STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

Fane

Am uitat sa specific la stupi pe 10 rame.

Fane

Da multumesc asta stiu ma refeream la productie sau daca greses cu ceva ca folosesc caturi pe intreg.
Sincer sa fiu vreau sa folosesc asa ceva pt a nu strica materialul eu vrind sa ma inmultesc caturile respective sa le transform in cutie de stup anul viitor.

Alutus

Citat din: fane din Noiembrie 29, 2011, 01:09:02 PM
Salutare. Sunt un mare incepator si vreau sa-mi raspundeti sincer ce diferenta este intre catul 1/1 si cel 1/2 am niste cutii in lucru si nu sunt hotarat cu ce cat sa merg mai departe.
Catul  reprezinta partea superioara a unui stup vertical. Corpul este o componenta care poate fi amplasata in partea inferioara si reprezinta  adapostul cuibului, iar daca este amplasat in partea superioara se numeste cat, magazin sau magazie si serveste in general inmagazinarii mierii. Un cat de 1/1 plin poate cantari 50 kg. Om te faci daca treci prin asemenea situatie. In caz contrar acest cat nu-si are rostul. In general in realitate cazul contrar este regula.  Pleaca cu dreptul.
Sa nu uiti Darie!

Fane

am facut anul trecut prima experienta si mi-a mers super bine am avut doar 6 stupi dar acum am avansat am facut 25 dasta ceream cateva pareri

stefan1

#64
  Avantajele la caturile mici:
- nu ridici atat
- nu se rup asa usor la transport si extractie
- mai usor de introdus in primavara (mai mic soc termic)
- se obtine mai usor miere monoflora
    Avantajele la cat 1/1:
- catul interschimbabil cu corpul (daca ai fund detasabil)
- poti urca faguri din cuib in cat, uneori util pentru a debloca cuibul
- poti produce faguri cu miere buna de iernat fara sa mai soliciti albinele de toamna
- lucrezi cu mai putine rame
- ai mai usor rame cand faci roi artificiali
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Alutus

Folosirea a doua caturi de cate 170 mm pt a alcatui un spatiu pt rame 1/1, nu este un dezavantaj atat de mare raportat la folosirea a doua caturi de 155, deoarece asemenea situatii sunt exceptia si  nu regula. Undeva pe forum s-a mai discutat acest subiect. Cautare la,, rame cu inaltimea de 162 mm".
Sa nu uiti Darie!

milu56

#66
Nu se pot compara avantajele,cred ca cine o facut STAS catul de 160.H a fost vreun prof-online......
http://apitab.myforum.ro/dadanttul-romanesc-cu-12-rame-2-magazii-vt2.html

milu56

Citat din: romikele din Noiembrie 30, 2011, 02:42:02 AM
Combinand cele de mai sus rezulta avantajele la caturile 1/2 redusei:

- nu ridici atat
- nu se rup asa usor la transport si extractie
- mai usor de introdus in primavara (mai mic soc termic)
- se obtine mai usor miere monoflora
- 2 caturi interschimbabile cu un corp 1/1 (daca ai fund detasabil)
- poti urca faguri din cuib in 2 caturi suprapuse, uneori util pentru a debloca cuibul
- poti produce faguri cu miere buna de iernat fara sa mai soliciti albinele de toamna

Romikele,in acest clip e stupil unde poti folosi caturile reduse:

Alutus

Sa nu uiti Darie!

Alutus

Sa nu uiti Darie!

milu56

Astia....... nimic de model stup.


milu56

#72
Corect spus,romikele am o intrebare,cand ai folosit prima data rama redusa?

milu56

Acun 40 de ani am gasit la bunicul caturi si rame ramase de la un neamt care a avut stupi acolo si in lipsa de lazi avind mai multi roi naturali am folosit doua caturi pentru un roi cu rama intraga de acolo am luat dimensiuni pentru stupi  dadant pe 12 rame,lucram in atelierul de tamplarie a lui taicamio aveam doar 15 ani.

dorindafi

  :zzz:  de regula cel mai ushor lucru este acela pe care il putem face shi duce la bun sfarshit :nod:
CODUL  e   LEGEA
         0763650092