RAPITA 2011

Creat de orbanstefan64, Martie 31, 2011, 08:34:23 AM

« precedentul - următorul »

orbanstefan64

cam in ce perioada infloreste rapita anul acesta?cind si unde putem merge?


orbanstefan64

mai sint vreo 2 saptamini pina la plecare dupa imformatiile primite

hadrian

Va salut. Vreau sa merg si eu la rapita .. dar fermierul zice ca daca este necesar o sa faca stropiri si in timpul florilor.
Produsul pe care zice ca l foloseste se numeste NORELLE. Stie cineva ceva de aceasta substanta??
Omu deja ma avertizat ca daca este necesar el ma anunta si stropeste... acuma eu nu stiu ce sa fac
Este suficient sa le tin o zi inchise..? sau sa plec..?


ilalexandru


ilalexandru


soadi


hadrian

Pai am citit ca este toxic pentru albine( deduc ca se refera la momentul stropirii propiu zise)... dar intrebarea este daca albinele pot fi deschise a 2-a zi.... ???

bucovineanu

Daca e toxic pentru albine probabil are si remanenta de cateva zile. Chiar si atunci cand se folosesc substante care nu sunt toxice pentru albine, in ziua stropirii se recomanda ca albinele sa fie inchise.

gudas valentin

La viata satului sa dezbatut problema stropirilor la livezi si culturi cu cateva Dumineci in urma,iar seful institutului a declarat tare si raspicat NU EXISTA SUBSTANTE CHIMICE PE PIATA DIN ROMANIA care sa nu oamaore albina,fie ele si din grupa 4-a. Inca in Romania nu a fost despagubit nici un stupar pentru pierderile suferite din cauza substantelor,cica e prea complicat sa se constate,trebuie: politie,doctori veterinari,analize.... drum lung si paguba stuparului........


                                          Valy
Suntem saraci,dar nu suntem prosti.
http://valigudas.sunphoto.ro/Albinute_harnicute_2011