Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

roi_ag

Citat din: pedro din Martie 11, 2011, 01:15:43 AM
te salut!

frumoase lucruri ai realizat!
dar ma intriga faptul ca nimeni nu a pus nici o intrebare despre ceea ce se vede in poze;
in primul rand: butoiul ????? scopul ?destinatia?
la hranitor partile albe din ce material sunt facute?
urdinisul se ve de destul de mic,are si "diferential"? :)

:hi: :hi:
Poate nu ii intereseaza s-au altii stiu sa citeasca pozele si nu au nevoie de explicatii
1-Butoiul ptr. topit ceara ,sacul de rafie in care este ceara,gratar ptr. a tine sacul jos ,ceara topita se ridica la suprafata, se ia cu un cancioc si se pune in forma(vas)
2-Hranitorul capacitate 6 litri ,fundul din PFL ,cand se alimenteaza nu ai probleme cu albina.Acum l-as face alt fel.
3-Fundurile au in partea din spate 3 orificii de diametru 25mm acoperite cu sita ptr. aerisire in timpul transportului si mai mult
    ptr. atunci cand se fac stropiri desi am sita pe toata suprafata podisorului dupa cum se vede in avatar.
    Blocul de urdinis se poate lua s-au se poate pune altul cu urdinisul mai mic.

roi_ag


roi_ag

Citat din: stefan1 din Martie 11, 2011, 12:25:56 AM
  Sa dea Domnul sa-ti indeplinesti planurile!

   
     Trece datele personale si la pagina de Profil!
MULTUMESC !

flavius

Informatii direct de la sursa: stupii posesorului acestui topic sunt BELEA...asta o spune Tassevasi, care e prin preajma lor...da' BELEA mare...Roi_ag a deplasat 45 de stupi, da' STUPI, la rapita, si au atata albina in ei, de s-a facut NEGRU in plin soare in ziua cand au "aterizat" pe locatie...nea Vasile nu prea a reusit el sa filmeze prea multe (din motive de "indemanare"...), are cateva poze, abia asteapta sa le puna pe aici... sambata-duminica cred ca le fac si eu o vizita de curtoazie, ca nu-s chiar asa de departe de stupina mea...va tin la curent...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 Astazi am fost schimbat de la cimpul de rapita ,unde am stat cu ai mei ,ai lui roi-ag si inca ai altei persoane ,in total peste 100 de stupi .
Ce sa va spun decit ca roi-ag are deplasati 45 cu cite 8 rame de puet ,care au explodat la zborul de recunoastere si in urmatoarele zile cu toate ca afara era nor si inca burnita ele plecau si veneau FLUVIU ,nu altafel,eu unul am asistat prima data la asa ceva .
I-mi pare rau ca nu am avut timpul bun de poze si aparat cum treb.
Am sa pun doar citeva poze mei reusute .

flavius

inca o serie de "pozat" astazi...in curtea/stupina lui roi_ag...ca si descriere, o singura locutiune: obsesie pentru ordine/detalii...pana si straturile de flori erau trase cu rigla...de stupi si alte chesti "albinistice" nu mai comentez, o sa las pozele sa spuna o mie de lucruri despre ele...

prima serie de poze, cu caturi, izgonitoare, capace, nuclee de imperechere si alte "maruntisuri"...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

tot "maruntisuri"... :D :D
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

trecem la echipament/scule...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

date tehnice...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

totul "la linie", cum v-am spus...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

funduri noi versus funduri vechi...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

no comment...adica jos palaria...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

cateva instantanee de la un nucleu de imperechere...si o matca tanara...am "incercuit-o", sa se vada mai bine... :D :D :D

:bzz: :bzz: :bzz: :bzz: :bzz:

Concluzia: eu mai am mult pana departe, da' am de la cine invata...sa-mi traiasca...  :lol:

a, si  :thanks: :thanks:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

  Meserie Flavius , meserias mentorul nostru nuuu ! ?
  I-mi place ce fa ce , bravo lui , cu o scula mica face lucruri mari  !
  Numai bine . :hi: :hi:

roi_ag