STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

Obombo

Citat din: cocobeny din Aprilie 11, 2011, 09:52:41 PM... care aveti asemanator ...
Pai toti cei care au scris pana acum au ceva asemanator. STASS-ul e acelasi, cel mult difera 1-2mm in grosime, sau are o imbinare diferita dar in general stupul Dadant-Blatt e acelasi peste tot.

orbanstefan64

la noi in zona pina acum vreo 15-20 ani se  mai gasea GERSTUNG , BOCONADI,LANGSTROTH si WARE in momentul de fata majoritatea stuparilor au DADANT BLATT

Adrian Roman

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Aprilie 09, 2011, 11:51:30 AM
eu am corp de 10 rame dadant, cu cat de 1/2
vara in pat rece, iarna, in pat cald

sunt multumit

...si cum incap ramele Dadant in pat cald, in cuib de 10 rame ??? Nu merge figura decat la cuib de 12 rame !!!

Florin-braileanul (FlorinI)

http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

Florin_Dan

Eu am avut la inceput stupi pe 10 rame cu magazie 3/4, m-am luat dupa recomandarile din carti de apicultura, dar acum am trecut pe 12 rame cu magazie 1/2 cu 10 rame ingrosate, cand este cazul mai pun inca o magazie. Stupul pe 10 rame mi s-a parut mic in raport cu dezvoltarea familiilor , matca urca si in magazie sa ponteze si in plus urca in pom mult mai repede. Nu pot sa spun ca nu am avut productie si cu 10 rame , dar preferatul meu ramane cel pe 12 rame. Acest stup permite pe langa o cantitate mai mare de hrana si un loc mai mare pentru ponta, matca nu urca in magazie sa-si depuna ponta, avand un spatiu suficient in cuib.
Lazile pe 10 rame le folosesc strict la formarea de nuclee .

Adrian Roman

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Aprilie 20, 2011, 03:58:59 PM
Citat din: romikele din Aprilie 12, 2011, 09:57:49 PM
Cu urdinis pe 2 laturi  :P

KOREKT

sucesc lada iarna si primavara

Asa e... n-am facut rebus de mult  :rotfl:.... :beer: :beer: :beer: :beer:
omu-nvata cat traieste ! ^:)^

milu56

Stupul meu preferat este de 12 rame si 2 magazii 1/2.

justy

domnule Milu spuneti-mi va rog folositi hanemann sau nu e cazul?

milu56

Nu e cazul,fiind fagurele mai gros nu urca matca si inca ceva magazia se pune atunci cand incepe culesul nu mai au timp de puiet sunt preocupate cu mierea.
http://www.99poze.ro/p/82e9cd87465cc36b6ecb78e8f1c76361.jpg

cocobeny

La stupii pe 10 rame se folosesc magazii cu rame diferite? sau sant la fel ca si la cel de 12 rame?  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

orbanstefan64

ramele ingrosate sint folosite in ambii stupi

Obombo

La stupi pe 10 rame se folosesc magazii de 9 iar la cei pe 12 magaziile sunt cu 11 rame. Asta se face pentru a usura descapacirea si nu are nici o utilitate in a impiedica matca sa depuna in cat, singura solutie fiind gratia Hanemann.

orbanstefan64

rama ingrosata sau nu, descapacirea se face la fel de bine .daca rama este cladida mai groasa matca nu mai depune oua in ea gratia hanemann ii buna dar ramii fara cerarese

Obombo

Citat din: orbanstefan64 din Aprilie 25, 2011, 11:54:42 PM
rama ingrosata sau nu, descapacirea se face la fel de bine .daca rama este cladida mai groasa matca nu mai depune oua in ea
Rama de fapt nu e ingrosata, doar fagurele. Fiind spatiu mai mare intre rame, albinele lungesc celulele pentru a mentine aceeasi distanta intre faguri, facand in acest fel mai usoara descapacirea, fie automata, fie manuala, deoarece cu fagurele mai gros decat rama nu mai raman celule capacite sub nivelul lemnului, ne mai fiind nevoie de o interventie manuala dupa descapacirea automata. Faguri reintrodusi dupa extractie in stup, avand din nou celule cu adancime normala pot fi folositi de matca inainte ca albinele sa prelungeasca din nou pereti celulelor.

pharaonu75

Daca rama este mai lata, atunci albinele vor cladi celulele mai adanci!
Iar daca celulele sunt mai adanci, matca nu mai poate depune oua in ele, pentru ca nu poate atinge fundul celulei in momentul depunerii oului (prin atingerea fundului celulei, matca lipeste oul de acesta).
Nu o spun eu, o spun altii mult mai destepti decat mine intr-ale apiculturii!

In acest caz, gratia haneman nu mai este necesara!
Nu stiu cum sta treaba cu descapacirea automata, la mine se face manual! Descapacirea! :wink2:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube