STUPUL MER MODIFICAT pentru cei care au experente cu acesta

Creat de milu56, Aprilie 05, 2011, 09:11:35 AM

« precedentul - următorul »

Kiwi Bee

Multumesc Milu

La acele 20 de familii ai taiat la circular toate barele de sus in unghi? Sti tu la ce ma refer.

Alutus

Arata foarte bine pozele, nene Milu.  Se cunoste ca sunt facuti de un meserias de clasa, din material erste classe. Dar vopseaua... cat costa vopseaua....?
Sa nu uiti Darie!

milu56

#107
Citat din: milu56 din Aprilie 06, 2012, 12:11:22 PM
A confectionat ceva rame pentru faguri in sectiuni dar cred ca merita incercat si aceasta dimensiune bineinteles sunt multe corpuri:
-nu e nevoie de sarme
-nu e nevoie de ceara lasam albinele sa produca ele
-presa de extras miere e mult mai natural decat centrifuga
-prin construirea fagurilor dispar bolile
-miere in sectiunu pe sortimente la fiecare recolta
-albina cunoaste mai bine dimensiunile celulelor´
-recolta de ceara e mult mai mare
PE VERTICALA CU 6 STUPI PE UN PALET USUREAZA MUNCA
Am 25 de stupi in zona Arad CUMPARATI DE LA DIFERITI APICULTORI DIN ZONA si din primavara o sa merg cu acest model ca 12 stupi pe 2 paleti cu rama 1/3

http://forum-discutii.apiardeal.ro/index.php?topic=3925.60

milu56

#108
Pentru amatori:cateva detalii

milu56

Se pot face roiuri pe 3 corpuri punand o rama de 1/1 si pe laterale rame 1/3 fara faguri...

romikele

Citat din: milu56 din Iulie 16, 2014, 08:07:41 PM
Se pot face roiuri pe 3 corpuri punand o rama de 1/1 si pe laterale rame 1/3 fara faguri...

Cred că mai trebuie ajustate nițel cotele.
Rama de 1/3 înaltă de 94 mm, cu fagure de 75 mm și spațiu de circulație între rame de 9 mm.

Socotoiala: 300 = 3x94 + 2x9 , adică 300 = 282 + 18

jenica67

  Care este logica fragmentarii asa de mult a ramelor ?
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

#112
A se vedea stupul Alpine.

http://youtu.be/iNS8aSuwn8w

Extractia simplificata, lipsa insarmarii plus umplerea si capacirea rapida a ramelor chiar si la un cules mediu si un potential melifer scazut - sunt o parte din avantaje.
Evident pot fi gasite si dezavantaje, dar cei care folosesc sistemul cu care am intrat in contact sunt foarte multumiti.

jenica67

   Eu stiu ca stupul Delon clasic are corpul de 215 mm, si interiorul de 300X300. Rusi aia, au corpul daca nu ma insel pe la 120 mm. Dar sa ajungi cu interiorul ramei pe la 73 de mm, mi se pare deja prea mica. In plus prin scaderea exagerata a inaltimii, se va ajunge ca greutatea ridicata pe zi sa creasca, nu sa scada cum ne-am astepta.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Ala e intr-adevar Delonul clasic, cu corpul de 215 mm.
Eu ma refeream la ramele de 105 mm a rusilor, catul fiind mult mai usor.
Preferabil pentru unii mai bosorogi ca noi sa ridicam de trei ori cate o treime din greutate, decat odata pe toata  :wink2:

romikele


jenica67

#116
      Cred ca nu m-am exprimat eu bine, in ceea ce doream sa exprim. Daca calculam greutatea unei rame Milu de 92 mm, care de fapt cum bine ati mentionat, ar trebui sa aiba 94 mm inaltime, are fara cuie, sau capsele de incheiere, cca 143 de grame. Ori 3 rame rezulta 143x3=429 g. Daca socotim pentru un corp, avem 4,29 kg. Rama dadant daca ii facem calculul greutatii, iese pe la 253 grame, deci un corp 2.53 kg.  Deci la 100 de corpuri, avem 176 kg surplusul de greutate numai a lemnul, iar daca socotim si cuiele, sau capsele, precis trecem de 200 de kg ridicate in plus. Avantajul la rama mica este ca ridicam o data mai putim si mai pierdem si greutatea mierii in dreptul leaturilor si golurilor. Dezavantajul, cel putin jumate de metru cub de lemn in plus, plus manopera de executie, plus de 3 ori mai multe rame la extractie. La rama asta mica ar merge o centrifuga radiala pentru cca 90-150 de rame. Mie personal, imi convine mai mult corpul D1/2R, cu inaltimea ramei de 146. 
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele

Corect rationamentul!

Totusi cei care au adoptat tehnologia isi fac in general singuri ramele, iar tinand cont de randament nu-si pun problema greutatii suplimentare.
Acest tip de rama valorifica mai bine zonele cu cules slab, extractia se face mai timpuriu, ramele fiind completate intr-un nou ciclu mai repede, astfel ca exista cel putin o extractie in plus, cantitatea de miere valorificata suplimentar justifica costurile materiale suplimentare.

Cel mai bine se vad diferentele la exploatarea in paralel cu ambele metode: rame de 146mm vs. rame de 94mm.

jenica67

   E o ideie sa facem 1-2 doi stupi, sa vedem cum se comporta. O problema ce mai apare, daca ii faci 300x300 la interior, o sa devina cam inalt si instabil. Am vazut prin filmuletele de la rusi, ca uni aveau cate o teava linga, de care ii sprijineau, sau legau, sa nu cada. Ei aveau o adevarata tehnologie si la extras si la manipulat, punand toate ramele dintr-un cat, in centrifuga deodata.
Ar fi simplu, daca nu ar fi asa de complicat, sau ne pare numai noua ?

romikele