Facelia

Creat de milu56, Aprilie 06, 2011, 09:24:26 PM

« precedentul - următorul »

pharaonu75

Citat din: MAPE 48 din Mai 29, 2011, 12:34:50 PM
a inceput sa infloreasca facelia

Exact la timp!
Pana la floarea-soarelui mai este ceva timp, iar facelia acopera acest gol de cules!
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

marius_vfp

pardon , da teiul nu era dupa salcam? apoi floarea soarelui.
spor la treaba
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

pharaonu75

In zona mea nu este tei!  :mad:
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Albinele viziteaza florile de facelia

pharaonu75

Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

reformistul

Asta e cultura mea. E inflorita circa 60%. Numai bine la finalul salcamului, intermediar pina la tei.  :smile:

Florin-braileanul (FlorinI)

Citat din: pharaonu75 din Mai 29, 2011, 11:29:16 PM
In zona mea nu este tei!  :mad:
ai tei la Luncavita -Tulcea...
cca 150 km de tine
te risti?
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

pharaonu75

Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iunie 08, 2011, 10:07:56 PM
Citat din: pharaonu75 din Mai 29, 2011, 11:29:16 PM
In zona mea nu este tei!  :mad:
ai tei la Luncavita -Tulcea...
cca 150 km de tine
te risti?

Doar ai ajuns acasa de la salcam 1-2-3-4-5... si ai din nou chef de duca?
Planurile nu inseamna nimic. Planificarea e totul. (Dwight Eisenhower)<br />Sun Photo     YouTube

mape 48-petru manea

Citat din: pharaonu75 din Iunie 09, 2011, 09:57:52 AM
Citat din: Florin-braileanul (FlorinI) din Iunie 08, 2011, 10:07:56 PM
Citat din: pharaonu75 din Mai 29, 2011, 11:29:16 PM
In zona mea nu este tei!  :mad:
ai tei la Luncavita -Tulcea...
cca 150 km de tine
te risti?

Doar ai ajuns acasa de la salcam 1-2-3-4-5... si ai din nou chef de duca?
inseamna ca a ajuns si la varful Omul

adriann

Am facut si eu rost de 1 kg de seminte (mai multe nu cred ca am nevoie pt. 1000 mp). De bagat semanatoarea acolo nu cred ca o sa pot primavara, nu o sa schimbe astia discurile pt. o suprafata asa mica ... si cu aia de porumb baga cate 3-4 seminte odata.

Ma gandeam sa fac in toamna asta o aratura adanca (acum e cultivata lucerna), in primavara  sa dau cu o motosapa si apoi sa o imprastii din pumn ca pe lucerna...sau e mai bine sa o dau pe randuri....
dupa iau 2-3 crengi si nivelez un pic pamantul sa ingrop un pic samanta.
ce parere aveti?

mape 48-petru manea

daca semeni din mana pt.1000 m /2 iti trebuie vreo 10 kg
solutia este samanatul pe randuri la 70 cm distanta si 15-20 cm pe rand
facelia se ramifica mai mult decat rapita

clucian

#26
Am descoperit un lucru Important. Exista doua tipuri de facelia, si din ce vad eu prin poze e facelia aia slab melifera.
1. Facelia cu importanta melifera mare (   Phacelia tanacetifolia  ) nectar 0.1 - 4.5 productie hectar 200 - 1000 Kg
2. Facelia cu importanta melifera mica (  Phacelia  congesta  )   nectar lipsa productie la hectar 100 Kg

Acum poze cu facelia din prima categorie.

Diferenta se vede zic eu cel mai bine in pagina asta http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Phacelia_species

Obombo

Cand se vorbeste despre facelia in apicultura se subantelege tanacetifolia, singura interesanta dintre cele cateva zeci de specii de facelia: affinis, argenta, bicolor,breweri, californica, egena, hirsuta, etc.

clucian

Vreau sa atrag atentia asupra faptului ca tanacetifolia si congesta  sunt foarte asemanatoare intre ele si puntem sa ne pacalim cu congesta.

Uite atasez doua poze una cu tanacetifolia si alta cu congesta. Faci diferenta intre ele ?

artpop

Pentru cei care care au semanat o suprafata mai mare cu facelia si au obtinut si productii bune de miere de la aceasta ,care considerati ca sunt distantele optime de semanat (intre randuri respectiv pe rand) precum si cantitatea de samanta necesara la hectar ?