Alergii la intepatura albinelor

Creat de cristipep, Aprilie 02, 2011, 08:08:28 AM

« precedentul - următorul »

liviu1965

Si albina face la fel?
Pai daca ma misc ma si haleste

Nasol

pistol28

Citat din: liviu1965 din Iulie 15, 2011, 08:03:23 AM
Si albina face la fel?Pai daca ma misc ma si haleste

Nasol
Miscarile se fac incet, ca la film in reluare iar daca se agita stai nemiscat
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

emilavram

Salut si eu acum 4 sau 5 ani cind am inceput cu albinele mi-am luat-o la ochi in pleoapa sa umflat si sa invinetit ochiul de parca as fi fost batut  =))  :rotfl:  2 zile am vazut doar ridicind pleoapa cu mana in rest nimic nu ma durea sau altceva e drept ca ma mincat dupa muscatura , cum eram si incepator bine nici nu am stiut sa scot acul asa ca am reusit sa si storc veninul din punga pina ce am desprins-o de la pleoapa  :)  .  Oricum nu am avut nimic periculos nici la medic nu am fost, dupa o saptamina a trecut . Am mai fost intepat de n ori de atunci doar atit se umfla 5 mm circular.

Multumesc celor care au postat mai sus si au zis cam ce medicamente e indicat sa ai la indemina nici nu stiam de ele pina azi, am sa imi cumpar o cutie cu CLARITINE sa am la indemina in caz de nevoie (poate inteapa un (o) prieten(a) care este in vizita ) ; e mai bine sa ai la indemina in caz  de nevoie .

Sper sa se mai scrie despre reactiile adverse, si posibile tratamente mai noi, cel putin sa stim care sunt,  intotdeauna e bine sa fii informat cei de la urgente de multe ori nu stiu cu ce se maninca anumite lucruri .

pistol28

Citat din: emilavram din August 19, 2011, 08:50:15 PM
.................. .
Sper sa se mai scrie despre reactiile adverse, si posibile tratamente mai noi, cel putin sa stim care sunt,  intotdeauna e bine sa fii informat cei de la urgente de multe ori nu stiu cu ce se maninca anumite lucruri .

reactiile adverse: pete rosii, respiratie greoaie, spasme in stomac, transpiratie abundenta si  ce este cel mai grav  INIMA  o ia la galop, adica bate foarte tare fiind cel mai periculos.
TRATAMENTE:  cel mai indicat  este 112.
al doilea este o pastila de AIREUS,  Claritin sau alt antialergic (eu o tin in portofel laga acte)
Trebuie sa stii sa vezi,
ca sa prevezi
si sa prevezi ca sa previi

cristi ciuc

Prin zona mea a început să-şi facă de cap iarăşi cel mai mare dăunător al albinelor, cu care sunt sigur că mulţi nu sunt familiarizaţi: ursul.
Cred că generatorul de impulsuri, în paralel cu semnalele acustice, îşi fac treaba, pentru că în perimetrul astfel păzit, încă nu s-a manifestat.
Deocamdată, impulsurile şi goarna îi provoacă mari alergii, dar nu şi înţepăturile.
Îl mai aştept cu drag! :nudie:

happy

Cristi cu ursul nu prea este de glumit mai ales daca nu prea are mancare dupa seceta asta! :nono:
Iata ca am mai invatat ceva,sa umblu cu claritin in gentuta.Nu se stie niciodata,nu pentru mine,pentru altii care sunt alergici.Pe mine m-au ciuruit la inceput ,in primavara apoi s-au acomodat cu mine.Am avut geoalele umflate ca atunci cand jucam fotbal in divizia Onoare in divizia judeteana la Avantul Grindu :lol:
M-a pus naiba sa ma duc la stup cu combinezon pana la brau cu masca si in pantaloni scurti!Se pare ca au alergie la parul de pe picioarele mele si m-au luat la fugareala plus intepaturi :bzz:  :bzz: :bzz: Asa faceau pe langa mine...
http://hapy.sunphoto.ro/
Lumea nu ar exista fara albine!

Mircea77

Hai sa va spun ca am patit-o si eu aseara.
Desi in primvara am mai fost intepat - fiind primul meu an de apicultura - nu am avut reactie alergica. Umflaturile de rigoare si atat. Una din dati chiar am fost intepat in frunte, asa ca am stat cu fata umflata o saptamana.
Aseara, surpriza mare !!!!!!!
M-a intepat prin manusa de cauciuc una din dragutele mele !!!!!
S-a lasat cu tahicardie, transpiratie abundenta, ameteala si un pic de greata - inclusiv am avut o perioada de black-out.
In cele din urma, dupa ce trecuse valul initial, am ajuns si la spital.

Asta-i invatatura de minte sa nu-mi lipseasca Claritinul, Aerius etc.
Desi o explicatie exista: veninul este foarte concentrat pe seceta asta.

marius_vfp

totul e posibil , concentratia conteaza ,nu cantitatea de venin ce conteaza daca e apa chiaoara te pot intepa cu zecile , totusi am luat si eu ceva tepi saptamana trecuta , una urata rau de tot ,in lobul urechii , auzeam ca din butoi , sa umflat putin si nimik altceva , a trecut , dar a 2 zi ma pus naiba sa ma frec la ureche , si sa inrosit rau de tot si sa umflat mai tare , deci ca luare aminte , daca nu te mananca sa nu te scarpini , alte intepaturi la maini nu au fost probleme , dar in zona capului e de rau, atentie mare la intepaturile in limba sa nu deschideti gura sa le vorbiri ca e jale .
spor la treaba numai bine , totusi intepaturi moderate si regulate sunt benefice  .
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

emil.oltean

masati zona intepaturii cu tinctura de propolis. La cei alergici medicamente la indemana si 112.Nu va jucati.Nu va mai vaicariti atita ca doar sunteti apicultori.

cristipep

Eu am trait un experiment ciudat ...la capitolul intepaturi...zilele trecu m-au intepat vreo 4 albine.....cateva n mana stanga iar restu in drapta, culmea este ca intepaturile din stanga ...superficiale fara unflaturi ...iar la dreapta jale fratilor jale.......aveti careva vreo explicatie? Eu unu nu am  :)

marius_vfp

salut, dupa ce ma intepat albina pe dosul palmei , in prima zi nu am avut nimik , da ma pus naiba sa ma scarpin si a incaput sa se inroseasca apoi sa umflat, fara durere , daca asti dreptaci sigur ai facut mai multa activitate cu acea mana ,banuiesc ca asta pote fi explicatia ,
spor la treaba iernare usoara.
stiu cate ceva din tot nu totul din ceva

Obombo

Citat din: emil.oltean din Septembrie 18, 2011, 02:02:54 PM
masati zona intepaturii cu tinctura de propolis. La cei alergici medicamente la indemana si 112.Nu va jucati.Nu va mai vaicariti atita ca doar sunteti apicultori.
Tinctura de propolis, amoniac, spirt sau alte alea sunt frectii la picior de lemn iar singurul rezultat al masajului este ca intra veninul mai repede in circulatie.

cristipep

Intradevar o solutie buna este sa pui o lama de cutit exact pe locul intepat si nu se unfla chiar asa de tare......dar ...tot  trebuie sa iei claritin in caz ca esti alergic.

KTA-APIDORNA - Ski

Citat din: pharaonu75 din Aprilie 02, 2011, 08:42:53 PM
În cazul înţepăturii de albină sau viespe se vor realiza următoarele acţiuni (sumar):
    1. Îndepărtarea imediată a acelor care au rămas înfipte în piele (mai ales după înţepăturile albinelor).
Metoda în sine de îndepărtare este mai puţin importantă (se poate folosi o carte de credit sau unghia cu care se zgârie locul înţepăturii), ceea ce contează este ca acul să fie înlăturat cât mai repede de la suprafaţă tegumentului; nu se recomandă prinderea sau apucarea acului sau insectei cu degetele, acest lucru determinând o compresie pe glandele producătoare de venin ale albinei şi va înrăutăţi acuzele.
    2. Aplicarea de comprese cu gheaţă pe zona afectată poate ameliora suferinţa.
Această metodă terapeutică are atât efect antiinflamator cât şi analgezic; compresele pot fi menţinute aproximativ 20 de minute în acelaşi loc, frecventa aplicării depinzând de intensitatea simptomelor (compresele pot fi aplicate chiar şi din oră în oră, dacă este necesar); pacientul este sfătuit să evite aplicarea gheţii direct pe tegumente şi să folosească un prosop sau un alt material curat din bumbac în care să înfăşoare cubul de gheaţă folosit.
    3. Administrarea unor medicamente cu efect antihistaminic (dacă simptomele o impun şi dacă pacientul are la îndemână), cum ar fi difenhidramina sau loratadina (antialergic nonsedativ), administrarea, în scop analgezic, de ibuprofen sau acetaminofen.
    4. Curăţarea şi igienizarea corespunzătoare a zonei afectate folosind apă şi săpun,
    5. Aplicarea locală a unui unguent pe bază de antibiotic cu spectru larg.

Este bine ca fiecare apicultor să aibă în cabană sau în stupină o trusă medicală de prim-ajutor, care să conţină câteva din substanţele, medicamentele enumerate.
În cazul şocului anafilactic, când bătăile inimii se răresc, doctorul foloseşte injecţii cu adrenalina sau efedrina.
Până la venirea lui se fac frecţionări puternice pe membre, şira spinării şi ceafa.
Fricţiunea locului înţepăturii are scopul de a împrăştia cât mai rapid în circulaţie veninul injectat, pentru a scade tumefacţia şi durerea locală.
Atenţie însă la alergici!
Această operaţie determina apariţia mai rapidă a efectelor generale în dauna celor locale. Astfel, scade timpul în care poate acţiona un echipaj de urgenţă în siguranţă.
Am sa mai completez eu cu un asa zis antidot,pe care l-am vazut cu ochii mei si anume: la un prieten a venit la stupina o cunostiinta cu sotia,aceasta era alergica la intepaturi si nu stiam asta,a fost intepata din greseala,a inceput sa se umfle la fata, s-a facut rosie, iar prietenului meu i-a venit o idee pe loc,  a luat o cana de apa rece de la fantana si i-a aruncat-o pe victima,aceasta fiind imbracata mai sumar,fiind vara si-a revenit...a fost un soc, combatut cu alt soc...Am impartasit intamplarea asta,poate o sa ne foloseasca si noua pe viitor,sa speram sa nu avem nevoie sa folosim astfel de metode,dar daca situatia o cere,trebuie! pace! :bzz:
bucură-te de ce ai,nu fi nefericit pentru ce nu ai!(dar nu fi leneş!) KTA -SKI  0745789006 /mess:[email protected]  http://foreverapi.sunphoto.ro/

cristipep

Cred ca acea cana de apa a avut efect pentru a nu face un atac de panica dar daca fereasca Dumnezeu este intradevar alergica.........poti sa arunci cu orice sa o sperii sa faci orice .....daca nu i se administreaza ce trebuie e de rau .