau pur si simplu vor creste in anumite locuri ca sa poata trece depe o ramala alta?
Daca se departeaza putin ramele intre ele, albinele incearca sa rezolve prolema prelungind celulele, dar nu poti sa le prostesti la infinit :D , cand distanta devine prea mare, incep sa construiasca fagurasi, eventual chiar perpendiculari pe rame, pentru a umple golurile.

relutu

Buna seara.Sunt incepator dar pot sa spun ca asa este.La un control la o familie la batranul care m-a initiat,la cativa stupi Layans  la care a bagat ramele intr-o parte si la distanta ptr ca nu incapeau,albinele au cladit faguri de sus pana jos intre rame.Deci ramele trebuie sa aiba o anumita dimensiune.

milu56

Stupul meu preferat 12 rame si 10 in magazie cu fagure mai gros dar in apicultura la nivel industrial inseamna numar mare de stupi,din ce am constatat la mai multi de 150 de stupi este bine sa fie aceleasi dimensiuni atat cutii cat si rame si e suficient 9 rame.Hoffman eu am experimentat si desi imi vine greu sa renunt,voi renunta pentruca sunt avantajele superior in cazul industrial si ramele sa fie de aceeas grosime respectiv partea lemnoasa de 24 atat magazie 1/2 cat si cuib 1/1.Acuma ce vad eu mai avantajos sa fie si ramele egale deci toate ramele dadant 1/2 e in experimentare acum la mine si am inteles pe undeva ca si Romikele il are in exploatatie.