Roi_ag

Creat de flavius, Martie 08, 2011, 07:29:30 PM

« precedentul - următorul »

flavius

O sa incep eu topicul aici, pentru ca pozele sunt la mine in PC...completarile le va face titularul, cand, cum si in ce fel va considera dansul...e un domn, mi-a dovedit-o de mai multe ori...si un apicultor cu multa experienta in urma, dar modest in declaratii...prefera sa lase faptele sa vorbeasca...iar eu prefer sa las pozele sa vorbeasca...

Sa-mi traiasca, ca el o sa-mi fie unul din mentorii de baza in apicultura de aici incolo... :zzz: :zzz: :zzz:

Primul set de poze sunt cele facute in decembrie (cred ca le-am mai postat pe undeva pe aici, da' nu strica sa le adunam pe toate la un loc...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Setul de poze de astazi dupa-amiaza... :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

flavius

Si inca vreo cateva, tot de astazi...

Ceea ce vedeti in poze este munca de o iarna a acestui om, tot ce e acolo e facut de mainile lui, singur, pe scula aia ruseasca multi-valenta pe care am si pozat-o...dupa cum s-a mai spus, nu sculele fac tamplarie, dupa cum nici lazile nu fac mierea...principala lectie a albinelor cred ca este spiritul gospodaresc si munca asidua...

Stima si respect din plin,
Flavius
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

 BRAVOOOO!!         Nu pot sa nu am admiratie pt tot ce face roi-ag cu minunata scula ,iar pt Flavius m,a bucur ca a reusit sa,l descopere  ( ca are multe de aratat )si sa,l ajute la rindu,i in ale calculatorului .
Sanatate si numai bine  :hi: :hi:

orbanstefan64

pai dac ii de invatat invatam  :hi: :hi: :hi:

flavius

Inca un set de poze, unele se repeta, da' am zis sa fie toate...

Fane, asa-i, sa stii...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

 fain :nod: :nod: :nod: cam multe laolalta :rotfl: :rotfl:
:hi: :hi: :hi:

flavius

Pai omu' munceste si el pe unde poate, adica in garaj...unii dintre noi nici garajul ala nu-l au la dispozitie...  :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:

Ma fac eu mare, imi fac eu si atelier inchis si incalzit...sa vezi atunci...mama ei de treaba... :zzz: :zzz: :zzz: :zzz: :zzz:
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

orbanstefan64

esti tinar asa ca vitezzzzzzzaaaaaaaaaaa da din coate ca oltenii :rotfl: :rotfl: fa ti loc ca sigut merge :hi: :hi: :hi:

roi_ag

   SALUTARE TUTUROR FORUMISTILOR ! :hi:
Desi sunt logat de ceva vreme si am cateva postari pana acum nu m-am prezentat.Cu ocazia deschiderii acestui topic de catre FLAVIUS o sa incerc sa ma prezint .
  Sunt nascut in anul 1959 in com.BRAZI ,jud.PRAHOVA, locuiesc in com. BASCOV jud ARGES , de profesie maistru termoenergetician
am 2 fete una Medic biolog si cealalta Farmacist.
  Ma ocup de apicultura din 1993 cand am primit 2 roi pe rame 3/4.
  In 1996 am cumparat 32 stupi multietajat populati si in acel an am ajuns la 42, un an cu productie record  .
  Din 2000 am trecut pe stup cuib Dadant ,cat 3/4. Acum am 60 fam. ,cei mai multi am avut 80 fam.
  Din 2011 trec pe caturi 1/2 si din toate caturile 3/4 fac roi .
  Experimentez MER-ul  ..... si cuib 3/4 cu 3 caturi 1/2(unul din caturi la salcam devine cuib)
  Din 2010 am trecut la selectie prin cresterea matcilor si am incercat si am si reusit prin transvazare simpla,umeda si dubla
  In aceasta iarna am lucrat 60 funduri,60 site , 60 capace ,100 caturi 1/2,   75 nuclee imperechere,1000 rame 1/2.
  Din acest an experimentez gratia haneman si izgonitoarele.
  Am avut un camion Frumoasa Americana si in 2006 l-am vandut datorita taxelor mari in special taxa de drum (20 mil.)
  Daca anul 2011 va fi bun sper sa ma dotez cu alt mijloc de transport.
  Doresc sa aveti un an bun cu realizarile pe care vi le doriti :hi:   

orbanstefan64


stefan1

  Sa dea Domnul sa-ti indeplinesti planurile!

   
     Trece datele personale si la pagina de Profil!
Nimic nu costa mai mult decat nestiinta! (Legea lui Moisil)

pedro

te salut!

frumoase lucruri ai realizat!
dar ma intriga faptul ca nimeni nu a pus nici o intrebare despre ceea ce se vede in poze;
in primul rand: butoiul ????? scopul ?destinatia?
la hranitor partile albe din ce material sunt facute?
urdinisul se ve de destul de mic,are si "diferential"? :)

:hi: :hi:
In fiecare an trecem nepasatori prin ziua mortii noastre!

flavius

Raspund eu, pe scurt...pe lung o sa raspunda "proprietarul" de drept...:D:D

1. Butoiul este pentru topit ceara...cu gratar deasupra, ceara pusa in sac de iuta...totul pus in apa...
2. La hranitor tot ce se vede alb e PFL...
3. Urdinisurile sunt cu deschidere "variabila"...se introduce o stinghie pentru ingustare...in rest ramane fanta pe toata latimea din fata a lazii...
Omul e dator sa invete cat traieste...sa viseze si sa lupte sa-si indeplineasca visele, din toate puterile si cu toata forta lui interioara...

tassevasi

      DAAAA , acesta mi,e mentorul , un om modest cu calitati deosebite ,care are f f multe de "dat ".
    Mi,a zis asa ,  "Vasile te,am pierdut de client ,la miere ,dar asta mi,am dorit ".
     Multumesc  roi -ag .sper sa fiu pe drumul cel bun .
    Sanatate si numai bine  :hi: :hi: