STUPI PE 10 RAME SAU 12

Creat de cocobeny, Aprilie 08, 2011, 09:58:57 PM

« precedentul - următorul »

romikele

Daca nu pleci cu ei in pastoral, merita pe 12 rame.

vdingo11

Nu plec in pastoral.
In conditiile in care este pe 12 rame si nu am decat puiet pe 7-8 rame, se poate izola cu diafragma ca sa urce mierea in cat?
Care ar fi principalul dezavantaj al unui stup de 12 fata de unul de 10 care nu poate fi remediat? Eu gandesc ca o diafragma si o folie pe zona goala transforma 12 in 10 lejer, dar il poti folosi daca ajungi la o familie puternica.
Sincer nu vad nici un dezavantaj la 12 rame, evident privind din perspectiva mea de incepator.
Totusi vad ca majoritatea firmelor care produc stupi au cantitate mare/modele mai multe pe 10 rame decat pe 12. Clar sunt mai solicitati. Unde este justificarea? (sa fie doar din pastoral)

romikele

Eu vad dezavantaj doar la greutate, in caz ca trebuie manipulat.
Evident, familiile trebuie sa fie mai puternice pentru a exploata la maxim surplusul de volum si spatiu.
Normal, o familie mai slabuta se poate delimita cu diafragma, dar pentru a urca in cat cu un minim de eficienta, ar fi nevoie de aprox. 8 rame cu albina in cuib.

Closcutz

Pentru pastoral avand in vedere capacitatea masinii mele am optat pt 10 rame. Un coleg apicultor care avea stupi pe 10 rame cu cat 1/1 si-a luat si 20 de bucati de verticali pe 12 rame cu cat 1/2. La culesul de fls din anul acela la el in loc sa-i urce mierea in cat i-a blocat cuiburile si avea in cuib un talmes -balmes. Eu extrageam din caturi el preponderent din cuiburi( a avut si dezavantajul ca nu avea rame 1/2 cladite, insa pt un vertical pe 12 r trebuie sa ai numai matci tinere si prolifice... altfel vei pati acelasi lucru. Pt ca ii vei tine stationar n-ai dezavantajul greutatii suplimentare si a spatiului mai mare ocupat in mijlocul de transport si fiind incepator ai avantajul spatiului mai mare pt a tine roitul un pic mai usor in frau.

romikele

Blocatul cuiburilor nu s-a datorat marimii stupului ci lipsei de pregatire eficienta pentru cules.
Acelasi lucru se poate intampla oricarei familii, daca nu i se da de lucru.
Urcatul in cat se pregateste din timp, nu chiar inaintea culesului.
In cat se lasa atatea rame cate sunt si in cuib, daca familia e mai slabuta, ramele delimitandu-se de restul corpului/catului chiar si cu folie.

gabiiasi

Aveți perfecta dreptate Dl.Romikele așa am pățit eu anul trecut cu o familie care anul acesta a rămas fără matca , nu a urcat  niciodată mierea in cat , jumătate de stup vertical pe 10 rame era cu miere, iar jumate era familia și matca era de un an adică 2016.

NYK74

Cuibul blocat,fie la stupul de 10r sau 12r,tine de cunoștințele apicultorului.De obicei ramele pline din cuib se scot,extrag,și se adaugă alte rame pentru a creea condiții ca matca să depună.Așezarea,sau momentul așezării catului la o familie,are un rol foarte,foarte important.

vdingo11

Blocarea cuibului inseamna ca depune mierea tot in cuib?
Intrebare: este posibil ca o parte din rama sa fie cu puiet si alta sa fie cu miere? In aceasta situatie banuiesc ca nu se mai poate extrage.

gabiiasi

Am văzut  acum patru ani înainte să intru în apicultură apicultorul de la care cumpărăm miere când făcea extragere scotea și rame cu puiet și larve și miere le dădea la centrifuga după care scotea larvele din miere. Apoi citind cărți de apicultură și forum mi-am dat seama că era un avar după bani distrugând practic familia pentru miere și cred că nu e singurul apicultor care proceda așa ori procedează.

romikele

Citat din: vdingo11 din Aprilie 02, 2018, 09:47:06 PM
Blocarea cuibului inseamna ca depune mierea tot in cuib?
Intrebare: este posibil ca o parte din rama sa fie cu puiet si alta sa fie cu miere? In aceasta situatie banuiesc ca nu se mai poate extrage.
De preferat acele rame cu mai putin puiet sa se dea roilor sau familiilor mai slabe.
Ele trebuiesc scoase, pentru a face loc ramelor goale, pentru evitarea blocarii cuibului.

vdingo11

Eu nu inteleg un lucru.
Daca sa zicem ai puiet pe 6 rame in cuib, mai pui 2 rame goale si ai si cat sus.
In aceste conditii cum se poate determina albina sa urce sus? Nu ii este la indemana sa depuna pe cele doua de jos si astfel blocheaza cuibul?

mape 48-petru manea

Cand familia are populatie suficienta va depune mierea si in cat
Sunt situatii cand matca depune puiet si in cat daca nu este pusa gratia hanneman si pe parcursul culesului se va bloca catul cu miere si matca va cobori in cuib si va depune puiet acolo.Important este sa aiba spatiu suficient si atunci familia va sti sa-si organizeze singura spatiile

vdingo11

Cu toate ca mi-as fi dosrit sa iau unul pe 12 rame din pacate prin zona nu gasesc decat pe 10 rame si sa le aduc din alta parte nu prea se justifica costul
Acum la un stup de 10 rame din ce am citit eu este indicat cat de 1/2, eventual poti pune 2.
Credeti ca ar fi mai bun de 3/4?
Si inca o intrebare: ce este cu aceste rame reduse? Cat-urile vad ca au aceleasi dimensiuni - de ce as pune reduse.
Multumesc si Paste fericit!

NYK74

1/2 sau 3/4,  sa mai scris despre asta,depinde ce viziune ai despre viitor,cu dezvoltarea familiilor,cum ai spatele de bun și multe altele.
Un cat de 1/2 plin,cu miere e mai ușor de ridicat,dar nu are spațiul unuia de 3/4.
Depinde cu cît de multe tipuri de rame vrei să te încurci.
Depinde de ce costuri ai de achizie a unui tip sau a altuia,de centrifuga unde le vei da,etc.

romikele

Citat din: vdingo11 din Aprilie 07, 2018, 06:54:48 AM
...
Si inca o intrebare: ce este cu aceste rame reduse? Cat-urile vad ca au aceleasi dimensiuni - de ce as pune reduse.
...
Poate vei înțelege din schița de mai jos...