Jos

Autor Subiect: De ce roiesc coloniile de albine ?  (Citit de 19030 ori)

Offline bucovineanu

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6197
  • Vicovu de Jos - SV
Re: De ce roiesc coloniile de albine ?
« Răspuns #15 : Decembrie 27, 2012, 06:07:00 p.m. »
Eu am stupi ME, iar in primavara 2012 au roit, cu toate ca aveau spatiu suficient.De ce?De foamete.
Un rol important in declansarea roirii il are factorul genetic. Daca regina provine din roi natural si e dintr-o susa cu instinct acentuat de roire, familia va intra in friguri foarte usor, chiar daca are spatiu suficient. Sigur ca mai sunt si alti factori care influenteaza declansarea roirii.

Offline balasbebe

• Hero Member
  • Mesaje postate: 1369
  • Zalău- SJ ; Nascut in anul 1956 toamna
« Răspuns #16 : Decembrie 27, 2012, 07:52:31 p.m. »
Si pe stupar, lipsa culesului, pe lista ar trebui sa fie primele cauze.

Offline tassevasi

• Great Veteran
  • Mesaje postate: 2643
  • Pitesti-AG 62 ani
« Răspuns #17 : Decembrie 27, 2012, 08:30:19 p.m. »
 Cititi aici informatii   suplimentare .

Offline scfpfa

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 75
« Răspuns #18 : Martie 21, 2013, 12:05:23 a.m. »
Eu am stupi ME, iar in primavara 2012 au roit, cu toate ca aveau spatiu suficient.De ce?De foamete.
Un rol important in declansarea roirii il are factorul genetic. Daca regina provine din roi natural si e dintr-o susa cu instinct acentuat de roire, familia va intra in friguri foarte usor, chiar daca are spatiu suficient. Sigur ca mai sunt si alti factori care influenteaza declansarea roirii.
Care sunt acei factori? ^:)^
albine

Offline gabicosta

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • sa ne auzim cu bine!prahovean sadea!
« Răspuns #19 : Mai 14, 2013, 10:46:37 p.m. »
va salut,am cumparat recent o familie de albine si am observat o botca pe o rama...cam tarziu.matca e din 2011,pare cam mica,inca nu au plecat,sa fii schimbat matca doar?precizez ca stupul era neingrijit,cu ceva cam multi trantori dar nu prea exagerat.erau pe 10 rame fara cat,acum eu le-am pus un cat cu rame neconstruite...ceva pareri si sfaturi?va multumesc :D
Gabi

Offline stefan1

• Profesor off-line
  • Great Veteran
  • Mesaje postate: 6217
  • Sibiu - 1953
« Răspuns #20 : Mai 15, 2013, 02:07:33 a.m. »
  Ai controlat toti fagurii si esti sigur ca este doar o botca? Chiar cand schimba regina, albinele fac de regula 2-3-4 botce, iar cand roiesc fac mult mai multe. Ai puiet de toate varstele in stup? Se mai vad cumva botce din care au iesit matci? Daca spui ca este asa mica, sa nu fie o matca tanara cea vazuta de tine. Sper ca este totusi o schimbare linistita a matcii.
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

Offline gabicosta

• Newbie
  • *
  • Mesaje postate: 28
  • sa ne auzim cu bine!prahovean sadea!
« Răspuns #21 : Mai 15, 2013, 11:13:33 p.m. »
numai vineri ajung la ele...o sa le verific din nou.era puiet de toate varstele,dar aglomeratie mare de tot,facusera faguri prin toate golurile disponibile... :D
Gabi

Sus