STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

cocobeny

Va reveriti si in cuib si in magazie sa fie rame 1/2 ? si stupul sa fie format numai din magazi?  :i_love_you:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

milu56

Citat din: cocobeny din Decembrie 06, 2011, 05:38:22 PM
Va reveriti si in cuib si in magazie sa fie rame 1/2 ? si stupul sa fie format numai din magazi?  :i_love_you:

vezi aici:

cocobeny

Ma bate gandul sa i-mi fac niste stupi, dar nu sant hotarit de care, ma gandesc sa fac pe 10 rame sau pe 16 rame, despart in doua pentru doua familii si sus cu gratie hanemar si magazia comuna, ce parere aveti, care ar fi mai productiv.  :new:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

marian ct99

parerea mea este ca cel mai bun stup este cel cu care esti obisnuit.iar pentru mine este 12 rame stas cuib si 10 rame 1\2 magazie
sa fim sanatosi

justy

Citat din: cocobeny din Decembrie 07, 2011, 09:29:41 PM
Ma bate gandul sa i-mi fac niste stupi, dar nu sant hotarit de care, ma gandesc sa fac pe 10 rame sau pe 16 rame, despart in doua pentru doua familii si sus cu gratie hanemar si magazia comuna, ce parere aveti, care ar fi mai productiv.  :new:


Te inteleg perfect pentru ca si eu am avut aceste neclaritati si inca mai caut. am orizontali pe 20 de rame, am  pe 12 R cu 2 caturi de 1/2 redus si pe 10 R cu magazie de 1/1. acum am facut inca 20 din modelul asta de 10 1/1  pentru ca mi-au placut mai mult. sunt convins ca si cei multietajati sunt foarte buni, insa nu am testat; m-ar tenta varianta MER si am sa incerc la anul. In mod sigur, atunci cand incerci mai multe modele vei putea sa alegi pe ce sa lucrezi. Depinde si ce urmaresti: hobby sau ceva intensiv cu plecari in pastoral. De aceea aici vei gasi o sumedenie de pareri, insa tot tu vei ajunge sa te convingi prin propria experienta.

Cat priveste varianta cu gratia si magazia comuna mi se pare ca va complicati, mai ales daca sunteti incepator si nu cunoasteti foarte multe despre tehnologia apicola.

cocobeny

Multam de raspunsuri, si cred ca ai dreptate in legatura cu stupul pe 16 rame cu magazie comuna, cand trebuie sa intervin in cuib este mai complicat, ca si cum as deschide 2 stupi odata , tre sa ma misc repede si fiind incepator nu prea pot repede si le tin cam mult deschis stupul, cred ca merg pe stup pe 10 rame cu 2 magazii de 1/2 cu rame ingrosate, daca nu mai i-mi mai da cineva o idee.  :nod:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

danut

#96
Citat din: cocobeny din Decembrie 08, 2011, 02:32:07 PM
Multam de raspunsuri, si cred ca ai dreptate in legatura cu stupul pe 16 rame cu magazie comuna, cand trebuie sa intervin in cuib este mai complicat, ca si cum as deschide 2 stupi odata


Complicatia cea mai mare devine insa in momentul cand unu dintre cei doi roieste ,sunt buni stupii pe 16 rame ptr. a ierna 2 familii in ei ,insa in primavara trebuiesc mutati fiecare in cutia lui.

florin_apis

Eu sunt convin de un lucru:stupii cu rama mare la magazie indiferent de model nu se preteaza la industrializare,deci,depinde fiecare unde vrea sa ajunga.
Referitor la capacitate lazii,eu cred ca in lazi de 10 rame albinele urca mai repede la magazie,mai ales in unii ani.Este doar o parere.


cipriene

salut,

sunt nou pe acest forum, iar acesta evident este si prima mea intrebare: imi poate spune cineva daca are pe pavilion stupi verticali pe 12 rame cu 2 magazii de 1/2? eu asta vreau sa fac si sunt curios daca cineva are si cum se descurca in formula asta. multumesc. :hi:
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

orbanstefan64

bine ai venit pe forum!!!!
am un coleg care lucreaza de ani de zile cu acest model de stup .

milu56

In pavilion am avut stupi pe 18 rame dar fara magazie si in pat cald intotdeauna miere e la indemana stuparului in interiorul pavilionului,cel mai simplu stuparit.Nu recomand stupul pe verticala in pavilon pt. ca iti iese prea scumpa mierea  :rotfl:

cocobeny

O intrebare pentru cei ce au experienta in *tehnicile* albinii, ce distanta este recomandat intre ramele de cuib si soclu, 2cm. sau 1cm. si de ce?  :hi:
Cine nu munceste la tinerete, n-are la batranete.

cipriene

Citat din: romikele din Decembrie 10, 2011, 07:38:27 AM
Pe pavilion, datorita faptului ca exista spatiu suficient, mai practici sunt stupii pe 16 - 18 rame, cu magazii 1/2 reduse pe 12 rame, cu cuibul pe 10 rame, din care 8 cu puiet
La mine acest sistem a dat randament maxim, tinand cont si de faptul ca nu pot sta in permanenta cu stupii.

romikele, vrei te rog sa-mi mai explici odata?
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)

cipriene

ok, acum am vazut. dar daca corpul este prea mare (ma refer la cele 16-18 rame), mai sunt necesare magazinele? mai urca albina in magazine? multumesc..
Ajunge zilei rautatea ei! (Matei 6, 34)