Numere stupi

Creat de dan.smarandoi, Aprilie 03, 2011, 02:25:00 PM

« precedentul - următorul »

dan.smarandoi

Se scoate la imprimanta urmatorul document,dupa care se face un sablon dintr-un carton cu numerele respective.
Cu ajutorul unui spray sau pensula cu vopsea se inscriptioneaza fiecare stup in parte.
Se poate folositi si hartie autocolanta(recomand primul atasament),iar in cazul vopsirii cu sablon pe cel de-al doilea(e mai practic de confectionat)

Trebuie sa aveti instalat Microsoft Office Word


Donbazil

Sal'tare!
Eu am facut sabloane de la 0 la 8 , fara 9 ca pun 6 intors, din film de la radiologie si folosesc sprey negru. Iese fain....
Dupa cateva spreyeri se sterge filmul cu o carpa ( sac) de surplusul de vopsea depusa ca sa nu se intareasca.
Pentru zeci se prind cu ace cu gamalie doua sabloane unul langa altul.
Dupa primele 5-6 devii expert....
Vopsiti numere si pe fata si pe spatele lazii sa stiti din orice parte priviti care-i stupul,  pentru ca e greu sa te tot intorci dupa lada cand ai multi sa vezi la care-i o problema.....
Acuma vedem cum o fi cu inregistrarea la ANARZ , care trebuie rezolvata inca anul asta, ca daca ne da numere din plastic ca la crotaliile de la vaci  va fi si mai usor....Si destul de ieftin....
Chestia cu microcipurile-i o prostie si e costisitoare, dar mai stii ce interese sunt?.....
Sal'tare!
Donbazil - Faget

bucovineanu

Mai bine este ca numerele sa fie scrise pe o bucatica de tabla care sa poata fi desprinsa de stuo. Asta deoarece uneori e nevoie sa mutam familia in alt stup si atunci mutam si numarul odata cu familia.

apiservis

CIND E SA ITI FURE DIN STUPI RAMII CU NUMARUL

apiservis

INSEMNAREA CU CIFRE DIN METAL INROSIT IMI PARE MAI PLAUZIBILA UN SE POATE STERGE SAU REVOPSI

Adrian Roman

Citat din: bucovineanu din Aprilie 04, 2011, 10:06:27 PM
Mai bine este ca numerele sa fie scrise pe o bucatica de tabla care sa poata fi desprinsa de stuo. Asta deoarece uneori e nevoie sa mutam familia in alt stup si atunci mutam si numarul odata cu familia.

Practica demonstreaza ca asa e cel mai cu folos. :nod:

crombra

Eu am numere din plastic fixate in fata si in spate pe capace. Acestea sunt singurele pe care nu le schimb niciodata. In rest interschimbabilitate totala.
Mierea e dulce :)  :) dar cu cata  truda amara se scoate :sad: :sad:.
                                                  
http://crombra.sunphoto.ro/

Florin-braileanul (FlorinI)

se gasesc pe la pietele "de rusi", adica acele talciocuri de sambata si duminica, sau la magazinele cu uzi metalice, numere idn plastic cu dublu adeziv pe spate

practice si estetice
ideia lui crombra e minitehnicus-niana: numarul pe capac si il poti pune oriunde  :bravo:
http://florinbr.sunphoto.ro

Bee ... smart!, Bee ... happy!
Pentru prieteni: 0726.111.333

dan.smarandoi

Am reusit sa-i numerotez pe ambele fete,eu zic ca merge.

orbanstefan64


Apicotef


mihai.vr

Super frumos realizat din numere rosii. Exact idea asta am avut-o si eu, doar ca in numele rosii care le am eu, lipseste cifra 2. Am zis ca o sa le decupez si eu si am sa le fac asa... poate la iarna.

struan

Citat din: bucovineanu din Aprilie 04, 2011, 10:06:27 PM
Mai bine este ca numerele sa fie scrise pe o bucatica de tabla care sa poata fi desprinsa de stuo. Asta deoarece uneori e nevoie sa mutam familia in alt stup si atunci mutam si numarul odata cu familia.

Eu folosesc numere de plastic cumparate, batute in cuie pe stup. In schimb numerotez atat familia cat si numarul curent corespunzator. Daca mut familia in alta lada, ramane numarul familiei dar se actualizeaza in carnet numarul fizic. Asta ca sa nu mut numarul fizic.

Apicotef

Ideea care vreau s-o sustin este ca nu trebuie sa scoatem bani din buzunar pentru orice...mai trebuie sa si improvizam, poate cu rezultate chiar mai bune...si sa facem economii pt ani "prosti" pt apicultura ca 2014...cel putin pt. mine se putea si mai bine.

Cristel

Poate merge si asa, fara prea multa bataie de cap. Numerele sunt din plastic, raionul pentru cei mici.
"Sa nu lasi sa treaca o zi fara sa vezi, fara sa auzi sau fara sa citesti ceva frumos..."(Goethe)